U posljednjih 20 godina gotovo svaki mobitel ima ugrađen Bluetooth, a ovu korisnu tehnologiju koristimo i za slušanje glazbe
Zašto se Bluetooth baš tako zove i koja je veza s plavim zubom?
Uz Bluetooth odnosno "plavi zub" veže se zanimljiva priča iz davne prošlosti. U devetom stoljeću kralj Danske i Norveške bio je Harald Gormsson, a upravo je njegovo ime odnosno nadimak poznata švedska tvrtka Ericsson iskoristila za naziv tehnologije za prijenos podataka između dva i više uređaja na udaljenosti do 10 metara, ali i više stotina metara pa i kilometara.
Haraldovo kraljevstvo je bilo veliko, a kako bi znao što se događa u svim dijelovima njegovog kraljevstva kralj je na terenu imao ljude pozicionirane na određenoj udaljenosti koji su si međusobno dojavljivali sve bitne informacije. Zahvaljujući umreženosti koju je sam razvio, Harald se na primitivan način informirao preko povezanih ljudi, bez ikakve tehnologije. Ali, njegov sustav je davao rezultate te je Harald bio odlično informiran.
Stotinama godina kasnije to je bilo nadahnuće da Ericsson svoju tehnologiju povezivanja više uređaja razvijenu prije više od 20 godina nazove upravo po Haraldu. Naš junak je imao zanimljivu naviku, a to je bilo bojanje jednog zuba u plavu boju. Zbog toga je dobio nadimak Blåtand, odnosno u prijevodu "plavi zub".
Idemo sada prema sadašnjosti, a "plavi zub" i dalje ima vrlo bitno mjesto u našim životima. Naime, da bismo slušali glazbu bez žica, najbolje rješenje su stereo Bluetooth slušalice. Lagane su za nošenje, omogućuju nam mobilnost i ne smetaju u radu ili recimo pri trčanju, a istovremeno u naše uši emitiraju kvalitetnu glazbu.
Bežične slušalice meanIT B10, B11 i B12 s ugrađenim mikrofonom omogućuju razgovor dok se odmaramo, dok radimo na poslu, dok se vozimo s automobilom ili električnim romobilom ili smo na fitnessu. Sa svojeg pametnog telefona pokrenemo glazbu i nakon uparivanja slušalica satima možemo uživati u glazbenim notama. Nakon što se baterija u slušalicama isprazni jednostavno ju napunimo preko microUSB konektora za punjenje, a radijus signala na otvorenom je do 10 metara.
Na radnom stolu, u vikendici, dječjoj sobi svoje mjesto imaju Bluetooth zvučnici. Ponovo je Bluetooth tehnologija svoje mjesto pronašla u našem životu, a pojedini modeli poput bežičnog zvučnika mini Hi-Fi B3 imaju i utor za microSD karticu pa svoju omiljenu glazbu možemo i na taj način slušati. Ili pak pokrenuti FM radio.
Sat s budilicom ugrađen je u drvenu kutiju s moćnim zvučnikom - izlazna snaga bežičnog zvučnika mini Hi-Fi B2 je 7 W tako da se ovaj zvučnik može koristiti i za veliku zabavu pa zašto ne biste s njim dočekali Novu 2019. godinu. Ljeto je još daleko, ali dok ne krenemo na plažu sa svojom glazbom možemo meanIT bežični zvučnik B1 koristiti i za šetnju s prijateljima.
Veliki uspjeh Mljekare Livno na World Cheese Awards 2024.
Višegodišnji program katastarskih izmjera otvara vrata razvoju i investicijama
Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!