Obavijesti

News

Komentari 0

Revolucija na faksu: Filozofski i FER stvaraju stručnjake za AI, ChatGPT, ali i filozofiju...

Revolucija na faksu: Filozofski i FER stvaraju stručnjake za AI, ChatGPT, ali i filozofiju...
1

Filozofski i Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu pokreću zajednički diplomski studij Primijenjena kognitivna znanost, prvi takav u Hrvatskoj. Interdisciplinarni studij ujesen upisuje prve studente

Više od 350 studenata na prvom predstavljanju i njih 60-ak na drugome, prošli tjedan, pokazuju kako su zaista zainteresirani, mnogo više od naših očekivanja, kazala nam je Renata Geld, izvanredna profesorica na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i suvoditeljica novog studija Primijenjena kognitivna znanost.

Zagreb: Predstavljanje novog studija Centra kognitivne znanosti

'Djeca moraju učiti o ChatGPT-u'

Novi je to interdisciplinarni studij koji će zajedno provoditi dva najveća i najtraženija zagrebačka fakulteta, Filozofski i Fakultet elektrotehnike i računarstva. Upravo povezivanje programski potpuno različitih fakulteta novost je itekako potrebna u hrvatskoj visokoobrazovnoj zajednici. Studenti će se u dvije godine ovog diplomskog studija baviti proučavanjem ljudskog ponašanja, utjecaja vanjskih okolnosti na naše odluke, ali i razvojem umjetne inteligencije (AI) te odnosima čovjeka i tehnologije. Razumijevanje tih odnosa postaje sve važnije u eri hiperrazvoja novih tehnologija i AI-ja IT industrija, ali ne samo oni, sve više trebaju upravo stručnjake koji pokrivaju i humanističko područje, ali razumiju i tehnološku problematiku, kaže nam prof. Geld.

Zagreb: Predstavljanje novog studija Centra kognitivne znanosti

- Cilj je stvoriti stručnjaka koji će biti veza, mediator između znanosti i industrije, inovator koji razumije interdisciplinarna pitanja, osobito ona vezana za odnos čovjeka i tehnologije. Interakcija čovjeka i stroja postaje baza većine poslova, a sposobnost rada u interdisciplinarnim timovima osnova je funkcioniranja u bilo kojem startupu - ističu ona i suvoditelj studija, izvanredni profesor Dario Bojanjac s FER-a.
- Pojavom ChatGPT-a (modela jezične umjetne inteligencije) potpuno se mijenja način pristupanja i rješavanja problema. Jednako kao što je pojava džepnoga kalkulatora omogućila inženjerima kreiranje novih proizvoda, tako će alati poput ChatGPT-a omogućiti lakše rješavanje problema svima, ali će više nego ikad biti potrebno znanje, i to znanje kako problem podijeliti na dijelove koje možemo predati takvom alatu, ali morat ćemo moći i prepoznati točno rješenje u šumi informacija koje će nam ChatGPT dati. Obrazovanje koje neće djecu naučiti kako koristiti ChatGPT ili slične alate pri rješavanju problema bit će loše obrazovanje i uzaludno potrošeno vrijeme te djece - ističu Geld i Bojanjac.

Gostujući profesori

Na dva predstavljanja studentima su se obratili i međunarodni stručnjaci na područjima robotike, ali i kognitivne znanosti, profesor Todd Oakley sa Sveučilišta Case Western Reserve iz SAD-a, te stručnjak za kognitivnu robotiku, profesor Bipin Indurkhya. Prof. Indurkhya studentima je pojašnjavao koliko određene informacije utječu na ljudsko rasuđivanje, a potom i sustav uvjerenja. To je posebno važno u odnosu čovjeka prema tehnologiji, kao i dobrom ili lošem utjecaju tehnologije na naš život. Time će se znanstvenici i studenti na ovome studiju baviti.

Motivacijsko pismo

Upravo takvo povezivanje ovih područja izuzetno je zanimljivo studentima. Sam studij primat će 30 studenata sa završenim dodiplomskim studijem iz područja tehničkih, društveno-humanističkih ili prirodnih znanosti, s interesom za pitanja vezana za odnos čovjeka i stroja, odnosno općenito sa sklonošću prema interdisciplinarnim pitanjima te dobrim znanjem engleskog jezika.

- Studenti će za prijavu na studij morati pripremiti motivacijsko pismo, opisati sve svoje izvannastavne aktivnosti i čime se bave, te proći razgovor s nastavnicima, dakle proći intervju. Naši uvjeti su osmišljeni tako da uzimaju u obzir ne samo ocjene već studenta kao mladog čovjeka sa svim njegovim znanjima i interesima - kaže Geld, koja je projekt s kolegama pripremala četiri godine.

Jedan od važnijih dijelova studija bit će timski rad, uvođenje u poslovne procese, ali i sudjelovanje u konkretnim inovacijskim procesima.

- Kako ćete se, primjerice, baviti jezikom s tehničke strane ako ne poznajete jezik kao prirodni sustav sa svim njegovim karakteristikama? Kako ćete biti inovativni u dizajnu dobrog robota ako niste upoznati s ljudskom pažnjom i percepcijom? Uskoro neće biti dovoljno samo znati napraviti neki sustav umjetne inteligencije nego ćemo morati znati kako taj sustav radi i zašto nešto radi te kako ga izgraditi da radi to što bi trebao raditi. Magistri primijenjene kognitivne znanosti moći će sudjelovati u svim tim koracima - kažu suvoditelji.

Upisi ujesen

Ovaj studij prvi je takve vrste u Hrvatskoj i među prvima u Europi, a upisi prve generacije studenata bit će ujesen.

- Naša je ideja bila imati stručnjaka koji će već na studiju naučiti komunicirati u timu, rješavati probleme iz različitih perspektiva, znati slušati druge, biti kreativan, a da u isto vrijeme razvija interdisciplinarna znanja nužna za održiv razvoj društva, osobito suživot čovjeka i napredne tehnologije - zaključuju Renata Geld i Dario Bojanjac.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Pili su i zabavljali se, a onda je mladić prijatelju dao bombu u ruke: 'Sin ima gelere po tijelu'
DETALJI STRAVE U KNINU

Pili su i zabavljali se, a onda je mladić prijatelju dao bombu u ruke: 'Sin ima gelere po tijelu'

Mladić (23) donio ručnu bombu na druženje. Dao je u ruke prijatelju (25). Aktivirao ju je i poginuo. Među ozlijeđenima i maloljetnica. Prije tragedije objavili fotografiju bombe
Dva potresa pogodila su BiH, a osjetili se i u Hrvatskoj: 'Dosta jako', Zaljuljalo me u krevetu!'
JESTE LI GA OSJETILI?

Dva potresa pogodila su BiH, a osjetili se i u Hrvatskoj: 'Dosta jako', Zaljuljalo me u krevetu!'

Magnitude su iznosile 3.5 i 3.2 po Richteru
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima