Ove godine slave dvostruki jubilej – 30 godina poslovanja na hrvatskom tržištu te 20 godina od otvaranja prvog proizvodnog pogona u okolici Knina
Poznata građevinska tvrtka u Hrvatskoj ima modernu zero waste tvornicu
Prije nekoliko mjeseci ekipa Koordinacije posjetila je veliku tvornicu Knaufa u okolici Knina, mjesto gdje nastaju slavne gipskartonske ploče. U novoj Koordinaciji upoznajte tvornicu u Krapini u kojoj nastaju Knaufovi proizvodi za mokri segment gradnje. Gost domaćin je Nebojša Kereš, generalni direktor Knaufa za Hrvatsku te Bosnu i Hercegovinu.
Nedavno je Knauf obilježio 30 godina postojanja u Hrvatskoj, a 20 godina od otvaranja tvornice u okolici Knina. Kako ste proslavili?
Kereš: Da, dobro ste rekli. Nama je u biti cijela 2024. godina jubilarna. Nedavno smo organizirali veliko druženje za sve zaposlenike Knaufa Hrvatska u Dubrovniku gdje smo na jedan, rekao bih dostojanstven način obilježili zadnjih 30 godina prisjećajući se brojnih trenutaka koje smo zajedno odradili.
U planu nam je tijekom studenog organizirati i međunarodno putovanje za sve naše partnere bez kojih ni ne bismo bili ovdje gdje jesmo danas.
Koji Vam je najdraži projekt na kojemu su ugrađeni Knaufovi proizvodi i zbog čega?
Kereš: Teško je izdvojiti samo jedan projekt, posebno kad uzmete u obzir da je Knauf prisutan na svim većim hrvatskim projektima. Počevši od vrtića i škola pa sve do bolnica i hotela. Međutim, meni je ipak mrvicu draže čuti da se neki projekt odradio u potpunosti s Knaufovim proizvodima i sustavima. To me zaista čini ponosnim.
Ponajprije zbog toga jer nam šalje poruku da tržište vjeruje našim proizvodima, a onda i zato jer nas takvi slučajevi obvezuju da nastavimo raditi jednako kvalitetno kao i do sada.
Knaufovi su sustavi protupotresni, ali i protupožarni. U čemu se ogledaju te karakteristike?
Kereš: Podaci govore da je najveći broj lakših i težih ozljeda prilikom potresa nastao zbog urušavanja pregradnih zidova. Knauf pregradni zid nije nosiv, lagan je. Zbog toga se umanjuje opterećenje unutar samih zgrada. To bih istaknuo kao prednost Knaufovih sustava.
Ne očekujemo rušenje Knaufovih pregradnih zidova što povećava sigurnost prilikom evakuacije ljudi iz svakog prostora jednako kao i prohodnost za spasilačke službe.
Ti isti zidovi mogu biti i protupožarni što znači sigurnost – kako za ljude koji borave u nekom prostoru, tako i za njihovu imovinu.
Tvornica u Krapini otvorena je 2021. godine. Kako vam se od tada do danas transformiralo poslovanje sad kad ste kompletirali pogone i za suhu i za mokru gradnju?
Kereš: Na sreću, hrvatsko je tržište odavno prepoznalo kvalitetu naših sustava – kako iz suhe, tako i mokre gradnje. Do otvorenja tvornice u Krapini, proizvode smo isporučivali iz obližnjih europskih tvornica. Uspostavljanje vlastitog proizvodnog pogona omogućilo nam je brži i dostupniji pristup proizvodima.
Uz to i povoljniju cijenu za krajnjeg kupca.
Smanjenje emisije CO2 je prioritet odgovornog poslovanja. Na koji način u Knaufu smanjujete emisiju ugljičnog dioksida i koje su daljnje aktivnosti po ovom pitanju?
Kereš: Mi smo se kao kompanija na korporativnoj razini obvezali da ćemo do 2032. godine smanjiti emisije CO2 za čak 50 posto. A do 2045. godine da ćemo smanjiti emisiju CO2 u potpunosti. Tako da je to jedan od velikih iskoraka koji je dosta onako optimističan, ali rekao bih i ostvariv.
