Vojna misija zvat će se Aspides (Zaštitnik) i trebala bi štititi brodove u Crvenom moru, koje napadaju jemenski hutisti, oružana islamistička politička skupina s iranskom podrškom
Sastanak u Bruxellesu: Europa pokreće vojnu misiju u Crvenom moru, štitit će brodove od Hutija
Ministri obrane država članica EU-a koji su okupili na neformalnom sastanku u srijedu u Bruxellesu trebali bi odobriti pokretanje pomorske vojne operacije u Crvenom moru i razgovarati o potrebi za većom vojnom pomoći Ukrajini.
“Nadam se da će ta misija biti pokrenuta 17. veljače. Neće sve zemlje u njoj sudjelovati, ali nijedna nije protiv”, rekao je prije početka sastanka visoki predstvnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.
Vojna misija zvat će se Aspides (Zaštitnik) i trebala bi štititi brodove u Crvenom moru, koje napadaju jemenski hutisti, oružana islamistička politička skupina s iranskom podrškom. Misija bi trebala štititi trgovačke brodove, ali ne i sudjelovati u napadima na hutiste.
Borrell je rekao kako očekuje da će ministri na današnjem sastanku odrediti koja će zemlja zapovijedati misijom i koje će zemlje sa svojim brodovima u njoj sudjelovati.
Borrell je također prije početka sastanka pozvao da se napravi iscrpan popis vojne pomoći koje su zemlje članice pružile Ukrajini i da zemlje članice obznane što namjeravaju poslati ove godine.
“Važno je razjasniti situaaciju i znati kako s tim stojimo danas i kako ćemo stajati za tri mjeseca i za godinu dana”, rekao je Borrell.
Europska unija je prošle godine obećala da će Ukrajini isporučiti milijun topničkih granata do ožujka ove godine, ali su još daleko od toga cilja. Do sada je isporučeno manje od trećine, oko 300 tisuća topničkih granata.
Povjerenik za unutarnje tržište Thierry Breton rekao je da će EU ove godine povećati svoje proizvodne kapacitete i proizvesti oko 1,4 milijuna komada topničkog streljiva.
Ministri će također razgovorati i o sufinanciranju vojne pomoći Ukrajini iz Europskog mirovnog instrumenta (EPF), izvanproračunskog fonda EU-a. Do sada su iz toga fonda financirana nabava oružja iz postojećih zaliha država članica, a ubuduće bi se trebala sufinanicati proizvodnja oružja.