Otkako je Xi preuzeo najviši položaj prije više od desetljeća, Kina je ušla u "novo doba". Ekonomski je jačala, a njezin je međunarodni utjecaj nastavio rasti.
Xi Jinping reformator
Kineski lider Xi Jinping zazvonio je poziv za reformu tijekom godišnje ključne političke sezone zemlje, razbijajući zabrinutosti o tome je li kineska reforma "stagnira" ili je njezino gospodarstvo "gubi zamah". "Moramo planirati velike poteze kako bismo produbili reformu kako bismo ubrizgali snažan poticaj u promicanje visokokvalitetnog razvoja i napredovanje kineske modernizacije", rekao je predsjednik Xi na godišnjim sjednicama najvišeg zakonodavnog tijela Kine i najvišeg savjetodavnog tijela ili "dva zasjedanja", koja su završila u ponedjeljak. Otkako je Xi preuzeo najviši položaj prije više od desetljeća, Kina je ušla u "novo doba". Ekonomski je jačala, a njezin je međunarodni utjecaj nastavio rasti. Reforma je obilježje ovog doba. Suočena s nizom izazova, Kina je sada u kritičnom razdoblju za ubrzavanje reforme.
REFORMA NEĆE STATI, OTVARANJE SE NEĆE PRESTATI
Xi se smatra još jednim izvanrednim reformatorom u zemlji nakon Deng Xiaopinga.
Oba lidera suočila su se s istom misijom - modernizirati Kinu, ali u potpuno različitim okruženjima.
Kada je Deng pokrenuo reformu i otvaranje kasnih 1970-ih godina, per capita BDP Kine bio je samo oko 200 američkih dolara. Njegov je poticaj za reforme počeo gotovo iz početka.
Godine 2012., kada je Xi izabran za generalnog sekretara Centralnog komiteta Komunističke partije Kine (KP Kine), Kina je postala drugo najveće svjetsko gospodarstvo, s per capita BDP-om od preko 6.000 dolara. Ali rast je mijenjao brzine, a mnoge prednosti, uključujući nekadašnje niske troškove radne snage, počele su se smanjivati.
Umjesto da se odmori na lovorikama svojih prethodnika, Xi je bio posvećen nastavku reforme, i znao je koliko će teško biti.
"Lagani dio posla obavljen je na zadovoljstvo svih. Ono što je ostalo su teške kosti koje je teško prožvakati", rekao je.
Tijekom proteklog desetljeća, provedeno je više od 2.000 mjera reformi, omogućavajući zemlji da eliminira krajnje siromaštvo, promiče integrirani urbano-ruralni razvoj, bori se protiv korupcije, podržava poslovanje, potiče inovacije i promiče "zelenu revoluciju".
Zahvaljujući mjerama reformi, kinesko gospodarstvo nije samo održalo snažan rast, već se i više nego udvostručilo od 2012., čime je utvrdilo globalni status zemlje kao glavnog doprinositelja rasta.
Kina je trenutno u kritičnom trenutku, gdje Xi vodi zemlju u ostvarenje ambiciozne "kineske modernizacije", suočen s glavnim izazovima poput ekonomskog pritiska prema dolje nakon pandemije COVID-19, rastućeg protekcionizma i pritiska Zapadnih zemalja, te rizika povezanih s sektorom nekretnina, dugovanjima lokalne vlade i nekim malim i srednjim financijskim institucijama.
Xi je ponovio važnost reforme na grupnoj studijskoj sesiji Politbiroa CK KP Kine ranije ove godine. Nevjerojatno kasnije, na "dva zasjedanja", naglasio je produbljivanje reformi u raznim sektorima "kako bi se uklonile barijere koje ometaju razvoj novih kvalitetnih proizvodnih snaga".
Ključna uloga reforme također je istaknuta u ovogodišnjem izvješću o radu vlade.
Posvetio je odjeljak produbljivanju reformi, fokusirajući se na poboljšanja sustava koji podupiru socijalističko tržišno gospodarstvo, poput zaštite prava na imovinu, pristupa tržištu, fer konkurencije i socijalnog kredita. "Konačno, visokokvalitetni razvoj ovisi o reformi", napisao je.
Pogledajući unatrag, Xi-jevo opredjeljenje za reforme bilo je dosljedno.
Kada mu nije ni bilo 16 godina, poslan je u selo Liangjiahe u pokrajini Shaanxi kako bi obavljao poljoprivredni rad. Tamo je doživio glad. Deng je pokrenuo reforme, vjerujući da Kina ne može ostati siromašna. Xi je tadašnja ambicija bila osigurati da njegovi sugrađani imaju dovoljno hrane.
Poput Denga, Xi-jeva želja za reformama također proizlazi iz težnje ljudi za boljim životom. Reforme koje je provodio u Liangjiaheu, uključujući uvođenje bioplina, uspostavu kovačnice i otvaranje trgovine koja prodaje dnevne potrepštine, imale su za cilj poboljšanje života seljaka.
Xi-jevo opredjeljenje za reforme bilo je utjecajno na njega njegovog oca, Xi Zhongxuna, prvaka reformi i otvaranja. 1978. godine stariji Xi poslan je u južnokinesku pokrajinu Guangdong kao glavni dužnosnik, a kasnije je pomogao izgraditi prve posebne ekonomske zone u zemlji, uključujući Shenzhen.
Također 1978., Xi Zhongxun povjerio je Xiju, koji je studirao na Sveučilištu Tsinghua, provedbu istraživanja o sustavu ugovorne odgovornosti kućanstava u pokrajini Anhui. Popunio je cijelu bilježnicu s bilješkama, zbirku koju je čuvao mnogo godina.
