U utorak škole neće biti u Zagrebu i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a u srijedu će se štrajku priključiti i fakulteti. Sindikati već imaju plan štrajka za cijeli studeni
Sastanak su napustili nakon 10 min: 'Imamo plan i za studeni'
Nakon predstavnika Sindikata u državnim službama, u Ministarstvo rada na pregovore s Vladom stigli su i Sindikati javnih službi. Među njima, dakako, i obrazovni sindikati koji su sastanak napustili nakon samo 10 minuta. Nastavljaju štrajk u školama sve dok Vlada ne ispuni njihov zahtjev za povećanjem koeficijenta za 6,11 posto što Vlada odbija, a u tome i dalje imaju potporu Sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Tako sutra škole neće biti u Zagrebu i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a u srijedu je štrajk na fakultetima. Na sastanak su se odazvali kako bi ugovorili dodatan sastanak oko pitanja koeficijenata.
- Mi smo postavili pitanje predstavnicima Vlade da li ima određeni termin za sastanak sa sindikatima koji su u štrajku za rješavanje njihovih zahtjeva (povećanje koeficijenta, op.a), dobili smo odgovor da Vlada ne zna. Pregovori o osnovici ne rješavaju problem zaostajanja plaća u obrazovanju nego svih službi i mi u tim pregovorima ne želimo sudjelovati - istaknuli su Branimir Mihalinec iz Sindikata zaposlenih u srednjim školama te Sanja Šprem iz Sindikata učitelja.
Jedinstven stav svih zaposlenih u srednjim školama, istaknuo je Mihalinec, je da nema pregovora o osnovici plaće dok ne riješimo zaostajanje plaća.
- Ovo je suluda zemlja u kojoj umjesto da Vlada pregovara sa sindikatima koji su u štrajku o njihovim zahtjevima, ona pregovore radi s koalicijskim partnerom, s time da si HNS uzima ovlasti i pravo da u naše ime pregovara. Mi nismo njih ovlastili da pregovaraju u naše ime i molimo ih da se maknu iz toga - rekao je Mihalinec.
Pregovori oko povećanja osnovice plaće, naglasila je Šprem, nije rješavanje njihovih problema i zahtjeva.
- Ovime se samo produbljuje sukob. Štrajk je u rukama svih zaposlenika u sustavu obrazovanja i vjerujem da će se svakodnevna njihova borba nastaviti i dalje. Zahtjevi nisu usvojeni i štrajk će trajati tako dugo dok ih Vlada ne usvoji - istaknula je dodavši kako su već napravili plan štrajka do kraja idućeg mjeseca.
- Odaziv i dalje očekujemo visok, svaki dan dobivamo podršku. Štrajk ne jenjava, samo raste - poručila je.
Naglasila je kako su za potrese u Vladi odgovorni oni koji sjede u njoj, a ne Sindikati i prosvjetni radnici.
- Vlada snosi odgovornost i za ovaj štrajk i za sve potrese unutar Vlade - poručila je Šprem.
Nakon nekih medijskih napisa kako je prosječna plaća učitelja oko 7200 kuna, pozivajući se na podatke Ministarstva obrazovanja, sindikalni čelnici su to demantirali.
- Početnik sa stručnim ispitom, samac u Zagrebu, ima neto plaću 5990 kuna. To je bila plaća za rujan. Onaj s 20 godina staža ima 6488 kuna, a onu prosječnu brojku dostiže tek onaj nastavnik pred mirovinom, njegov neto je 7217 kuna - istaknuo je Mihalinec pozvavši Ministarstvo obrazovanja da prestane lagati i obmanjivati.
Premijerova ponuda za povećanje osnovice plaće za 6,12 posto svim javnim i državnim službenicima Sindikatu zdravstva i socijalne skrbi je premala.
- Naš zahtjev je veći od onoga što nudi premijer. Mi tražimo 18,3 posto, koliko je rasla plaća u privatnom sektoru - istaknuo je Stjepan Topolnjak uoči sastanka dodavši kako oni sada neće tražiti povećanje koeficijenta jer u skladu s njihovim Kolektivnim ugovorom to ne mogu sada tražiti.
- Ali hoćemo ostala materijalna prava koja možemo tražiti iz Temeljnog kolektivnog ugovora, a tu su jubilarne nagrade, dar za djecu, regres, božićnica - istaknuo je.
S time se slaže i Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara, istaknula je Anica Prašnjak.
- Mi ćemo čuti Vladinu ponudu, iznijeti svoju pa ćemo vidjeti - rekla je.
Željko Stipić poručio je kako će se Sindikat Preporod prikloniti zahtjevu svih sindikata.