Vlada je odlučila da neće prodavati dionice INA-e mađarskom MOL-u, zbog energetske neovisnosti. Upitna je i daljna pozicija predsjednika Uprave
Sanader: Dionice INA-e nećemo prodavati MOL-u
U sadašnjoj situaciji neće se prodavati dionice INA-e mađarskom MOL-u, niti će se dionice mijenjati. Hoće li se to raditi u budućnosti vidjet ćemo, rekao je premijer Ivo Sanader na sjednici Vlade. Razlog leži u očuvanju energetske neovisnosti, a u skladu s tim do sredine 2009. godine iz INA-e će se izdvojiti plinski posao. Do kraja siječnja iduće godine trebali bi biti poznati uvjeti po kojima bi Plinacro otkupio podzemno skladište plina Okoli. S obzirom da MOL trenutno posjeduje više dionica od Vlade, međudioničarski ugovor se mora redefinirati. O tijeku pregovorima s MOL-om ministre je izvijestio podpredsjednik Vlade Damir Polančec. Dogovoren je novi upravljački ustroj INA-e u kojem će tri člana Uprave birati hrvatska, a tri mađarska strana. Predsjednika Uprave Ine postavlja mađarska strana, a time je upitno hoće li predsjednik uprave Ine, Tomislav Dragičević, zadržati svoju funkciju. Ispregovarano je i dodatno pravo veta na raspolaganje dionica INA-e u vlasništvu MOL-a na najmanje dvije godine.
- Ukoliko dvije godine od potpisa novog ugovora dođe do zamjene dionica ili dodatne promjene paketa MOL-a pravo veta produžava se za još tri godine - rekao je Polančec.
Ukoliko dođe do promjene vlasničke strukture u MOL-u, odnosno postene li netko njegov većinski dioničar, Hrvatska ima pravo reotkupa cijelokupnog paketa dionica po fer cijeni koju bi utvrdio procjenjitelj Vlade, a ukoliko bi MOL odlučio prodati dionce INA-e Hrvatska ima pravo prvokupa.