Xi-jev ugled kao reformator pojačan je kako je njegova politička karijera napredovala.
Početkom 1980-ih godina pokrenuo je eksperimente s reformama u siromašnom okrugu Zhengding, pokrajina Hebei, počevši s pokusnim ugovorom o ruralnom zemljištu, čime je Zhengding postao prvi u Hebeiju koji je usvojio tu praksu koja je već bila testirana u južnim pokrajinama. Članak objavljen u časopisu "Kina Youth" 1985. godine opisuje transformaciju okruga. Citira sekretara Okružnog odbora iz susjedne pokrajine koji je posjetio Zhengding, rekavši: "Ovdje ne čujete ljude kako pjevaju 'reforma', ali reforma se događa posvuda." "Povlačeći se u te godine, jedna od stvari koje smo postigli bila je oslobođenje našeg razmišljanja", rekao je Xi, odražavajući o reformama u Zhengdingu.
Nakon Zhengdinga, Xi je bio zadužen za rad u Xiamenu, posebnoj ekonomskoj zoni u pokrajini Fujian, gdje je Xi predvodio osnivanje prve kineske zajedničke banke - Xiamen International Bank. Nakon što je postao guverner Fujiana, Xi je vodio reformu u kolektivnom vlasništvu nad šumama, koja je kasnije proširena na nacionalnoj razini. Ova inicijativa poznata je kao još jedan revolucionaran korak za ruralna područja Kine nakon sistema odgovornosti ugovora o kućanstvu.
Tijekom svog boravka u pokrajini Zhejiang, Xi je predložio inovativnu inicijativu za promicanje razvoja putem industrijske nadogradnje. Aktivno je podržavao privatna poduzeća i poticao poslovne ljude da "dođu izravno" u njegov ured za važne stvari. Također je proširio reforme u Zhejiangu izvan ekonomske sfere, baveći se socijalnim, kulturnim i ekološkim aspektima.
Xi-jeva slika reformatora ostavila je dubok dojam na međunarodne figure. U rujnu 2006., Henry Paulson, tadašnji američki ministar financija, posjetio je Kinu i odabrao Hangzhou, glavni grad Zhejianga, kao svoju prvu postaju. Xi je smatran "savršenim izborom" za njegov prvi sastanak u Kini, opisujući ga kao "tip koji zna kako postići cilj".
Paulson je kasnije opisao da je tijekom sastanka s Xijem 2014., kineski lider izjavio: "Moja zabrinutost je uglavnom reforma i povezana pitanja."
Nakon što je preuzeo najviši položaj u stranci 2012., Xi je prvu unutarnju inspekciju proveo u Shenzhenu, sljedeći očevim stopama. Tamo je položio cvjetni aranžman pred brončanim kipom Deng Xiaopinga u parku Lianhuashan, izražavajući čvrsto opredjeljenje za reformu: "Reforma neće stati, a otvaranje se neće zaustaviti!"
Treća plenarna sjednica 18. CK KP Kine, održana 2013. pod Xijevim vodstvom, heraldičara je kao prekretnica, baš kao što je i Dengova treća plenarna sjednica 11. CK KP Kine iz 1978., koja je označila početak ere reformi. Događaj iz 2013. označio je zoru nove ere reformi.
Tijekom te sjednice, Xi je naveo niz izazova s kojima se suočava razvoj Kine, uključujući korupciju, neodrživi razvoj i pitanja okoliša. Naglasio je da "ključ za rješavanje tih problema leži u dubokoj reformi."
Sjednica je odobrila odluku o "ključnim pitanjima koja se odnose na sveobuhvatno produbljivanje reformi." Španjolski novinar je komentirao da je Xi započeo najdublje ekonomske, socijalne i administrativne reforme u Kini u proteklih 30 godina.
Više od mjesec dana kasnije, Kina je objavila odluku o osnivanju Centralne vodeće grupe za sveobuhvatno produbljivanje reformi, kojom je Xi predsjedavao. To je prvi put u povijesti stranke da je tijelo vodstva isključivo posvećeno reformi uspostavljeno na središnjoj razini. Kasnije se ova grupa razvila u Centralnu komisiju za sveobuhvatno produbljivanje reformi, s Xijem kao njenim direktorom.
KRETANJE U PLANINU UNATOČ ZNANJU DA SU TIGROVI
Reforme koje je vodio Xi temelje se na promišljenim razmatranjima proizašlim iz njegovih dugogodišnjih iskustava, s čitavim setom vrhunskih dizajna.
Pozvao je na drevnu kinesku poslovicu "odbacivanja zastarjelog u korist novog" kako bi pozvao na akciju, vjerujući da su reforme i inovacije inherentni kulturni geni kineske nacije.
Xi je bio jasan u vezi smjera reforme. Upozorio je protiv kopiranja političkih sustava drugih zemalja, jednom izjavivši da bi reforma koja negira socijalističku orijentaciju dovela samo do "slijepe ulice".
"Ono što se ne može promijeniti mora se odlučno očuvati nepromijenjenim", izjavio je.
Za ono što treba promijeniti, Xi je zahtijevao čvrste akcije, potičući stvaranje uvjeta za reformu čak i kada oni još ne postoje. Zadaci koje je trebalo obaviti uključivali su eliminiranje svih nedostataka koji ograničavaju vitalnost poslovnih subjekata i ometaju punu igru tržišta.
