Stručnjaci su istražili koja metoda pranja suđa štedi više vode i energije te jednoglasno zaključili da je to ipak strojno pranje, pod uvjetom da vas ima 2 ili više u kućanstvu
Ručno prati ili upaliti perilicu? Otkrivamo što troši više vode
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: IMATE NAJDRAŽU POZU U SEKSU? EVO ŠTO TO OTKRIVA O KARAKTERU
Možda vam zvuči nelogično, ali perilica posuđa u pravilu je bolje rješenje nego pranje posuđa na ruke, osobito u kućanstvima s dvije i više osoba. Potpuno napunjena perilica za suđe štedi više vode i energije nego ručno pranje suđa, dokazala je njemačka inicijativa.
Perilica u prosjeku troši 50 posto manje vode i 30 posto manje energije, pokazala je inicijativa njemačkog ministarstva gospodarstva i tehnologije. Time se godišnje uštedi oko 350 kuna.
Korištenjem ekoloških postavki perilice može se i dodatno uštedjeti – na tim postavkama je voda hladnije temperature, oko 40 stupnjeva Celzija, objavila je inicijativa Forum Waschen. Jedina negativna strana je što tako jedno pranje može trajati i do četiri sata.
Ovisi i o modelu perilice
Dok stariji modeli troše više vode, ovi A kategorije i više energetske učinkovitosti potroše do 20 litara vode, a za ručno pranje jednake količine posuđa trebaju 103 litre.
Ako ipak perete ručno
Kada perete suđe u sudoperu, ne perite ga pod tekućim mlazom. Najprije napunite sudoper i u njemu operite posuđe, a zatim ga isperite pod tekućim mlazom. Obratite pažnju i na štedljivo korištenje sredstava za pranje suđa.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Recept iz 1952. za kruh bez kvasca - sa sodom bikarbonom
POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA - kuhar Ivan Pažanin:
Pokretanje videa...