Odjeća, stisak ruke i kašnjenje na intervju za posao tvore prvi dojam o potencijalnom zaposleniku koji je presudan za dobivanje posla
Prvih deset sekundi na intervjuu jamče zaposlenje
Vještine i radno iskustvo neće osigurati zaposlenje. Uz kvalitetan životopis, koji sadrži opis zaduženja i ostvarenih poslovnih rezultata, kandidati moraju zadovoljiti još sedam uvjeta kako bi dobili željeni posao. U prvih deset sekundi susreta s potencijalnim poslodavcem najprije će “progovoriti” njihova odjeća. Tako će elegantno odijelo reći “zaposlit ćeš me jer imam ozbiljne namjere”, a traperice, trenirka ili tenisice govore o nonšalantnom kandidatu koji ne poznaje poslovni bonton. Dolazak u zakazano vrijeme odaje odgovorna zaposlenika, a kašnjenje neorganizirana tipa koji možda ni ne želi ponuđeni posao. Još ako je stisak ruke “mlak”, potvrdili ste nezainteresiranost za radnim mjestom.
Pogled u oči prokazat će samopouzdana kandidata, a oni kojima oči “lutaju” po prostoriji i ispitivaču će ukazivati na nervozu. Iskreni i izravni odgovori na pitanja također su sastavni dio dobrog dojma, a isprazno brbljanje i laganje ne isplate se jer će poslodavac provjeriti sve informacije. Osobito one koje mu zvuče zadivljujuće ili nestvarno.
PISMO ZAHVALE DIO JE BONTONA
Čak i ako ne dobiju posao, kandidati koji nakon odbijenice pošalju pismo (e-mail) zahvale, u kojem će posloprimcu zahvaliti na iskazanom interesu, bit će prvi na popisu budućih zaposlenika.