Cocktina kampanja koja je pokrenula lavinu komentara na društvenim mrežama dobila je svoj nastavak.
Tvoje tijelo, tvoja stvar
Ne postoji osoba koja čitajući ovaj tekst ne može reći da se nikada u životu nije susrela s komentarima na račun svog izgleda ili pak životnih izbora. Jer, najiskrenije rečeno, svi smo barem jednom bili u situaciji da nekome namjerno ili nenamjerno kažemo ili napišemo nešto “neprimjereno”.
Cockta, od samih početaka ima jasan cilj – nedvosmisleno podržava slobodu, slobodno izražavanje i pravo na izbor. Vjerujemo da to već svi znaju. Novom kampanjom „Tvoje tijelo. Tvoja stvar”, mnogima omiljeni brand pića ohrabruje tinejdžere i mlade ljude da zauzmu stav kako je njihovo tijelo doista samo njihova stvar te da se ne osvrću na pogrdne komentare koje doživljavaju svugdje, a posebno na internetu. Iz tog razloga, društvene mreže postale su jedinstveno mjesto gdje je Cockta odlučila stišati uvrede i ružne riječi na kanalima gdje se one najčešće pojavljuju – na Instagramu, YouTubeu, Facebooku i Twitteru.
Svi nosimo odgovornost za izgovorene riječi, a one imaju različitu težinu za svakog pojedinca, zar ne? Dok tražite odgovor na ovo pitanje, razmislite i o predrasudama i (ne)namjernim osudama koje ste možda i sami osjetili u trenucima kada ste pisali određeni komentar, ne razmišljajući o posljedicama.
„Tvoja Cockta. Tvoja stvar” prepoznatljiv je slogan već nekoliko godina, a njegova ekstenzija ‚‚Tvoje tijelo. Tvoja stvar” omogućila je Cockti da pokrene raspravu o tri teme koje su iznimno važne za društvo, ali i da pronađe odgovor na pitanje Kako društvo može odlučiti što je dobro za TVOJE tijelo?
Kampanju je podržalo šest ambasadora iz Slovenije, Hrvatske i Srbije koji žive Cockta vrijednosti i imaju vlastita iskustva s navedenim temama. U materijalima koji su korišteni predstavljeni su stvarni, tužni i pogrdni komentari s kojima su se suočili iz dva posve drugačija kuta, ali uvijek s ključnom porukom "Moje tijelo, moja stvar".
Pozivamo vas da pogledate videozapise i još jednom promislite što možete promijeniti u stavu prema svojem tijelu i odnosu prema drugima.
VIDEO 1 / LUCIJA LUGOMER I LEA DAVOGIĆ
Osobe koje za nečiji ukus imaju višak kilograma ili su premršave često dobivaju komentare osude što ih vodi do raznih psiholoških stanja i utječe na njihovo samopouzdanje što može ostaviti trajne posljedice
VIDEO 2 / IVA RADOJEVIĆ i NINA MIHAS
Osobe i parovi se ponekad odluče ne imati djecu iz sebi poznatih razloga. Za što im točno treba suditi? S druge strane, žene često odustaju od djece jer nailaze na osudu da ga neće moći same podizati ili da to nije za njih – kako točno netko procjenjuje snagu žene i sposobnosti za majčinstvo?
VIDEO 3 / ALEKSEJA POTISK I MIŠA BAČULOV
Je li djevojka ovisnica o drogama ako ima tetovaže? Je li dečko manje vrijedan ako je posvetio život treninzima? Predrasude se prenose generacijama i otežavaju im svakodnevicu u kojoj žive.
I za kraj…
Važno je biti svjestan da će uvijek biti negativnih, neprimjerenih i degutantne komentare. Međutim, kako bismo zajedno napravili razliku, počnimo o tome govoriti jasno i glasno. Samo
društvene rasprave o ovim važnim temama mogu dovesti do toga da se predrasude i komentari smanje, kao i da mnogi promisle o tuđim osjećajima prije nego što nešto izgovore.
Bez obzira na to kako izgledate i kako govorite, najvažnije je da znate, da sloboda dolazi kad živite svoje autentično "ja".
Posjetite jedini adventski program s kojeg i po danu možete vidjeti zvijezde!
Pravila nagradnog natječaja: 'Čokoladne priče za svaku situaciju'
Najteža kandidatkinja osme sezone napustila show: 'Da sam nastavila vani, otišla bih u smrt'