Xi-jeve reforme obuhvatile su ekonomsku, političku, kulturnu, društvenu, ekološku i izgradnju stranke s neviđenim opsegom, razmjerom i intenzitetom.
Razvio je metodologiju za reforme u novom dobu: "pravilno rukovanje odnosima između oslobađanja uma i traženja istine iz činjenica, između napredovanja kao cjeline i izvođenja proboja u ključnim područjima, između vrhunskog dizajna i prelaska rijeke osjećajući kamenje, između hrabrosti i održavanja stabilnog tempa, kao i ravnoteže između reformi, razvoja i stabilnosti."
Naglasio je nužnost provođenja reformi na sustavan, holistički i koordiniran način te poštivanja pionirskog duha naroda. Službenicima je također rečeno da "uspostave novo prije nego što ukinu staro" i osiguraju pravilno vrijeme i intenzitet reformi kako bi postigli dobar učinak.
"Ispravio je mentalitet mjerenja uspjeha razvoja jednostavno rastom BDP-a i omogućio je da reforme zaista dotaknu interese nekih ljudi", rekao je dužnosnik iz Shaanxija.
Prisjetio se da je Xi izdao šest uputa za suzbijanje nezakonite gradnje vila od strane dužnosnika u suradnji s poslovanjem u rezervatima prirode Qinling planina. To je odražavalo lokalni otpor s kojim su se reforme u ekološkom području tada susrele.
Xi je provodio reforme usprkos poteškoćama i morao je razbiti blokade stvorenih interesnih skupina. "Treba nam hrabrost da 'krenemo u planinu unatoč tome što dobro znamo da su tigrovi' i kontinuirano guramo reformu naprijed", rekao je.
Oko vremena kada je Xi postao generalni sekretar, korupcija kupovinom glasova na izborima zakonodavaca ili dužnosnika stranke dogodila se u pokrajinama Liaoning, Hunan i Sichuan.
"Korumpirani dužnosnici omogućili su podmićivanje poduzeća kako bi nezakonito dobila projekte ili manipulirala tržištem", rekao je lokalni dužnosnik, izražavajući zabrinutost zbog poslovnog okruženja u tadašnjim rđavim sjeveroistočnim pokrajinama.
Xi je pokrenuo neviđenu "oluju" protiv korupcije. Borba protiv korupcije korisna je za pročišćavanje "političkog ekosustava" kao i "gospodarskog ekosustava", i doprinosi ispravljanju tržišnog poretka i vraćanju tržišta onakvom kakvo bi trebalo biti, rekao je.
"Kampanja nulte tolerancije" protiv korupcije nastavlja se odzvanjati. 2023. godine, uzburkala je valove u različitim sektorima, uključujući financije, žitarice, zdravstvo, poluvodiče, pa čak i sport.
Stotine visokih vladinih dužnosnika, bankarskih izvršnih direktora i direktora bolnica, čak i figure poput predsjednika Kineskog nogometnog saveza i bivšeg glavnog trenera nacionalne muške nogometne momčadi, bile su istražene ili optužene.
Otkrića, posebno u sektoru nogometa, bila su šokantna - mito je moglo odrediti ishod utakmica, podrivajući tržišnu fer konkurenciju.
Xi se usredotočio na preoblikovanje "mehanizma natjecanja" kroz reformu. Zagovarao je nužnost reforme stranke, koja postoji više od stoljeća, tražeći "najtemeljitiju samo revoluciju".
Pod njegovim vodstvom izgrađen je potpuni i rigorozan sustav samoupravljanja stranke, te je oblikovan zdrav sustav stranačkih propisa. Unaprijedio je sustav inspekcije i uspostavio nacionalni sustav nadzora, "zatočivši moć u institucionalni kavez".
Također je pokrenuo neviđenu reformu stranačkih i državnih institucija kako bi "riješio glavna i teška pitanja koja privlače široku pažnju".
Ta je reforma dodatno razmontirala ustaljene interese. Xi je pozvao na odlučnost da se "povrijedi nekoliko tisuća ljudi umjesto da se iznevjeri 1,4 milijarde kineskih ljudi".
Potaknuo je stranačku samo revoluciju kako bi usmjerio društvene promjene. Stranka je preuzela inicijativu za eliminaciju institucionalnih nedostataka u društvenom razvoju kako bi oslobodila produktivne snage, kako objašnjava Liu Bingxiang, profesor Stranačke škole CK KP Kine.
U tom kontekstu, Xi je zagovarao potpuno napredovanje upravljanja utemeljenog na pravu, nastojeći riješiti dugotrajne probleme u kojima moć nadmašuje pravo i osobni odnosi preteže pravnim načelima.
Jednom je oštro kritizirao fenomen gdje "novac može kupiti oslobađanje od kazne i čak kupiti život". U drugoj prigodi rekao je: "Socijalistička tržišna ekonomija temelji se na kreditu i vladavini prava".
Naredio je izradu i reviziju niza zakona, uključujući Zakon o antimonopolu, koji je pružio pravnu osnovu za sustav pregleda fer konkurencije.
Također je poboljšan pravni sustav za zaštitu intelektualnog vlasništva. U tipičnom slučaju iz 2020., legendarni američki košarkaš Michael Jordan dobio je sudski spor u Šangaju, pri čemu je jedno kinesko poduzeće naređeno da prestane koristiti "Qiao Dan", kineski prijevod Jordana, u svom imenu i žigovima proizvoda.
