Građani će sami moći kontrolirati što ih zanima, ali i omogućiti Poreznoj upravi i drugim tijelima da se podaci koriste proaktivno, da ne mora svaki građanin zahtijevati nekakvu uslugu, objasnio je Kutleša
Šef Porezne objasnio: Evo kako će izgledati Registar kućanstava i obitelji te što će sve sadržavati
Božidar Kutleša, ravnatelj Porezne uprave je za N1 govorio izradi Registra stanovnika, obitelji i kućanstava.
Naveo je kako se još 2008. godine, kada je uveden OIB, stvorio okvir za digitalizaciju i razmjenu podataka između različitih državnih tijela.
- OIB je jedinstveni i nekaziv broj koji je moguće razmjenjivati između različitih institucija i naravno logičan je slijed da Porezna uprava preuzme i ovakav registar koji ne znači imati samo podatke kojima u ovom trenutku raspolažemo, već i podatke jako šireg kruga tijela državne uprave, od ministarstva do jedinica lokalne uprave i drugih institucija - rekao je.
'Sve ćemo to obuhvatiti u jednom registru'
Kutleša je istaknuo kako to nije jednostavan zadatak jer bi takav registar, osim životnog stanja, obuhvatio i podatke o svim dohocima i imovini.
Kako navodi, Poreznoj trenutno nedostaje poveznica između pojedinačnog OIB-a i grupe OIB-a, odnosno prihoda i imovine pojedinaca i prihoda i imovine obitelji ili kućanstava.
- Takvi podaci su nam do sada uvijek nekako izmicali - kaže te objašnjava da dosad nije postojao ni zakonodavni okvir za provjeru tako nečega.
- Sve to obuhvatiti u jednom registru pridonijelo bi proaktivnoj ulozi tijela javne vlasti jer bi, s jedne strane, iz tog registra, tijela državne vlasti i jedinice lokalne samouprave mogle vući podatke koji su im potrebni za njihov djelokrug poslova, a s druge strane administrativno bi rasteretili stanovništvo, koje ne bi moralo pred svakim tijelom opet donositi dokaze da imaju pravo na neke naknade - objasnio je.
Registar će biti gotov za 18 mjeseci do 2 godine
Porezna je, kaže, odlučila registar izraditi za 18 mjeseci do dvije godine, ukoliko ne bude izvanrednih situacija. Sama izrada registra, objašnjava Kutleša, znači i ažuriranje podataka te jednom kad se on uspostavi, u njemu će biti moguće mijenjati stanje.
- Građani će sami moći kontrolirati što ih zanima, ali i omogućiti Poreznoj upravi i drugim tijelima da se podaci koriste proaktivno, da ne mora svaki građanin zahtijevati nekakvu uslugu već da država proaktivno radi da imaju određena prava - objasnio je.
Prije svega, objašnjava, se mora donijeti zakon o registru stanovnika i provjeriti zakonodavni okvir u svim drugim registrima koji bi se koristili i koji bi se "importirali" u jedan sveobuhvatan Registar stanovnika, obitelji i kućanstava. U budućnosti bi se preko njega mogao raditi i popis stanovništva.
- Upravo će ovaj registar omogućiti da se vidi tko čini zajedničko kućanstvo jer dana nitko više, ako želi nešto utajiti i skriti, neće to sigurno kupiti na vlastiti OIB već na OIB povezane osobe, pravno ili fizički - objasnio je i rekao da Porezna ima razrađena rješenja o utvrđivanju nerazmjera imovine.