Na površini od 25 tisuća hektara ovdje je 1976. godine utemeljen najstariji hrvatski park prirode
Zelena pustolovina u Kopačkom ritu: Zov prirode, zvuk močvare i duh prošlosti
Samo 17 km od urbanog središta grada Osijeka nalazi se posve drugi svijet. Na površini od 25 tisuća hektara ovdje je 1976. godine utemeljen najstariji hrvatski park prirode. Nastao u središnjem dijelu poplavne doline Dunava, Park prirode Kopački rit netaknuti je mozaik vodenih tokova, šuma i livada. Kao jedna od najznačajnijih europskih močvara, odlikuje se zapanjujućom bioraznolikosti. S više od 2600 biljnih vrsta poznat je po značajnoj ulozi u migraciji ptica, kojih se ondje nastanjuje više od 300 vrsta. Sve ga to čini pravim malim rajem za promatrače ptica i ljubitelje prirode. Zaštitni mu je znak orao štekavac, stanovnik karakteristična glasanja, a uz njega su zaštićene i crne rode. Posebno su brojni, ali i jako zanimljivi kormorani, svih njih 2000, koji u parku pojedu oko tonu ribe na dan. Uz njih često zaplivaju vidre i dabrovi, a šume oko parka uglavnom nastanjuju divlje svinje i jeleni. Posjetite li Kopački rit u rujnu, možda ćete čuti i kako ovi veličanstveni rogati mužjaci rikom dozivaju svoje košute.
Na samom ulazu u Kopački rit u njegovu će vas priču uvesti njegov prijemni centar. Ondje možete kupiti ulaznice i suvenire, ali i naučiti nešto o flori i fauni parka kratkom interaktivnom izložbom. Samo nekoliko koraka dalje nalazi se i prostor gdje možete naručiti nešto za okrepu i osvježenje, koji je i sam savršeno uklopljen u okružje.
Ovdje i službeno počinje vaša zelena pustolovina. Nakon šetnje poučno-edukativno stazom „Bijeli lopoč“ predlažemo plovidbu jezerom Veliki Sakadaš. Možete zaploviti brodom ili još bolje čamcem na kojem će vas dočekati stručni vodič spreman podijeliti pregršt zanimljivosti ili kajakom kojim ćete uz stručno vodstvo veslati sami. Plovidba brodom traje 40 minuta, a plovidba čamcem ovisi o vodostaju i može potrajati više sati.
Za logičan se nastavak zelene pustolovine zaputite u sjeverni dio parka gdje je smješten prezentacijsko-edukacijski centar „Tikveš“. Danas obnovljen i opremljen najmodernijom tehnologijom, ovaj centar nudi uistinu poseban uvid u život u Baranji kakav je nekada bio. Multimedijalni interaktivni postav s lakoćom prostire pred promatrača prirodno bogatstvo parka, ali nudi i jedinstven pregled kulturne i povijesne baštine cijeloga ovog područja. Ovdje je u 19. stoljeću zdanje, sad poznato kao stari, ladanjski ili lovački dvorac, vjerojatno dao podignuti teschenski nadvojvoda Friedrich Habsburški. Na ovom je bogatom lovnom području takvo zdanje sadržavalo rezidencijalne objekte s gospodarskim i pomoćnim građevinama, a običajno je služilo vladarima. Premda su u europskim razmjerima dvorci tog tipa bili poznati kao rezidencijalna središta, ondje su odsjedali isključivo vladari i gosti dvora, a danas je otvoreno za sve posjetitelje stoga krenite put istočne Hrvatske, umorite tijelo, odmorite dušu i upoznajte baranjski način života.
Babyland je otvorio trgovinu – i donosi prvu testnu stazu za dječja kolica u Hrvatskoj!
Mjesečni horoskop za siječanj: Ovan mora biti smireniji, a Rak će imati niz zanimljivih susreta
'Mislio sam da sam bolji od svih u Barceloni, a žalim za ono što sam rekao treneru u HSV-u...'