Nešto po strani od glavnih podravskih i posavskih prometnica, smjestila se „Zlatna dolina“, kako su je nazivali stari Rimljani. Plodna Požeška kotlina i Pakračko-lipička ravnica, okružene su vinorodnim obroncima Psunja, Papuka, Krndije i Dilj gore.
Pronađite inspiraciju za vaš savršeni vikend: Aurea Pannonia
Skriveno bogatstvo
Gradić Požega središte je ove destinacije. Gotovo osamsto godina njene povijesti zrači posebnim šarmom. Barokni trg Svetog Trojstva okružen je zgradama Gimnazije, isusovačkog kolegija, ateljea Miroslava Kraljevića, a posebno je lijepa crkva Svetog Lovre s freskama iz 14. stoljeća. S trga ulazimo u građanski dio Požege i uživamo u slikovitim pročeljima kuća i živosti na ulicama. Dvadesetak kilometara dalje, nalazi se Kutjevo. Ime zahvaljuje smještaju u kutu brežuljaka Krndije, a slavu gotovo osamstoljetnoj tradiciji uzgoja vinove loze i proizvodnji vrhunskih vina. U poznatim podrumima čuvaju se cijenjena kutjevačka graševina, sivi i bijeli pinot, traminac i rajnski rizling. Dojam ekskluzivnosti pojačava obnovljeni Dvorac Kutjevo. U obližnjem Kaptolu, šesterokutni kaštel, jedna od najočuvanijih utvrda iz predosmanlijskih vremena u Slavoniji, tek čeka na obnovu. Požešku kotlinu od Pakračko-lipičke ravnice dijeli jedan kraj najviše slavonske gore, Psunja. Dolazimo u Lipik, gradić s termalnim izvorima znanima još iz rimskog doba. Za razvoj Lipika u 19. stoljeću u lječilišno i turističko mjesto zaslužna je plemićka obitelj Janković. Obilazimo ergelu cijenjenih konja lipicanaca i uživamo u društvu tih plemenitih životinja. Na biciklu smo se s članovima pakračkog brdsko biciklističkog kluba odvezli se na Papuk. Vozimo se jednom od najbolje uređenih hrvatskih staza za slobodnu vožnju s pogledima na grad ispod nas. Savršen dan završavamo u centru Pakraca. Sajam je ruralnog turizma i cijeli grad je na nogama. Slavimo do dugo u noć uživajući u beskrajno ukusnim specijalitetima domaće kuhinje.
PET STVARI KOJE NE SMIJETE PROPUSTITI
1. Šetnju ulicama i trgovima i obilazak znamenitosti živopisnog gradića Požege.
2. Posjet ergeli lipicanaca u Lipiku i upoznavanje ove plemenite pasmine.
3. Vožnju biciklom nekom od brojnih staza Požeške doline, Papuka ili Psunja.
4. Rehabilitaciju ili liječenje u Toplicama Lipik ili opuštanje i rekreaciju u termalnim vrelima Velike.
5. Kušanje domaćih specijaliteta i vrhunskih vina u nekim od brojnih seoskih domaćinstava, kušaonica, vinarija ili restorana.
KALENDAR
1-31.12. – Advent u Pleternici
19-24.12. – Advent u Požegi
18-20.12. – Božićni sajam, Pakrac, Lipik
20.12. – „Bisernica i prijatelji“, Božićni humanitarni koncert, Požega
23.12. – Humanitarni Božićni koncert, Kutjevo
31.12. – Doček Nove godine, Požega, Pakrac, Pleternica
JESTE LI ZNALI?
Da su današnji vrhovi Psunja, Papuka, Krndije i Dilja nekad bili otoci oko kojih je bilo Panonsko more? Jedini ostatak Paratetisa, kako se naziva to prapovijesno more, u nas je Sovsko jezero koje se nalazi na čaglinskom području, u srcu Dilj gore.
Da je Požega kao važno kulturno, prosvjetno, gospodarsko i vjersko središte u 19. stoljeću nosila laskavu titulu „Slavonske Atene“?
Da je Pakrac u srednjem vijeku bio poznat kao značajna utvrda i da je imao kovnicu novca (banovac)?
Da tradicija vinogradarstva i podrumarstva u Kutjevu datira još iz 1232. godine?
Više informacija na:
Pronađite inspiraciju za vaš savršeni vikend: Zagreb
11 suptilnih znakova koji odaju da ste iznimno inteligentni
Bile su san mnogih muškaraca! Evo koje su ljepotice krasile naslovnice časopisa Playboy...
FOTO Raquel je zablistala na promociji Rakitićeva vina. 'Ona priča hrvatski bolje od mene'