Božićna pjesma 'Tiha noć, sveta noć' nastala u prosincu 1818., ove godine slavi dvjestotu obljetnicu postojanja, a pjeva se na gotovo svim jezicima i na svim kontinentima
Austrija slavi 200 godina 'Tihe noći', kultne božićne pjesme
Vrhunac proslave dvjestote obljetnice 'Tihe noći' bit će na Badnjak kada će se pjesma izvesti ispred kapele u selu Oberndorfu, blizu Salzburga. Ondje je 24. prosinca 1818. izvedena prvi put a tijekom vremena će postati božićna himna. Tada je na mjestu današnje crkve bila kapelica.
- Ove godine očekujemo oko 6.000 ljudi na božićnom bdjenju, a obično ih bude 3.000 do 4.000 - rekao je za AFP Clemens Konrad, direktor tamošnje turističke zajednice.
Oberndorf, kao i čitav Salzburg, gdje su i druga mjesta povezana s nastankom pjesme, ovih mjeseci ugošćuju niz manifestacija poveznih s proslavom obljetnice za koju je poziv upućen i papi Franji.
Autor teksta, austrijski svećenik Joseph Mohr, nije mogao ni zamisliti da će ta umirujuća pjesma nastala u vrijeme kada su u Europi tek završili napoleonski ratovi, doživjeti takav uspjeh.
Skladbu za pjesmu sa šest kitica napisao je učitelj Franz Xaver Gruber koji je bio i orguljaš u crkvi u Oberndofrtu.
Prve engleske inačice teksta (Silent night) zapažene su već sredinom 19. stoljeća. Od tada je 'Tiha noć' prevedena na gotovo tristo jezika i narječja, a najviše su je pronijeli svijetom kršćanski misionari.
'Tihu noć' su pjevale brojne zvijezde, od Elvisa Presleyja do Celine Dion i lutaka Muppet Showa, a 'zloupotrijebila' ju je njemačka metal skupina, pa čak i zbor koza.