UV zračenje ima velike posljedice na našu kožu, izlaganjem možemo dobiti estetske nepravilnosti kao što je hiperpigmentacija, a tu je i rizik od raka kože, koji je sve češća pojava
Razlike u vrstama zaštite krema za sunčanje - jedne imaju fizički filter, a druge štite kemijski
Na tržištu se nalaze različite vrste krema za sunčanje, kozmetičke kompanije nam predlažu više načina zaštite od UV zračenja. Svakodnevno na Suncu koristimo kreme koje imaju fizičku ili kemijsku zaštitu, koje imaju bitno drugačiju formulaciju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Fizičke kreme za sunčanje odbijaju sunčeve zrake od kože i općenito se smatraju mineralnim kremama za sunčanje, sadrže cinkov oksid ili titanijev dioksid. Budući da se UV zrake odbijaju od kože, fizičke kreme za sunčanje pružaju zaštitu i od UVA i od UVB valnih duljina - kaže dr. Susan Massick, izvanredna profesorica dermatologije na Medicinskom centru Wexner Medical Center Sveučilišta Ohio u Columbusu za Health US news.
Fizičke kreme za sunčanje obično su manje prozirne, ostavljaju bijeli trag, dok su one kemijske lakše, nevidljive na licu. No s druge strane, fizičke su kreme nježnije prema osjetljivoj koži te ekološki prihvatljivije.
Kemijska sredstva za zaštitu od sunca, s druge strane, upijaju i raspršuju sunčeve zrake, s kemikalijama koje pokrivaju specifične UVA i UVB raspone valnih duljina, tako da ove kreme za sunčanje obično sadrže mješavinu kemikalija za široki spektar pokrivenosti.
- Kemijske su kreme jednostavnije za nanošenje jer ih je lako utrljati u kožu. No obzirom na to da su na kemijskoj osnovi, ove kreme za sunčanje mogu izazvati iritaciju kože kod osoba s osjetljivom kožom - istaknula je Massick.
Bijele kreme, odnosno fizičke kreme za sunčanje, uglavnom su nepoželjne kad je riječ o šminkanju jer ostavljaju bijeli trag, pa su time kemijske kreme za gradske beauty potrebe praktičnije. No, svatko bira po sebi, odnosno ovisno o tome kakvo je stanje i tip kože.