Infekcije Virgio bakterijama uzrokuju koleru i gastroenteritis, a sve su češće među ljudima i na sjeveru Europe. Uzrok je porast temperatura u morima i oceanima
Raste broj želučanih infekcija zbog bakterija u toplim morima
Zbog klimatskih promjena posljednjih nekoliko godina, broj želučanih infekcija Vibrios bakterijama je sve češći. Riječ je o bakterijama koje žive i šire se vodom, a mogu prouzročiti koleru i gastroenteritis, tvrde znanstvenici britanskog Centra za zaštitu okoliša, ribarstva i vodene znanosti.
Broj infekcija posebno je porastao na sjeveru Europe i to u baltičkoj regiji, a vjeruju da je to povezano sa zatopljenjem mora. Svake godine kada bi temperatura površine Baltičkog mora porasla za 1 °C i broj infekcija vibrio bakterijama povisio bi se za 200 posto. Vibrio bakterije se inače razmnožavaju u toplim i tropskim morskim okruženjima, piše Daily Mail.
- Porast broja zaraženih svake godine govori kakve posljedice imaju klimatske promjene - rekao je voditelj studije profesor Craig Baker-Austin.
Studije o promjeni klime otkrivaju da je porast emisije stakleničkih plinova povisio temperature površine mora diljem svijeta za oko 0,17 C° od 1980. do 2010. Proučavanje Vibrio bakterija ograničeno je na Baltičko more zbog toga jer je ono trenutno more s najbrže zagrijavajućim ekosustavom na svijetu, objasnili su znanstvenici. Kako temperature mora i oceana rastu, tako se smanjuje njihov salinitet, a povećava broj Vibrio bakterija.
Znanstvenici predviđaju da će želučanih infekcija Vibrio bakterijama biti sve više narednih desetljeća jer će temperature mora i dalje rasti ali i da će se najčešće širiti nedovoljno kuhanom morskom hranom (npr. školjkama).