Središnja banka spustila je procjenu rasta BDP-a u idućoj godini s dva na jedan posto. Tijekom ove godine iznosio je 2,5 posto. Na njega utječe kriza
Rohatinski: BDP će rasti jedan posto u idućoj godini
Hrvatska narodna banka (HNB) korigirala je naniže svoju procjenu gospodarskog rasta u Hrvatskoj u 2009. s ranije predviđenih 2 na 1 posto, izjavio je u petak guverner HNB-a Željko Rohatinski.
U ovoj godini procjenjuje da će doći do usporavanja gospodarskog rasta na 2,5 posto (sa 5,6 posto 2007.), da će inflacija u prosincu ove u odnosu na isti mjesec lani pasti na 4 posto, a prosječna godišnja stopa inflacije biti oko 6,2 posto.
U središnjoj banci procjenjuju i da će u 2009. biti vrlo teško ostvariti bilo kakav realan rast izvoza roba i usluga, da bi uvoz mogao pasti za 5 posto, te da će deficit tekućeg računa platne bilance, koji je u ovoj godini povećan na 11 posto, u idućoj biti oko 9 posto BDP.a. U 2009. kaže guverner očekuje se mali, ali ipak rast, no, on će bitno ovisiti i o situaciji na financijskim tržištima u inozemstvu.
- Ako bi se situacija u inozemstvu zaoštrila, ako se skroman rast zaduženja u inozemstvu ne bi ostvario, u tom slučaju HNB je spremna na dodatnu politiku kreiranja domaće likvidnosti - poručio je Rohatinski.
Svjetska financijska kriza za sada se samo fragmentarno odrazila na nas, ali svojim prelijevanjem na realni sektor bitno će determinirati kretanja u 2009. godini, kaže guverner.
Ocijenio je uz ostalo da u financijskoj sferi dolazi do "kopernikanskog obrata" - nakon razdoblja intenzivnog priljeva kapitala i niske cijene, sada je kapitala manje i problem više nije kako ograničiti priljev već kako održati postojeću razinu.
Rast ukupnih kredita (unutarnjeg i vanjskog zaduženja), procjenjuje Rohatinski, u 2009. mogao bi biti prepolovljen, sa oko 16 posto u ovoj na oko 8 posto u idućoj godini. To će, održi li se inflacija na razini do 3,5 posto, biti sasvim dovoljno da se spriječi recesija i da krediti budu više u funkciji gospodarstva, smatra guverner. Najavio je da će HNB i dalje braniti stabilnost tečaja te da je u tom smislu središnja banka spremna angažirati i dio svojih deviznih rezervi.