Hernadi ne smije napustiti mađarski teritorij budući da mu prijeti uhićenje, a u ovakvom razvoju događaja, tako će ostati do listopada 2031. kada za Hernadija nastupa zastara izvršenja zatvorske kazne
Šefu MOL-a Hernadiju odbili su ustavnu tužbu: Ne smije izići iz Mađarske sve do 2031. godine
Ustavni sud je prije devet mjeseci odbio tužbu bivšeg premijera Ive Sanadera, a danas je isto to učinio i u slučaju tužbe predsjednika MOL-a Zsolta Tamasa Hernadija koji je u aferi INA-MOL bio osuđen zajedno sa Sanaderom, prenosi Jutarnji.
Hernadi je bio osuđen na dvije godine zatvora zbog davanja mita, a Sanader, u ponovljenom suđenju, na šest godina zatvora zbog primanja mita kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji MOL prepustio upravljačka prava u INA-i.
Hernadiju se sudilo u odsutnosti budući da je nedostupan hrvatskom pravosuđu te je za njime raspisana međunarodna tjeralica i europski uhidbeni nalog. Mađarska, međutim, ne postupa po nalogu smatrajući Hernadijevu slobodu pitanjem mađarske nacionalne sigurnosti.
Hernadi ne smije napustiti mađarski teritorij budući da mu prijeti uhićenje, a u ovakvom razvoju događaja, tako će ostati do listopada 2031. kada za Hernadija nastupa zastara izvršenja zatvorske kazne. Preostaje mu još jedino tužba na Europskom sudu za ljudska prava, a Hernadi će to vjerojatno i učiniti.
Ustavni sud je, prema neslužbenim informacijama, Hernadijevu tužbu dijelom odbio, a dijelom odbacio. Odluka Ustavnog suda očekivala se u dijelu hrvatske javnosti sa strepnjom, budući da je Ustavni sud već jednom ranije ukinuo pravomoćnu presudu u slučaju INA-MOL, međutim tada je za taj slučaj bio osuđen samo Sanader dok je istraga protiv Hernadija bila u mirovanju jer mu je Hrvatska bezuspješno slala pozive za suđenje.
Hernadi je osuđen pred samo nastupanje zastare, tako da, u slučaju da mu je Ustavni sud usvojio tužbu, te ukinuo osuđujuću presudu, do ponovljenoga suđenja zbog zastare ne bi niti došlo, već bi kazneni progon protiv Hernadija bio obustavljen.