Hrvatska je ušla u društvo 80+ zemalja s vlastitim satelitom u svemiru, a ekipa koja je za to zaslužna kaže: Želimo iskoristiti sve podatke koje će slati Crocube i postati networking platforma te promovirati znanost
Prvi hrvatski satelit je uspješno lansiran u svemir: Crocube je tek početak svemirske avanture
Za oko 30 volontera koji su zadnje tri godine radili na Crocubeu, odnosno na prvom hrvatskom satelitu kojeg su pokušavali sklopiti i lansirati u svemir, odbrojavanje kojem su svjedočili svi zajedno u subotu, bilo je nezaboravno. Jer su uspjeli. Nakon dvije odgode, ovog su puta uživali u plodovima svog rada i truda. Iako, i sada je bilo neizvjesno do samog kraja, jer kako kažu, ipak je to svemir, a u svemiru je sve moguće. U 12:34 po hrvatskom vremen, s američke baze Vandenberg u Kaliforniji, u sklopu SpaceX-ove Bandwagon-2 misije, Crocube je lansiran u svemir. Hrvatska je tako ušla u društvo 80+ zemalja s vlastitim satelitom u svemiru.
- I sami smo smo iznenađeni time koliko dobro misija funkcionira, sve je daleko iznad naših očekivanja. Već smo uspostavili komunikaciju sa satelitom te podatke koje on šalje slušaju i radioamateri iz cijelog svijeta. Možemo reći da naš Crocube uveseljava svjetsku ekipu. Oni prate njegovo zdravstveno stanje, a to znači da prate razne temperature, njegov rad, stanje baterije i druge podatke. A svi ti podatci nam trenutno pokazuju da je naš satelit itekako živ i zdrav - rekla je Daniela Jović, voditeljica projekta. Porijeklom iz Slovačke, Daniela je u Hrvatsku doselila prije 14 godina jer joj se svidjela kao turistička destinacija pa je tu i ostala. Po zanimanju je tumač i prevoditeljica, ali oduvijek gaji strast prema svemiru. Tijekom pandemije, Daniela je pisala blog za slovački portal Kozmonautika u kojem je opisala svoja iskustva o posjetama svemirskim muzejima. Njezin je tekst tada uočio osnivač tvrtke Spacemanic te su počeli surađivati. Danieli se u početku pridružilo još četvero volontera te su zajedničkim snagama, na Danielinu inicijativu, pokrenuli projekt Crocube.
- Danas nas je oko 30, a radi se o timu sastavljenom od ljudi svih profesija, osd radioamatera, programera i pravnika do kreativaca - kaže Jović i dodaje da je za nju lansiranje Crocubea u svemir samo početak svemirske avanture. Želja im je, dodaje, da iskoriste sve podatke koje će slati Crocube i postanu networking platforma te pomognu u promociji znanosti i educiraju ljude.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Vlastiti satelit u svemiru za Hrvatsku je važan jer je to prvenstveno bitno za gospodarstvo jer da bi sudjelovali u europskim projektima i povući novce za projekte, moramo imati svoj satelit u svemiru - poručila je Jović.
Podsjetimop, Crocube je lansiran u sklopu SpaceX-ove Bandwagon-2 misije uz pomoć rakete Elona Muska Falcon 9. CroCube dimenzija 10 x 10 x 10 cm i mase 1,1 kg fotografirat će Zemlju i provoditi znanstvena mjerenja, uključujući testiranje hrvatskog modula Astrotron 1000 za praćenje degradacije mikroelektronike.