Stoltenberg smatra da bi najveći rizik po NATO bio kada bi Putin pobijedio u Ukrajini "jer bi nas to učinilo jako ranjivim"
'Putinova nuklearna retorika ne bi trebala spriječiti NATO članice u pružanju potpore Ukrajini!'
"Nepromišljena nuklearna retorika" Vladimira Putina ne bi trebala odvratiti članice NATO-a od pružanja veće vojne pomoći Ukrajini, rekao je u ponedjeljak glavni tajnik NATO-a na odlasku Jens Stoltenberg u intervjuu za Reuters.
Stoltenberg je reagirao na prošlotjednu Putinovu izjavu da bi Rusija u slučaju da bude napadnuta konvencionalnim projektilima mogla upotrijebiti nuklearno oružje te da će svaka nuklearna sila koja podrži napad na Rusiju biti smatrana suagresorom i sudionikom u napadu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Prema revidiranoj verziji doktrine, napad na Rusiju koji bi izvršila država bez nuklearnog oružja, uz podršku nuklearne sile, bit će smatran "zajedničkim napadom na Rusku Federaciju".
Putinovo upozorenje je uslijedilo u trenutku kada Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici vijećaju o tome da li treba Ukrajini dopustiti da koristi zapadno dugometno oružje za napade duboko u ruski teritorij.
- Ono čemu svjedočimo je obrazac nepromišljene nuklearne retorike i slanja poruka i ovo spada u taj obrazac. Svaki puta kada smo povećali svoju potporu, bilo tenkovima, dalekometnom paljbom ili zrakoplovima F-16, Rusi su nas pokušali spriječiti - rekao je Stoltenberg koji u utorak predaje čelništvo NATO-a bivšem nizozemskom premijeru Marku Rutteu.
- Nisu uspjeli i ovaj zadnji primjer ne bi trebao spriječiti NATO saveznike u pružanju potpore Ukrajini - poručio je.
Mišljenja je da se ništa nije promijenilo u stavu Rusije što bi tražilo "promjene na našoj strani".
Stoltenberg smatra da bi najveći rizik po NATO bio kada bi Putin pobijedio u Ukrajini "jer bi nas to učinilo jako ranjivim".
- U ratu svaka opcija nosi rizik - rekao je Norvežanin.
Ruski potezi u smjeru izmjene nuklearne doktrine predstavljaju jasnu poruku Zapadu da Moskva ne vidi ovu situaciju samo kao regionalni sukob, već kao pitanje nacionalne sigurnosti s globalnim posljedicama i stoga SAD oklijeva dati Ukrajini dozvolu da napada u dubinu ruskog teritorija s oružjem poput dalekometnih projektila ATACMS.
Neki zapadni diplomati propituju učinkovitost takvih udara u promijeni ravnoteže rata.
Stoltenberg smatra da nema lakog rješenja za promjenu na bojišnici, ali da bi napadi duboko u ruskom teritoriju sigurno pomogli Ukrajini da se othrva ruskoj invaziji.