Obavijesti

News

Komentari 0

Saborski zastupnici zaključili: Nesređenost gruntovnice i katastra priječi investicije

Saborski zastupnici zaključili: Nesređenost gruntovnice i katastra priječi investicije

Cilj Programa katastarskih izmjera građevinskih područja je obnova katastra i zemljišne knjige za 600.000 hektara zemljišta i nekretnina u građevinskim te drugim područjima značajnim za razvoj

Saborski zastupnici suglasili su se u četvrtak da će višegodišnji Program katastarskih izmjera građevinskih područja do 2030. donijeti višestruke koriste, te kako nesređenost gruntovnice i katastra priječi investicije i gospodarski razvoj.

Neriješene zemljišne knjige razlog su zbog kojega 'zapinju' brojne investicije, upozorila je Vesna Vučemilović (HS) raspravljajući o Programu 'teškom' oko tri milijarde kuna, od čega bi se 156 milijuna osiguralo iz državnog proračuna, a ostatak iz drugih izvora, većinom sredstva EU.

Sredstva iz državnog proračuna čine tek pet posto, iz kojih se onda drugih izvora planiraju plaćati naknade, putni troškovi djelatnika ministarstava i Državne geodetske uprave? zanimalo je Mirelu Ahmetović (SDP),

Za cijeli Program napravljena je detaljna analiza kapaciteta i potrebnih sredstva, neki iznosi su naviješteni i od njih se očekuje daljnja realizacija, odgovorio je državni tajnik Ministarstva graditeljstva Željko Uhlir.

Glavna aktivnost Programa je obnova katastra i zemljišne knjige za 600.000 hektara zemljišta i nekretnina u građevinskim te drugim područjima značajnim za razvoj.

Građevinska područja iznose oko 550.000 hektara, što čini 9,7 posto površine države, a procjena je da se na tim područjima odvija više od 80 posto svih gospodarskih aktivnosti.

Urša Raukar (Možemo) upozorava da su problem i poljoprivredna zemljišta te je upitala zašto i ona nisu obuhvaćena i kojim programima će biti.

Više od 80 posto aktivnosti odvija se na građevinskom zemljištu, pa će se spomenutih 3 milijarde kuna u 10 godina uložiti tamo, ostala zemljišta slijede u nastavku, kada se zadovolje prioriteti, odgovara Uhlir.

Branko Bačić (HDZ) poziva da u prioritetima budu otočne općine, u kojima je stanje sa zemljištima i katastrom posebno zahtjevno.

Katarinu Nemet (IDS) zanimalo je koliko u prosjeku treba za obnove katastra i zemljišne knjige, jer u Istri su, primjerice, neki taj posao počeli prije sedam-osam godina, a do danas ga nisu završili.

Uhlir navodi da u različitim krajevima postupci različito traju, no naglašava da će se uz Program izmijeniti i dva pripadajuća zakona, pa će se procedure ubrzati, odnosno skratiti, četiri do pet puta.

Josip Borić (HDZ) primijetio je da je interes za novu katastarsku izmjeru iskazalo 350 lokalnih jedinica, a da njih 205 to nije učinilo, pa pita hoće li one stati bez mogućnosti obnove katastarskih knjiga?

To ne znači da će Program biti zatvoren, rekao je Uhlir.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'
NA TERENU I VATROGASCI

FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'

U nesreći je, kako su nam potvrdili iz JVP Šibenik, sudjelovao jedan automobil. Za sada nema službenih informacija o ozlijeđenim ili stradalim osobama
Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena
ZAGREBAČKI VIZIONAR

Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena

Spisateljica i arhitektica Ena Katarina Haler za Express je pisala feljton povodom 130. godišnjice rođenja arhitekta Drage Iblera, Zagrepčanina koji će uz taj grad ostati vezan tijekom cijelog profesionalnog života
Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'
HMPV NIJE NOVA KORONA

Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'

Kina bilježi porast oboljelih zbog HMPV virusa. Epidemiolozi kažu da on nije nov, dugo je među nama pa onda postoji iimunitet, koji na koronu nismo uopće imali. Cjepiva nema pa je rizik za malu djecu i starije veći