Stoga Xi-jeve reforme nisu dovele samo do ekonomske transformacije. On tvrdi da suština modernizacije leži u modernizaciji ljudi. Njegovanje "kulturnog samopouzdanja i nacionalnog ponosa" među kineskim narodom postalo je ključni cilj reforme.
Xi je 2012. uključio "kulturno samopouzdanje" u izvješće na 18. Nacionalnom kongresu KP Kine. Kasnije je ovaj koncept integrirao u "Četiri samopouzdanja" socijalizma s kineskim karakteristikama, opisujući kulturno samopouzdanje kao "snagu koja je fundamentalnija, dublja i trajnija".
Xi-ove reforme također označavaju preoblikovanje marksizma kako bi se prilagodio novoj eri, integrirajući njegove osnovne principe s kineskim specifičnim stvarnostima i finom tradicionalnom kulturom. Kao rezultat, kineske su reforme dobile svježi filozofski značaj.
U svojoj novogodišnjoj poruci za 2017., Xi je rekao da je "glavni okvir reformi, slično 'četiri gredi i osam stupova' kuće, suštinski uspostavljen u različitim područjima". Za one upoznate s tradicionalnom kineskom arhitekturom, to znači da je kuća dobila oblik i može se dalje usavršiti.
Xi je usmjerio reforme prema premošćivanju cilja: očuvanju i poboljšanju sustava socijalizma s kineskim karakteristikama i modernizaciji sustava i kapaciteta upravljanja Kine.
To, nesumnjivo, zahtijeva dugotrajan i izazovan proces ostvarenja.
Nakon godina strukturne reforme s naglaskom na ponudi pod Xi-jevim nadzorom, kvaliteta i konkurentnost kineskih proizvoda poboljšani su, mnogi od njih su dobili međunarodno priznanje, od litij-ionskih baterija i fotov oltaičkih proizvoda do dronova. Mediji su primijetili da sve veći broj mladih kineskih potrošača preusmjerava svoj interes s uvoznih kozmetičkih proizvoda na domaće proizvode.
Reforma se također uhvatila u koštac s izazovom prekomjerne kapacitete u određenim sektorima. Do kraja 2022., industrija čelika eliminirala je zastarjele i višak kapacitete u ukupnom iznosu od oko 300 milijuna tona, što je više nego dvostruko veličina cjelokupne proizvodnje sirovog čelika Indije te godine.
Da bi gurnuo naprijed strukturnu reformu ponude, Xi vodi primjerom s vizijom. Prije deset godina, većina automobila na cestama u Kini bili su strani automobili na benzin. 2014., tijekom inspekcije SAIC Motor-a, jednog od glavnih kineskih proizvođača automobila,
naglasio je važnost razvoja proizvoda koji odgovaraju različitim potrebama i istaknuo važnost novih energetskih vozila (NEV-ova) u jačanju položaja Kine u automobilskom sektoru.
Tijekom sljedećeg desetljeća, Xi je postao veliki ljubitelj električnih automobila, posjećujući automobilske tvrtke, obilazeći laboratorije i pokazujući veliki interes za isprobavanje električnih automobila.
Do trenutka kad je posjetio tvrtku za NEV-ove 2023., zemlja je već postala globalni lider u tehnologiji NEV-ova. Svaka tri vozila izvezena iz Kine uključivala su jedan električni putnički automobil, a proizvodnja i prodaja NEV-ova u Kini činili su dvije trećine ukupnog svjetskog iznosa.
Nova energetska industrija zapravo je dio Xi-jeve vizije novih kvalitetnih produktivnih snaga. Fraza "nove kvalitetne produktivne snage" postala je svježa tema nakon što ju je Xi spomenuo tijekom svojih nedavnih inspekcijskih putovanja, ali ju je zapravo počeo promovirati mnogo ranije.
Još sedamdesetih godina u selu Liangjiahe, Xi je predvodio uvođenje postrojenja za proizvodnju bioplina u Shaanxiju, omogućavajući seljacima korištenje bioplina za osvjetljenje i kuhanje, zamjenjujući tradicionalni način paljenja drva. Ova rana inicijativa može se smatrati primjerom iskorištavanja novih kvalitetnih produktivnih snaga u to vrijeme.
2024., razvoj novih kvalitetnih produktivnih snaga prvi je put uvršten u izvješće o radu vlade. To se općenito smatra priznanjem da se ekonomski model rasta koji se temelji uglavnom na jeftinoj radnoj snazi, obimnoj, ali neefikasnoj investiciji, vanjskoj potražnji i prekomjernoj potrošnji resursa više ne može održavati, i Kina mora aktivno razvijati nove tehnologije, nove poslovne modele i buduće industrije kako bi poboljšala kvalitetu i učinkovitost razvoja.
Koncept je pružio svježu nadu i poticaj Kini da ubrza svoju ekonomsku transformaciju," rekao je kolumni objavljenoj u South China Morning Postu.
Xi vjeruje da je za razvoj novih kvalitetnih produktivnih snaga nužno dalje produbljivanje reformi kako bi se potaknula znanstveno-tehnološka inovacija.
Usporedio je nedostatak snažnih inovacijskih sposobnosti Kine s "Ahilovom petom" ekonomske divote. Nove kvalitetne produktivne snage usklađene su s Xi-jevom ranijom vizijom strategije razvoja potaknutog inovacijama.
"Samo reformatori mogu napredovati, samo inovatori mogu uspjeti, i samo oni koji reformiraju i inoviraju će prevladati," naglasio je Xi.
