Ženi je na e-mail stigla poruka kako mora ažurirati bankovnu aplikaciju. Nakon što je to napravila, nazvala ju je žena i uputila da klikom na poveznicu ažurira aplikaciju. Skinuli su s računa tvrtke 180.000 eura
Riječanki s računa tvrtke skinuli 180.000 eura. Policija: Ovo je 7 najčešćih oblika prevare, pazite!
Riječka policija zaprimila je prijavu o počinjenju kaznenog djela računalne prijevare na štetu tvrtke iz Rijeke. Djelatnica oštećene tvrtke zaprimila je e-mail u kojem se iskazuje potreba za ažuriranjem aplikacije bankarske usluge te joj je dostavljena poveznica putem koje to može učiniti.
Nakon što je ažurirala aplikaciju, telefonski ju je kontaktirala nepoznata žena, predstavivši se kao djelatnica banke te ju je uputila kako da klikom na poveznicu ažurira podatke internet bankarstva. Nešto kasnije, obaviještena je iz banke da je s bankovnog računa tvrtke obavljena transakcija za više od 180.000 eura. Djelatnica tvrtke je shvatila da je prevarena te je sve prijavila policiji.
Policija: Ne šaljite svoje osobne podatke ili podatke o karticama
Iz PU primorsko-goranske apeliraju na građane da prije odluke o kupnji ili investiranju putem interneta provjere adrese pošiljatelje e-maila, a zatim i postoji li ta pravna i fizička osoba koja se bavi trgovinom. Posebno upozoravaju da ne šalju svoje osobne podatke ili podatke bankovnih kartica.
- Pratite obavijesti banaka i novčarskih institucija te u slučaju primanja sumnjive e-pošte putem koje se zahtijevaju povjerljivi i tajni podaci potrebni za autorizaciju bankarskih transakcija, odmah osobno obratite djelatnicima vaše banke - apeliraju i dodaju kako počinitelji ovakvih prevara najčešće navode na investicijske prevare i prevare u online kupovini, odnosno navode vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja ili vam daju izvrsnu, ali lažnu, online ponudu.
Ovo je sedam najčešćih oblika prevara
Iz MUP-a navode i kako postoje različiti oblici prevara, a ovo je sedam najčešćih:
-
CEO prijevara / direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.
-
Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.
-
Krađe identiteta
-
Vishing - Krađa identiteta pozivom: Telefonska prijevara u vas kojoj prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva.
-
Phishing - Mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: Prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.
-
Smishing - Krađa identiteta SMS-om: Pokušaj je prevaranata da dođu do osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka putem tekstualne poruke.
-
-
Krivotvorene mrežne stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.
-
Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.
-
Krađa osobnih podataka: vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.
-
Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja … ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.