Sabor je u četvrtak rekao svoje o toj listi i danas se čekalo glasovanje koje je trebalo 'popuniti' Ustavni sud, ali se to nije dogodilo...
Sabor u subotu bira deset ustavnih sudaca, od ponoći Hrvatska bez Ustavnog suda...
Hrvatska od ponoći ostaje bez Ustavnog suda, Hrvatski sabor nije, naime, u petak uspio izabrati deset (od ukupno 13) ustavnih sudaca kojima u ponoć istječe i produljeni šestomjesečni mandat, pokušat će ih izabrati u subotu. 7. prosinca.
Sazvat ću nastavak sjednice u subotu, u 10 sati, vjerujem da ćemo izabrati svih 10 sudaca, to je važno zbog očuvanja ustavnog poretka, zbog rada Ustavnog suda, predstojećih predsjedničkih izbora, rekao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković nakon što su svoja stajališta iznijele ključne stranke,, SDP i HDZ.
SDP, koji se unatrag dva dana, protivio tome da se isti dan glasuje o povjerenju premijeru, što je sam inicirao, i o izboru ustavnih sudaca ponovio je svoje protivljenje i danas.
„Danas se namjerno spajaju dvije točke, SDP neće danas glasovati o tome, ali je spreman glasovati sutra, prekosutra, u ponedjeljak, u utorak, jer nam je ustavno-prava sigurnost bitnija od ega Andreja Plenkovića“, izjavio je Siniša Hajdaš Dončić.
Ustvrdio je i kako je izbor ustavnih sudaca „do zadnjeg trenutka namjerno sabotiran“.
Još lani, 23. prosinca, predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović uputio je poziv da se krene s izborom sudaca, podsjetio je i naglasio kako je SDP za taj proces bio spreman osam-devet mjeseci.
Iako HDZ ne vidi razlog zašto se o ovoj točki ne ni moglo danas glasovati, „vjerojatno“ će prihvatiti ovaj zahtjev, izjavio je Krunoslav Katičić i poručio kako je politička odgovornost zbog toga što ustavni suci nisu izabrani danas, isključivo na SDP-u.
Mogli smo prebaciti i glasovanje o državnom proračunu, ove dvije toče (opoziv premijera i izbor ustavnih sudaca), nemaju ni jednu dodirnu točku, kazao je HDZ-ov zastupnik.
Nakon njihovih istupa, Jandroković je izrazio žaljenje što se danas neće glasovati o ustavnim sucima, te objasnio zašto, ipak, nije stavio tu točku na glasovanje.
Jandroković: Kad odluka ne bi prošla, cijeli bi proces bio vraćen na početak
Kad bih je stavio na glasovanje i ona ne bi dobila 101 glas, cijeli proces bi bio vraćen na početak, trebalo bi ponovno raspisati javni poziv, naglasio je i dodao kako je to prevelik rizik, ugrozilo bi se funkcioniranje Ustavnog suda, dovelo u pitanje legalnost predsjedničkih izbora.
Miro Bulj (Most) kazao je kako je narodu „puna kapa“ hoće li se o danas ili sutra glasovati o ustavnim sucima, odnosno onome što su „istezgarili“ HDZ, SDP i Možemo, njega, kaže, brinu inflacija, granice koje ne postoje.
Marija Selak Raspudić (NZ) upitala je HDZ, SDP i Možemo koliko su dugo vježbali današnji igrokaz, te im poručila da on „itekako košta“.
Neslužbeno, SDP je odvojeno glasovanje tražio kako bi izbjegao politička tumačenja da s jedne strane želi rušiti premijera, a s druge s HDZ-om dogovara i bira ustavne suce.
Stvar s glasovanjem zakotrljala se u srijedu poslijepodne najavom SDP-ova Arsena Bauka da u petak neće biti glasovanja o opozivu Plenkovića, jer da o tome ne treba glasovati u trenutku izbora ustavnih sudaca.
U četvrtak ujutro Bauka je demantirao predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, a istog dana poslijepodne na SDP-ov prijedlog o odvojenom glasovanju, premijer je uzvratio kako to znači da imaju posla s "ekstremno neozbiljnim ljudima" i da će SDP biti kriv za ustavnu krizu ako se u petak ne izaberu ustavni suci.
Nakon dogovora vladajućih i oporbe, na Odboru za Ustav u srijedu je devet od deset kandidata za ustavne suce dobilo jednoglasnu potporu. izuzetak je bio Ante Galić protiv kojeg je bila Sandra Benčić (Možemo!). Odbor je Saboru dostavio listu s imenima desetero kandidata, a to su: Ante Galić, Andrej Abramović, Miroslav Šumanović, Lovorka Kušan, Rajko Mlinarić, Biljana Kostadinov, Dražen Bošnjaković, Sanja Bezbradica Jelavić, Frane Staničić i Maša Marochini Zrinski, petero ih je predložila saborska većina, petero oporba.
Sabor je u četvrtak rekao svoje o toj listi i danas se čekalo glasovanje koje je trebalo 'popuniti' Ustavni sud, ali se to nije dogodilo.
Naime, 10 od 13 ustavnih sudaca u ponoć s petka na subotu istječe i produljeni šestomjesečni mandat, tri preostala suca, Miroslav Šeparović, predsjednik Suda te suci Goran Selanec i Mato Arlović ne mogu donositi nikakve odluke.
Prije dva dana, Šeparović je izjavio kako bi neizborom ključnog ustavnog tijela bila ugrožena ustavna demokracija.
Neizborom Ustavnog suda, istaknuo je, došlo bi do ustavne krize i bila bi bila ugrožena ustavna demokracija. Napomenuo je i kako se bez dogovora oko ustavnih sudaca ne bi 29. prosinca mogli održati ni predsjednički izbori na ustavan i zakonit način.