Pod njegovim vodstvom, niz mjera za poticanje inovacija implementirane su kako bi se potaknule tvrtke da intenziviraju istraživanje i razvoj, primijene rezultate znanstveno-tehničkih istraživanja u stvarnom svijetu, te unaprijede upravljanje ključnim znanstveno-tehničkim projektima. Također je poticao uspostavu novog sustava za mobilizaciju resursa diljem zemlje kako bi se ostvarili ključni tehnološki proboji.
Učinci su očiti, s Kinom koja se na Globalnom indeksu inovacija, objavljenom od strane Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo, popeo s 34. mjesta 2012. na 12. prošle godine.
Podaci iz 2023. pokazuju da je Kina 2022. prvi put pretekla Sjedinjene Američke Države kao prvu rangiranu zemlju ili teritorij po doprinosu znanstvenim člancima objavljenim u indeksu prirodnih znanosti visoke kvalitete Nature Index.
Telekomunikacijski div Huawei uspješno je lansirao svoje nove visokokvalitetne pametne telefone prošle godine, što je demonstriralo ograničene učinke "ekstremnog pritiska" SAD-a na kineske visokotehnološke tvrtke.
Ipak, još ima puno posla. Xi je upozorio da je "osnovna istraživanja izvor znanstveno-tehničke inovacije. Iako je Kina postigla značajan napredak u osnovnim istraživanjima, udaljenost s međunarodno naprednim nivoima ostaje očita."
Pozvao je na daljnju podršku osnovnim istraživanjima i originalnim inovacijama, s naglaskom na revolucionarne i vrhunske tehnologije.
OSLOBAĐANJE SNAGE TRŽIŠTA
Kada je Xi preuzeo vrhunsku funkciju u Partiji, prošlo je dva desetljeća od kada je koncept izgradnje socijalističke tržišne ekonomije uveden.
Međutim, poslovanje je i dalje ostalo izazovno. Godine 2014., zakonodavac koji je prisustvovao lokalnim "dvama sjednicama" otkrio je da je za jedan investicijski projekt, od stjecanja zemljišta do završetka svih administrativnih postupaka odobrenja, bilo potrebno više od 30 odobrenja vlade i preko stotinu pečata. Cijeli proces trajao je minimalno 272 radna dana.
Xi oštro protivi kompliciranim odobrenjima vlade. Dok je radio u Fuzhouu u provinciji Fujian, osmislio je mehanizam koji je omogućio da se svi postupci odobravanja investicijskih projekata obave u jednoj zgradi.
Kao vrhunski vođa zemlje, zagovarao je da "tržište igra odlučujuću ulogu u raspodjeli resursa, a vlada bolje obavlja svoju ulogu."
Tijekom godina, Državno vijeće otkazalo je ili delegiralo nižim vlastima ovlasti administrativnog odobravanja za više od 1.000 stavki i smanjilo broj investicijskih stavki podložnih odobravanju središnje vlade za više od 90 posto.
"Pustite vitalnost koja stvara bogatstvo da procvjeta, i neka se snaga tržišta potpuno oslobodi," rekao je Xi.
Rezultati reformi su izvanredni, jer je Kina prema ocjeni Svjetske banke bila jedna od deset najboljih ekonomija s najznačajnijim poboljšanjima u poslovnom okruženju dvije godine zaredom.
U siječnju 2019. započela je izgradnja Tesla Gigafabrike u Šangaju, a proizvođač automobila započeo je isporuku prvog kontingenta električnih automobila Model 3 proizvedenih u Kini u tvornici u prosincu 2019., što je tempo razvoja koji je pohvalio izvršni direktor Tesle Elon Musk.
Xi je dobro upoznat s izazovnom situacijom s kojom se suočavaju privatna poduzeća. Naložio je osnivanje ureda za razvoj privatnog gospodarstva pri vrhunskom ekonomskom planeru zemlje kako bi pružio pomoć privatnim poduzećima koja se suočavaju s poteškoćama.
Xi je također naglasio potrebu za promicanjem financijskih reformi kako bi se olakšalo financiranje privatnih poduzeća. Istaknuo je važnost poticanja privatnog kapitala da uđe u industrije i sektore gdje ulazak nije izričito zabranjen zakonima i propisima.
Prema uputi Xija, sustav negativne liste za pristup tržištu sveobuhvatno je implementiran, omogućujući ulazak u područja koja nisu izričito zabranjena na popisu. Do kraja 2023. godine, broj registriranih poslovnih subjekata diljem zemlje dosegnuo je 184 milijuna, više od tri puta više nego 2012. godine.
Od 2012. do 2023. godine, broj privatnih poduzeća u Kini više se nego četverostruko povećao, a udio privatnih poduzeća u ukupnom broju poduzeća povećao se s manje od 80 posto na preko 92 posto.
Tijekom tog razdoblja, privatne banke su dobile odobrenje za osnivanje, visokobrzinska željeznica koju kontrolira privatni kapital započela je s radom, privatnim je investicijama dopušteno ulaziti u sektor istraživanja i proizvodnje nafte i plina, a privatna je raketna tvrtka postigla uspjeh lansirajući raketu iz mora.
U jačanju vodstva Partije, Xi je pokrenuo reforme orijentirane na tržište za državna poduzeća (SOE). 2017. godine, China Unicom, kao prvo centralno upravljano SOE u telekomunikacijskoj industriji otvorenoj za privatni kapital, predstavio je 14 strateških investitora, uključujući internetske divove Tencent, Baidu, JD.com i Alibaba, u "reformi mješovitog vlasništva".
