Njemačka i Slovenija žele zajednički pronaći izlaz iz energetske krize u kojoj se Europska unija trenutno nalazi zbog rata u Ukrajini, priopćeno je u utorak u Berlinu
Scholz i Golob za više zajedništva u Europskoj uniji, posebno u energetskoj krizi
U utorak su se satali njemački kancelar Olaf Scholz i slovenski premijer Robert Golob.
"Moramo smanjiti ovisnost o dobavljačima energije. Zato moramo poticati izgradnju infrastrukture koja će nam omogućiti kratkoročno mijenjanje dobavljača i izvora energije", rekao je Scholz nakon razgovora s Golobom.
On je naglasio kako se istodobno i dalje treba poticati upotreba obnovljivih izvora energije.
"Proširenje kapaciteta elektrana na vjetar i sunce igra veliku ulogu za obje zemlje", rekao je Scholz.
Golob, kojem je ovo nastupni posjet Berlinu te prvo putovanje u inozemstvo u svojstvu premijera, rekao je kako se rješenja za energetsku krizu moraju tražiti na europskoj razini.
"Mi moramo rješenje tražiti unutar naše zajednice i to ne samo kada je u pitanju zemni plin nego i ostali izvori energije", rekao je Golob.
On se založio za bolje povezivanje europskog sjevera i juga s ciljem bolje iskoristivosti energetske infrastrukture.
"Mi bismo mogli povezati upotrebu vjetra na sjeveru s upotrebom sunca na jugu i tako stvoriti jaki i stabilni sustav na razini Europe", rekao je Golob.
Dvojica predsjednika vlade su se također zauzela za više solidarnosti u prevladavanju energetske krize.
"Mi moramo u Europi biti solidarni, ja sam siguran da će nam to i poći za rukom", rekao je Scholz.
Golob je naglasio kako rješenje treba tražiti u zajednici članica EU-a. "Niti jedna zemlja sama se ne može nositi s teretom krize", rekao je Golob.
Oba državnika su još jednom ponovila potrebu održavanja perspektive približavanja zemalja zapadnog Balkana Europskoj uniji. Njemački kancelar je rekao kako planira intenziviranje tzv. Berlinskog procesa koji bi zemljama ove regije trebao pomoći na putu ka Europskoj uniji.
Scholz je rekao kako je uvjeren da će Njemačka i Slovenija uspješno surađivati s Golobom na čelu slovenske vlade.
"Sretan sam što imamo partnera koji aktivno brani i dijeli europske vrijednost", rekao je Scholz.
Golobov prethodnik Janez Janša je često na razini EU-a zauzimao pozicije koje su bile protivne pozicijama Berlina.
Slovenski mediji uoči posjeta posebno su naglasili da je Golob simbolički izabrao Njemačku kao svoje prvo odredište za bilateralne susrete s europskim partnerima, što je početkom ovog mjeseca već učinila i ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon, koja je u Berlinu razgovarala sa šeficom njemačke diplomacije Annalenom Baerbock.
Oboje su najavili da će, za razliku od ranije vlade Janeza Janše, nova slovenska garnitura vanjsku politiku vratiti prema “jezgri” država utemeljiteljica Europske unije, sa što bližim odnosima s Njemačkom, Francuskom i Italijom, te se tako distancirati od politike prijašnje vlade koja je vanjsku politiku usmjeravala prema istoku, odnosno Višegradskoj skupini zemalja, najviše Mađarskoj i Viktoru Orbanu.
Njemačka je i glavni slovenski vanjskotrgovinski partner, a lanjska robna razmjena dvije zemlje bila je nešto veća od 13 milijardi eura.