Mag. Anita Frauwallner, osnivačica austrijskog Instituta AllergoSan, centra za kompetenciju i istraživanje mikrobioma, govori o utjecaju stresa na imunosni sustav
Utjecaj stresa na imunitet
Crijeva nisu samo probavni organ
Iako tijekom života moraju preraditi oko 40 tona hrane i oko 60.000 litara tekućine, crijeva nisu samo probavni organ. S površinom od 300-400 m², predstavljaju najveći obrambeni sustav tijela. Naseljena su milijardama različitih mikroorganizama koje zovemo crijevna mikrobiota.
Ukoliko se poremeti odnos dobrih bakterija u crijevima, sluznica crijeva postaje rupičasta. Otpadne tvari tada se ne eliminiraju iz tijela, već kroz sitna oštećenja prolaze u krvotok. Posljedice ne uključuju samo tegobe poput proljeva ili zatvora, već i oslabljeni imunosni sustav te povećanu sklonost infekcijama, a dugoročno i veći rizik od razvoja ozbiljnijih bolesti, naglašava mag. Frauwallner.
Stres troši dobre bakterije
Gotovo 80 % imuniteta nalazi se u crijevima, stoga ih zovemo centrom imunosnog sustava. Kada crijeva imaju dovoljno dobrih bakterija, tijelo se može obraniti od bolesti. U protivnom, ako se smanji njihov broj, bolestima su otvorena vrata.
Trajni stres troši dobre crijevne bakterije i dovodi do upale. Istodobno remeti proizvodnju „hormona sreće“ serotonina i „hormona sna“ melatonina. To može dovesti do promjena u raspoloženju, nesanice, iscrpljenosti, stanja nazvanog „brain fog“, te smanjiti rad imunosnog sustava. Pod stresom se prejedate ili slabije pamtite? Dugotrajni stres putem osi crijeva-mozak utječe na emocije, raspoloženje, apetit i na procese u mozgu povezane s učenjem i pamćenjem, navodi mag. Frauwallner.
Kako unijeti najbolje dobre bakterije?
Prvenstveno, raznovrsnom prehranom koja uključuje fermentirane namirnice. Međutim, dobre bakterije se mogu unijeti i dodacima prehrani. Važno je pripaziti da uzimate kvalitetne probiotičke pripravke, slijedeći smjernice koja je propisala Svjetska zdravstvena organizacija, pojašnjava mag. Frauwallner, te naglašava da se prije kupnje posavjetujete sa svojim ljekarnikom:
-
Pitajte za znanstveno dokazane pripravke.
-
Inzistirajte na sinbiotiku, a ne samo probiotiku – sinbiotik sadrži dobre bakterije i njihovu hranu.
-
Birajte ljudske bakterijske sojeve naspram životinjskih.
-
Potražite sinbiotik u prahu – tako ste sigurni da bakterije uistinu dolaze do crijeva gdje će obaviti svoje zadatke.
-
Odaberite sinbiotike s više različitih bakterijskih sojeva, na čijoj ambalaži je naznačen broj bakterija na kraju roka trajanja proizvoda, a ne u vrijeme punjenja.
S dolaskom hladnijeg vremena, ali i inače – prevencija je najbolji lijek. Ojačajte imunosni sustav tjelovježbom, prehranom i dobrim bakterijama u sinbiotiku OMNi-BiOTiC® STRESS! Međutim, ne zaboravite na dovoljno sna, savjetuje mag. Frauwallner. Težnja za perfekcionizmom i stalni mentalni napori mnoge drže budnima noću, zbog čega dolazi do iscrpljenosti i razdražljivosti. META-CARE® Miran san sadrži ekstrakte biljnih tvari tradicionalno poznate kao pomoć pri opuštanju. Melatonin u ovom dodatku prehrani doprinosi skraćenju vremena potrebnog da zaspite, a cink dodatno doprinosi normalnoj funkciji imunosnog sustava.
Detaljnije o proizvodima:
https://omni-biotic.hr/proizvod/omni-biotic-stress/
https://omni-biotic.hr/proizvod/meta-care-miran-san/
Više o ostalim proizvodima Instituta AllergoSan pronađite na www.omni-biotic.hr, a proizvode možete nabaviti u svim bolje opremljenim ljekarnama te odabranim DM prodavaonicama.
Taxi prijevoz u poslovnom svijetu: Može li smanjiti troškove poslovanja?
Posjetili smo adrenalinski park u Vukovaru
U Dzierżoniówu, gdje je kruna u grbu, nalazi se početak nogometaša Piąteka