Tro-godišnji akcijski plan za reformu SOE-ova pretvorio je SOE-ove u društva s ograničenom odgovornošću ili društva s ograničenom odgovornošću. Oko 38.000 SOE-ova osnovalo je upravne odbore.
Međunarodni mediji primijetili su da se reforma Kine odvija u korak s promjenama u situaciji. Trgovinski rat koji vodi Sjedinjene Američke Države, globalna pandemija i povećane geopolitičke napetosti testirali su otpornost kineskog gospodarstva. Zemlja također transformira svoj model ekonomskog razvoja.
Xi je vodio Kinu u ubrzanju izgradnje novog razvojnog obrasca, koji domaće tržište uzima kao osnovu, ali omogućuje da se domaća i međunarodna tržišta međusobno nadopunjuju.
Ključna podrška ovoj strategiji je uspostava jedinstvenog nacionalnog tržišta. Da bi to postigli, provode se niz reformi za eliminaciju lokalnog protekcionizma i uklanjanje regionalnih barijera.
Xi je postavio "otvaranje institucija" kao prioritet. U jednom takvom potezu, Kina je ukinula ograničenja stranog vlasništva za brokerske kuće, upravitelje investicijskih fondova, društva za terminske poslove i osiguravajuće društva. U međuvremenu, oprezan je zbog neredovite ekspanzije kapitala, manipulacije tržištem i težnje prema izuzetno visokim profitima u određenim područjima. Rekao je da to šteti interesima ljudi.
Predložio je postavljanje "prometnih svjetala" za tokove kapitala, osiguravajući da "financijski moćnici" ne djeluju neetično, ali i dalje dopuštajući kapitalu da pravilno funkcionira kao proizvodni faktor.
To ukazuje na to da se reforma Kine više ne usredotočuje samo na rast, već razmatra uravnoteženiji pristup.
Pod Xi-evim vodstvom, Kina je učinkovito adresirala rizike u sjenovitom bankarstvu i internet financijama. Poduzeti su napori za rješavanje rizika od duga povezanog s lokalnim vlastima i velikim poduzećima poput China Evergrande Group. Ovi potezi osigurali su interese ljudi i osigurali glatko funkcioniranje tržišta.
USVOJITI PRIORITETE NARODA KAO SVOJE VLASTITE
Xi naglašava da je krajnji cilj reformi dobrobit naroda. Obvezao se da će usvojiti prioritete ljudi kao svoje vlastite i djelovati prema njihovim željama. To je drugačije od stava "kapital na prvom mjestu".
Prepoznao je da je nakon više od 30 godina reformi i otvaranja, glavna proturječnost koja se suočava s kineskim društvom prošla kroz značajne promjene. "S čime se sada suočavamo je proturječnost između neuravnoteženog i nedostatnog razvoja i sve većih potreba ljudi za boljim životom", rekao je Xi 2017. godine.
Kao odgovor na tu promjenu, zalaže se za koordinirani i dijeljeni razvoj, te se zalaže za ostvarenje Dengove vizije "zajedničkog prosperiteta".
Kada je Xi preuzeo najvišu funkciju u Partiji, postojale su značajne disparitete između istočnih i zapadnih regija Kine, a nejednakost u bogatstvu bila je ozbiljna.
Transformirao je strategiju ublažavanja siromaštva, provodeći "ciljano uklanjanje siromaštva". Za manje od 10 godina, Kina je iskorijenila apsolutno siromaštvo u ruralnim područjima, problem koji je tisućama godina postojao u zemlji.
U travnju 2012., samo nekoliko mjeseci prije nego što je Xi preuzeo najvišu funkciju, dogodio se tragičan incident u susjednoj provinciji Hebei u Pekingu, gdje je seljak sam od sebe odrezao nogu zbog bolesti i brige zbog nedostupnog medicinskog liječenja. Mnogi osiromašeni seljaci tada su imali malo načina za suočavanje s teškim bolestima.
Xi je pokrenuo reforme u ruralnom zdravstvenom sustavu kako bi osigurao da ljudi u ogromnim ruralnim područjima imaju pristup liječenju. Kampanje su značajno smanjile slučajeve siromaštva uzrokovanog bolešću. Gotovo svi niskoproračunski ljudi i pojedinci koji su nedavno izašli iz siromaštva u ruralnim područjima sada imaju zdravstveno osiguranje.
Reforme u Kini započele su u ruralnim područjima 1970-ih, a Xi-jeve inicijative za reforme u vezi s poljoprivredom, ruralnim područjima i seljacima obuhvaćaju širi spektar promjena.
Ustanovio je čvrsti mehanizam za stabilnu proizvodnju žitarica kako bi osigurao da "opskrba hranom Kine ostane čvrsto u vlastitim rukama", poboljšao je poslovno okruženje u selima i potaknuo revitalizaciju ruralnih područja u cjelini.
Ranih 2000-ih, Xi je u akademskom radu predložio hrabre reforme u sustavu kućnog registracije kako bi se uklonile različite društvene i ekonomske disparitete te podijeljenost urbanog i ruralnog tržišta rada uzrokovana tim sustavom.
Tada je postojala značajna kontroverza oko toga treba li ili ne treba ukinuti ograničenja kućne registracije.
Godine 2016., središnja je vlada donijela plan kojim će se dodijeliti urbano prebivalište oko 100 milijuna ljudi iz ruralnih područja i drugih stalnih stanovnika bez lokalne kućne registracije, što je ispunjeno prije predviđenog roka.