Osim toga smo u završnoj fazi pripreme potrebne dokumentacije za instalaciju fotonaponskih panela i takozvane sunčane elektrane u pogonu u Kninu. Uz to i pred realizacijom reciklažnog postrojenja za vlastiti tehnološki otpad.
Tvornica u Kninu će dobiti fotonaponske panele i reciklažno postrojenje. Koji je "zeleni" segment tvornice u Krapini?
Kereš: Baš kao u Kninu, za Krapinu smo također isplanirali postavljanje fotonaponskih panela. Time pratimo naš cilj smanjenja stakleničkih plinova. Naglasio bih da tvornica u Krapini već ima instaliran reciklažni sustav za nesukladne proizvode gdje se svi do zadnjega recikliraju i vraćaju natrag u proizvodnju.
Što se tiče ostalih zelenih segmenata, ugradili smo u krapinskoj tvornici i jedan upojni bunar s odvodom na visoku razinu podzemnih voda. Prilikom proizvodnje smo taj bunar koristili za odljev viška vode. Međutim, sada ga koristimo za navodnjavanje svih zelenih površina tvornice.
U budućnosti ga planiramo koristiti za sanitarnu vodu.
Zadnja inovacija u Knaufu vam je bila rješenje za brzu sanaciju i novogradnju dimnjaka nakon zagrebačkog i petrinjskog potresa. Na čemu idućem radite?
Kereš: Sretni smo da smo na tržištu prepoznati kao lideri u području suhe gradnje. No, da bismo to i ostali, moramo svakodnevno raditi na inovativnosti naših proizvoda i procesa. Naši odjeli istraživanja i razvoja te prodaje i tehnike kontinuirano osluškuju potrebe tržišta te sukladno tome daju naputke koje proizvode tržište traži.
Nije sad trenutak da otkrijem o kojim je točno proizvodima riječ, ali ono što mogu potvrditi jest da su svi naši proizvodi održivi i ekološki prihvatljivi.
Kako privući mlade ljude u građevinarstvo?
Kereš: U zadnjih nekoliko godina smo pokrenuli poslovnu suradnju s brojnim institucijama, primjerice s Poslovnim veleučilištem Marko Marulić u Kninu. Zatim i suradnju s Obrtničkom školom u Splitu. Cilj nam je u suradnji s prosvjetom educirati mlade ljude jer na tržištu imate jedan veliki paradoks. S jedne strane je posao montera suhe gradnje deficitarno zanimanje, a s druge strane nemate nezaposlenog radnika te struke.
Je li nešto od pokušaja da se nove generacije animira za građevinarstvo urodilo plodom?
Kereš: Činjenica je da je u Hrvatskoj još uvijek deficit radne snage, no u Knaufu možemo biti sretni i ponosni da smo ove godine uspjeli odraditi sve što si zacrtali. Zaposlili smo nove djelatnike u obje naše tvornice. Uz to nešto što mene posebno veseli, a to je da smo zaposlili mladi inženjerski kadar.
Cilj nam je kroz brojne pogodnosti pri čemu ne govorim samo o plaćama i primanjima svim tim djelatnicima osigurati da se zadrže u našem timu na način da im stvorimo zadovoljavajuće uvjete rada ne bi li se mogli usavršavati na vlastito, ali i naše zadovoljstvo.
Pogledajte Građevinski podcast-Notes i pretplatite se na YouTube kanal Koordinacije kako ne biste propustili najzanimljivije i najaktualnije vijesti iz građevinskog svijeta.
Građevinski podcast #6 Nebojša Kereš, generalni direktor Knaufa za područje Hrvatske te BiH - YouTube
Taxi prijevoz u poslovnom svijetu: Može li smanjiti troškove poslovanja?
U Dzierżoniówu, gdje je kruna u grbu, nalazi se početak nogometaša Piąteka
Posjetili smo adrenalinski park u Vukovaru