Objavljena studija o potencijalu zemalja članica EU-a za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode
Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo objavio je studiju
Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) objavio je 3. prosinca 2024.g. studiju Potencijal država članica EU-a za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode („EU Member States’ potential for protecting craft and industrial Geographical Indications“) koju je za EUIPO provela međunarodna odvjetnička tvrtka specijalizirana za intelektualno vlasništvo, u suradnji sa stručnjacima iz zemalja članica.
Studija je provedena u svrhu istraživanja nacionalnog interesa za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode u kontekstu novog regulatornog okvira EU-a za oznake zemljopisnog podrijetla.
Iako je Europska unija (EU) već ranije uspostavila sui generis sustav zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti za vina, jaka alkoholna pića, poljoprivredne i prehrambene proizvode, nije postojao usklađeni sustav zaštite na razini EU-a za obrtničke i industrijske proizvode (kao što su nakit, tekstil, staklo, porculan itd.).
To se promijenilo 18. listopada 2023. donošenjem Uredbe (EU) 2023/2411 o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, koja je stupila na snagu 16. studenoga 2023. i u potpunosti će se primjenjivati od 1. prosinca 2025. U tom je kontekstu EUIPO naručio ovu studiju koja ima dva glavna cilja: prvo, dati pregled postojećeg pravnog okvira za zaštitu naziva zemljopisnog podrijetla obrtničkih i industrijskih proizvoda na nacionalnoj razini u zemljama članicama EU-a, i drugo, procijeniti u kojoj mjeri postoji lokalni interes za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode.
Nalazi studije pokazuju da iako postoji znatan interes za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i u privatnom i u javnom sektoru, spremnost i kapaciteti za provedbu novog režima zaštite uvelike se razlikuju u pojedinim članicama. Studija daje pregled zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode u državama članicama, kao i zahtjeva za zaštitu takvih oznaka koji su trenutno u rješavanju na nacionalnoj razini, koji prestaju važiti od 2. prosinca 2026.g., te pregled naziva obrtničkih i industrijskih proizvoda koji bi se potencijalno mogli zaštiti u 27 država članica EU-a prema novoj regulativi.
U pogledu važećeg pravnog okvira u Hrvatskoj, isti omogućuje zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla ili oznaka izvornosti za obrtničke i industrijske proizvode, a isto je bilo kontinuirano moguće sukladno nacionalnom zakonodavstvu od samog osamostaljivanja 1991. godine, kao i u bivšoj državi. Slijedom donošenja spomenute Uredbe (EU) 2023/2411 nacionalno zakonodavstvo će se u 2025. godini odgovarajuće uskladiti donošenjem nacionalnog provedbenog propisa.
Nalazi studije pokazuju da premda postoji potencijal za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode u Hrvatskoj, on je još uvijek prilično ograničen, pogotovo u području industrijskih (neprehrambenih) proizvoda. Trenutačno jedine u Hrvatskoj registrirane oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, ili one za koje je postupak registracije u tijeku, odnose se na čipke iz područja u kojima postoji tradicija izrade čipke.
Kao glavne izazove u iskorištavanju potencijala za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode u Hrvatskoj studija navodi nedostatak organiziranih udruženja proizvođača, usredotočenost tržišta na suvenirske proizvode i oslanjanje na napore pojedinaca. Osim toga, postoji ograničena svijest o koristima takve zaštite i mogućnostima dobivanja pomoći i potpore za povećanje vidljivosti i komercijalnog potencijala zaštićenih proizvoda. U usporedbi s dobro poznatim oznakama za hranu i vino, oznake za obrtničke i industrijske proizvode još nisu široko prepoznate kao učinkoviti marketinški alati. Predviđa se da će provedba Uredbe (EU) 2023/2411 biti značajan poticaj za češću i uspješnu zaštitu za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode u Hrvatskoj.
U studiji se temeljem 2020. godine objavljene studije Ekonomski aspekti zaštite oznake zemljopisnog podrijetla na razini EU za nepoljoprivredne proizvode u EU kao potencijalni proizvodi iz Hrvatske koji bi mogli uživati zaštitu po novom režimu navode benkovački kamen, hvarska čipka od agave, samoborski kristal, šestinski kišobran, drvene igračke iz Zagorja, brački kamen, licitarski proizvodi, betinska gajeta, tradicionalni nakit porijeklom iz dalmatinskih i primorskih gradova (Dubrovnika, Šibenika, Rijeke).
Cjeloviti tekst studije Potencijal država članica EU-a za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode objavljen je na stranicama EUIPO-a.
Križevci – tvoje blagdansko odredište ove godine
Izazovi u gospodarenju biootpadom: Konferencija u Šibeniku
Vidovnjakinja Sandra - snažna saveznica na svakom koraku tvojeg puta ka sreći!