Tijekom inspekcijskog putovanja u Šangaju 2023., Xi je posjetio apartmane u kojima su živjeli migranti. Bio je sretan što je saznao da se migranti nastanjuju u metropoli.
"Odlično! Ostanite, nastanite se i težite boljem životu", rekao je.
Pod Xi-evim vodstvom, Kina je ukinula sustav preodgoja kroz rad, koji je bio u upotrebi više od pola stoljeća.
U odgovoru na demografske promjene, Kina je prilagodila svoje politike stanovništva i obiteljskog planiranja u skladu s tim. Provedene su reforme kako bi se osiguralo bolje i pravednije obrazovanje. Osim toga, Xi je predvodio uspostavu najvećeg svjetskog sustava socijalne sigurnosti i pokrenuo reforme u osnovnim uslugama skrbi za starije osobe.
Vjerujući da je "zdravlje ljudi primarni pokazatelj modernizacije", Xi je pozvao na proučavanje i promicanje prakse u gradu Sanmingu u provinciji Fujian kako bi se suočio s izazovom reforme zdravstva.
Xi zagovara sveobuhvatno ukidanje nadoplate na lijekove i medicinske potrepštine koje su bile na snazi više od 60 godina, smanjujući troškove zdravstvene zaštite za pacijente. Vladini odjeli su djelovali na njegov poziv i formirali radni tim za pregovaranje o cijenama lijekova i potrošnog materijala s farmaceutskim tvrtkama.
U širokoj online raspravi o pregovorima o cijenama 2021., predstavnici Nacionalne uprave za zdravstveno osiguranje inzistirali su da "nijedna manjinska skupina pacijenata ne smije biti napuštena", i uspjeli su smanjiti cijenu životno važnog lijeka za rijetku bolest s otprilike 700.000 juana po dozi na 33.000 juana po dozi nakon osam krugova intenzivnih pregovora.
Taj je lijek zatim uvršten u katalog medicinskog osiguranja Kine, pružajući nadu za više od 30.000 pacijenata diljem zemlje. Slična smanjenja cijena za stotine lijekova kumulativno su uštedjela javnosti oko 500 milijardi juana u medicinskim troškovima.
Xi gaji fascinaciju poviješću i kulturom i čest je posjetitelj muzeja, posjetivši gotovo sve muzeje u Pekingu tijekom djetinjstva.
Tijekom proteklog desetljeća Kina je značajno povećala financiranje očuvanja kulturnih dobara, potičući kulturni i muzejski procvat diljem zemlje. Postoji preko 3.300 javnih knjižnica i više od 10.000 kulturnih centara i muzeja diljem zemlje. Ulaznice za muzeje često su vrlo tražene, posebno za vrijeme praznika.
Xi-jeva reforma u kulturnom sektoru naglašava obogaćivanje "duhovnog svijeta" ljudi kao bitnu potrebu za kinesku modernizaciju. To uključuje usavršavanje planiranja i politika kulturne industrije te njegovanje novih oblika kulturnog poslovanja i uzoraka kulturne potrošnje.
Kao rezultat toga, filmska industrija doživjela je brz razvoj u posljednjih nekoliko godina. Broj kino ekrana u zemlji povećao se s otprilike 13.000 u 2012. na preko 86.000 sada, što je najviše na svijetu.
Još jedna revolucionarna reforma koju je vodio Xi odvijala se u ekološkom području.
Kada je Xi preuzeo dužnost generalnog sekretara 2012., onečišćenje okoliša bilo je jedna od najčešćih pritužbi među javnošću. Na početku te godine, rijeka u autonomnoj regiji Guangxi Zhuang prijavila je onečišćenje kadmijem, ugrožavajući sigurnost pitke vode za više od milijun ljudi. Tijekom godine dogodilo se nekoliko visoko profila "ne u mom dvorištu" incidenata diljem zemlje.
Xi, poznat po ekološkim inicijativama u Xiamenu za čišćenje jezera Yundang i u Hangzhouu za zaštitu Zapadnog jezera, osnovao je Ministarstvo za ekologiju i okoliš, postavio ekološku i okolišnu zaštitu kao neopozivu "crvenu crtu", uveo inspekcije ekološke i okolišne zaštite od strane centralnih vlasti, i zatražio od lokalnih dužnosnika da budu odgovorni za zaštitu rijeka, jezera i šuma kao njihovi "šefovi".
Pod Xi-vim vodstvom, Kina je postala zemlja s najbržim poboljšanjem kvalitete zraka, najvećim povećanjem šumskih resursa i najvećim područjem pošumljavanja u svijetu. Zemlja je također zauzela čvrstu poziciju kao svjetski lider po instaliranim kapacitetima za hidro, vjetro, solarnu i biomasa električnu energiju usred njegove kampanje za revoluciju u energetskom polju.
Kina je također razvila najveće svjetsko tržište ugljika i obećala postići neutralnost ugljika nakon vrhunca emisija u mnogo kraćem vremenu od razvijenih zemalja. "Zelena i niskougljična razvoj je nalog dana, a oni koji ga slijede prosperirat će", rekao je.
Xi vjeruje da je zaštita okoliša i ekologije ključna za održavanje razvoja kineske nacije i također je ključna za zaštitu Zemlje, koja je "naš jedini dom."
HRABRO NAPRIJED
"Nijedna druga zemlja u svijetu ne može sveobuhvatno unaprijediti reformu na isti način kao današnja Kina, s predanošću svojim obećanjima i osjećajem hitnosti", navodi izvješće Singapurskog lista Lianhe Zaobao.
