Metoda ukapavanja pomoću konopčića je metoda za sve ljude koji žele zalijevati više biljaka odjednom. Trebala bi zadovoljiti sve potrebe manjih biljaka na period do tri tjedna
Saznajte kako će vam preživjeti biljke - dok ste vi na godišnjem
Iako bi vam dvotjedni odmor mogao zvučati kao san, on može biti noćna mora za vaše biljke - osobito tijekom vrućih ljetnih dana kada im je potrebna dosljednija pozornost.
POGLEDAJTE VIDEO: Terarij
Pokretanje videa...
Vrtlari i ljubitelji sobnog bilja su otkrili svoje trikove pomoću kojih biljke prežive ljetni 'nedostatak ljudi'. Evo njihovih najboljih savjeta za zalijevanje biljaka dok ste odsutni.
Razlike u potrebama između vanjskih i unutarnjih biljaka
Prva stvar koju trebate uzeti u obzir je koliko dugo ćete biti odsutni od kuće. Biljke su prilično otporne, a većina bi trebala biti sasvim u redu ako ih ostavite na miru tjedan dana ili manje.
Ako odlazite na dulje od tjedan dana, nije loše poduzeti neke mjere opreza. Kada to učinite, važno je uzeti u obzir okruženje vaših biljaka.
Vaš plan igre za vrt bit će drugačiji od plana za biljke koje se nalaze u boravku. Evo nekih općih pravila za unutarnje i vanjske biljke:
Vanjske biljke:
Kako bi vaš vrt bio bujan dok ste odsutni, Sarah Barbosa, uzgajivačica bilja s uspješnim imanjem u Teksasu, kaže da će sustav za navodnjavanje s timerom učiniti čuda.
- To je prilično bitno, čak i ako ne putujete. Sistem navodnjavanja će vam olakšati život, pogotovo tijekom dana kad nemate vremena - kaže Barbosa za mbg.
Ako ga nemate, u nastavku pogledajte Barbosinu DIY strategiju samozalijevanja. I naravno, također možete zamoliti susjeda ili prijatelja da svrate i provjere kakvo je stanje u vašem vrtu.
Unutarnje biljke:
Nakon što napustite dom, neke od vaših sobnih biljaka otpornijih na sušu neće ni primijetiti da ste otišli. Zato Clara Leung, savjetnica za biljke i feng shui koja uči zaposlene ljude kako se brinuti o zelenilu, preporučuje da svoje sobne biljke podijelite u tri kategorije:
Biljke kojima treba malo održavanja: Neće im ništa trebati u ta dva tjedna koliko vas nema.
Biljke koje zahtijevaju srednje održavanje: možete koristiti jedan od sustava za samonavodnjavanje u nastavku, ovisno o tome koliko dugo ćete biti odsutni.
Biljke koje zahtijevaju puno održavanje: Trebate nekoga tko će moći doći dok vas nema, zaliti ih i obaviti sve poslove koji su potrebi da biljka ne uvene.
Ako imate biljke koje su zahtjevne za održavanje, kao što su kalateje, paprati ili orhideje, Leung preporučuje da ih ostavite kod prijatelja ili susjeda prije nego što krenete.
- Na taj način ih vaši prijatelji mogu svakodnevno držati na oku - objašnjava ona.
Što učiniti prije odlaska?
Nakon što osmislite plan njege i odnesete prijateljima svoje biljke koje zahtijevaju održavanje, evo kako pripremiti preostalo zelenilo za odlazak:
Biljke koje su u vrtu:
Dobro natopite svoje biljke i pobrinite se da sve vaše gredice budu prekrivene prihranom.
- Provjera da imate barijeru između sunčeve svjetlosti i tla pomaže u održavanju razine vlage u tlu - kaže Barbosa.
U zatvorenom prostoru:
- Prije odlaska, možda biste željeli premjestiti tropske biljke dalje od prozora kako bi dobivale nešto manje svjetla (i stoga trebale manje vode) - osobito ako živite na vrućem, sunčanom mjestu. Povlačenje prozirne zavjese također može ublažiti rasvjetu na vašim biljkama - dodaje Leung.
- Uvijek govorimo ljudima da sastave sve svoje biljke kako bi mogle stvoriti svoj mali mikrosustav - kaže Aditya.