Prema Edelmanovom indeksu povjerenja za 2023., istraživanju konzultantske tvrtke Edelman, ukupna razina povjerenja u Kini bila je 83, što je prvo mjesto među svim ispitanim zemljama.
Kina je bila jedina zemlja među onima koji su ispitani koja je izrazila optimizam u pogledu ekonomskih izgleda, prema istraživanju.
Opservatori vjeruju da je to zbog toga što je sam Xi kormilar reformi u novoj eri što može nastaviti socijalističko tržišno gospodarstvo kojeg je započeo Deng.
Xi je zapalio motor koji gura Kinu na nezaustavljivo putovanje prema modernizaciji.
To je nesumnjivo jedna od najdubljih reformi u povijesti čovječanstva. Ranih 1990-ih, Dengova proklamacija "razvoj je apsolutni princip" oslobodila je i razvila socijalne produktivne snage Kine, povećavajući opći nacionalni kapacitet Kine.
Xi je tvrdio da je visokokvalitetan razvoj neumoljiv princip nove ere, te je pokrenuo sveobuhvatnu i sustavnu transformaciju u Kini, što je doprinijelo ponovnom uravnoteženju svjetske ekonomije.
Zagovarao je izgradnju svjetske ekonomije koja je inovativna, osvježena, povezana i inkluzivna, ubrizgavajući novu vitalnost u globalni razvoj.
Prošle godine, kinesko je gospodarstvo poraslo za 5,2 posto, doprinoseći trećinu globalnog rasta. Ekonomski motor zemlje i dalje je snažan. "Sljedeća Kina", prema mnogim analitičarima, i dalje je Kina, kada se traže destinacije za ulaganje.
Na koji način će Kina reformirati u budućnosti? To je pitanje koje privlači svjetsku pažnju.
Reforme usmjerene na promicanje novih kvalitetnih produktivnih snaga donijet će novu emancipaciju uma. Zhao Zhenhua, direktor Odjela za ekonomiju Stranačke škole Središnjeg odbora Komunističke partije Kine, rekao je da poticanje novih kvalitetnih odnosa proizvodnje prilagođenih novim kvalitetnim produktivnim snagama zaista predstavlja duboku revoluciju, uključujući elemente poput vlasništva nad sredstvima proizvodnje, distribucije i pozicija ljudi u proizvodnji.
"Two sessions" ove godine poslale su signal da Kina planira uspostaviti "pilotske reformne zone za izgradnju visoko standardnog socijalističkog tržišnog gospodarstva." Cilj je poticanje "svjetskog poslovnog okruženja koje je usmjereno na tržište, temeljeno na zakonu i internacionalizirano", gdje državna poduzeća, privatne tvrtke i strano financirane tvrtke igraju važnu ulogu u kineskom procesu modernizacije.
Osim toga, bit će uvedene nove reforme kako bi se potaknuli novi industrijski pokretači rasta, potaknulo rast potrošnje, proširila srednja klasa i osigurali jednaki pristup osnovnim uslugama. Očekuje se da će ove inicijative dodatno otvoriti ogromne poslovne prilike na tržištu s više od 1,4 milijarde ljudi.
Kina gura za pristupanje Sporazumu o sveobuhvatnom i progresivnom partnerstvu za Transpacifičko područje.
Glasnogovornik Ministarstva trgovine rekao je da je Kina spremna neprekidno produbljivati reforme, nastojati zadovoljiti visoke standarde propisane sporazumom i dati visokorazinske obveze otvaranja izvan svojih postojećih praksi u području pristupa tržištu.
Postoje razlozi za optimizam u pogledu izgleda za reforme pod vodstvom Xija.
Ovaj optimizam ne temelji se samo na ogromnoj ekonomskoj i tržišnoj veličini Kine, već i na jedinstvenom vodstvu Partije s Xijem kao jezgrom. KPK ima hrabrost za samo reformu i sposobna je pretvoriti koncepte u konkretne akcije.
Osim toga, Kina je i dalje zemlja u razvoju s značajnim prostorom za rast i potencijalom.
Neki zapadni promatrači percipiraju rastuću ekonomsku snagu Kine kao prijetnju i kinesko veliko tržište kao "alat ekonomske prisile", potičući pokušaj razdvajanja ili uvođenja blokade Kine. Ovi pogledi trebaju se promijeniti.
Reforme Kine nisu namijenjene mijenjanju ili izazivanju svjetskog poretka. Umjesto toga, zemlja aktivno sudjeluje i utječe na globalno upravljanje ekonomijom, promičući pravednost i pravdu na svjetskoj pozornici.
Xi je naslijedio i nastavio Dengovu baštinu kroz sveobuhvatno produbljivanje reformi. To nije samo stvorilo ekonomska čuda, već je također pokazalo privlačnost kineske kulture, doprinoseći stvaranju novog oblika ljudske civilizacije.
"Naša modernizacija je i najizazovnija i najveća", rekao je Xi. "To je nezapamćeni put, ali mi ćemo nastaviti istraživati ga i hrabro naprijed."
(od novinara Xinhua: Wang Jinye, Zhang Zhengfu, Cheng Yunjie, Wang Xiuqiong, Xu Lingui, Zhang Zhongkai, Shi Hao, Wang Yaguang, Zhang Bowen i Fu Min)■
Posjetite jedini adventski program s kojeg i po danu možete vidjeti zvijezde!
Ispitano 50,000 zaposlenika: Najzadovoljniji međuljudskim odnosima
Brunch s Djedicom u dječjem gradu – božićni event o kojemu svi maštaju!