- Na taj način vaše biljke međusobno održavaju toplinu i vlažnost - objašnjava.
Grupiranje sobnih biljaka dalje od prozora trebalo bi produžiti vrijeme između zalijevanja.
Opet, dobro namočite sve svoje biljke, po mogućnosti ujutro, prije nego što krenete u avanturu. I ne zaboravite isključiti sve klimatizacijske jedinice koje će vaše biljke (da ne spominjemo, vaš bankovni račun) ostaviti praznim dok ste odsutni.
Najbolje DIY metode za zalijevanje biljaka dok ste na godišnjem
Možete brzo postaviti sustav samonavodnjavanja za svoje žednije biljke prije nego što odete koristeći jednu od ove tri metode:
Metoda 1: Metoda ukapavanja pomoću konopčića
Leung preporučuje ovu metodu svima koji žele zalijevati više biljaka odjednom. Trebalo bi zadovoljiti sve potrebe manjih biljaka na period do tri tjedna. Najbolje je za zalijevanje više sobnih biljaka odjednom
Materijal:
- Lonac ili zdjela od nehrđajućeg čelika
- Uže od jute izrezano na trake od 2 do 3 metra (vezica također može poslužiti u slučaju da nemate jute)
Metoda:
- Prvo dobro zalijte biljke.
- Napunite posudu vodom sobne temperature.
- Uronite uže u vodu.
- Uklonite uže i stavite jedan njegov kraj u tlo vaše biljke, otprilike do 5 centimetara u zemlju. Stavite drugi kraj konopca u svoj lonac.
- Pobrinite se da je lonac s vodom na višem položaju od vaše biljke kako bi voda mogla 'putovati' do nje, putem procesa koji se naziva kapilarno djelovanje.
- Ponovite s drugim biljkama. Ovisno o veličini vašeg lonca, trebao bi održavati 3 do 4 manje sobne biljke.
Metoda 2: Metoda ukopane boce
Ako imate veće biljke koje zahtijevaju više vode, ovaj bi ih savjet organske vrtlarice Allison Vallin Kostovick razveselio na jedan do dva tjedna.
Najbolje je za velike sobne biljke i vanjske kontejnerske vrtove. Osigurava vodu jedan do dva tjedna, ovisno o veličini biljke.
Materijal:
- Prazna plastična boca za vodu
- Škare ili bilo koji drugi oštar predmet
- Vaša biljka
Metoda:
- Prvo dobro zalijte biljku.
- Skinite čep s boce s vodom. Škarama probušite nekoliko malih rupa po boci.
- Zakopajte bocu u tlo vaše biljke da viri samo vrh boce (na koji inače ide poklopac). Dio s rupama trebao bi biti pod zemljom.
- Napunite bocu vodom do kraja.
- Ovisno o veličini posude za biljku, ovu metodu možete ponoviti s drugom bocom ako ima mjesta.
Metoda 3: Domaća ollas metoda
Ova domaća verzija olle - tradicionalnog keramičkog alata za navodnjavanje - utažit će žedne vrtne biljke jedan do dva tjedna. Barbosa ga je uspješno koristila na svojim rajčicama. Najbolja primjena je u vrtu, a osigurava vodu biljkama jedan do dva tjedna.
Materijal:
- Neglazirana posuda od terakote s tanjurićem (veličina ovisi o vašim biljkama)
- Kalup ili kit
- Crijevo ili kanta za zalijevanje
Metoda:
- Odaberite područje svog vrta gdje želite instalirati jedinicu za samonavodnjavanje. Birajte dio vrta u kojem posuda neće smetati okolnom bilju. Dobro zalijte to područje.
- Napunite rupu u loncu brtvilom ili kitom.
- Iskopajte rupu koja je dovoljno velika da u nju stane vaš lonac.
- Stavite prazan lonac u rupu i učvrstite ga tako da dobro stisnete okolnu zemlju.
- Napunite svoj lonac do vrha vodom koristeći crijevo ili kantu za zalijevanje.
- Pokrijte lonac njegovim tanjurićem i spremni ste za rad. Budući da je terakota porozna, okolno korijenje biljke moći će iz nje izvući vodu. Što je lonac veći, to će hraniti više biljaka.
POGLEDAJTE VIDEO: NOVI SHOW ’TKO MI BOLJE KUHA’