Prema procjenama World Economic Foruma, transformacija tržišta rada uslijed četvrte industrijske revolucije stvorit će 133 milijuna novih poslova do 2022.
Lideri biznisa otkrivaju: Koje vam vještine budućnosti trebaju
Omogućava A1 Hrvatska
Analitičko razmišljanje i inoviranje, aktivno učenje, rješavanje kompleksnih zadataka, kritičko razmišljanje i analiziranje, kreativnost, originalnost i inicijativa. Popis je to najvažnijih vještina bez kojih 2025. više neće biti moguće raditi u top-kompanijama na najtraženijim radnim mjestima. Među najvažnijim su vještinama koje će u idućih pet godina postati presudne, prema analizi World Economic Foruma, korištenje tehnologija, poznavanje korisničkog iskustva te logičko promišljanje i rješavanje problema.
Riječ je o vještinama koje se mogu naučiti kroz formalno i neformalno obrazovanje, ali one će postati presudne bez obzira na to tražite li posao prvi put ili ste već na tržištu rada. Istaknuli su to lideri biznisa i stručnjaci u novom videoserijalu "A1 Leadership Talks".
Prema procjenama World Economic Foruma, transformacija tržišta rada uslijed četvrte industrijske revolucije stvorit će 133 milijuna novih poslova do 2022. Te će godine čak 27% zanimanja biti sasvim novo, a najviše će ih biti vezano upravo uz obradu podataka i umjetnu inteligenciju, cloud, razvoj proizvoda, marketing i razvoj sadržaja, njegu i zelenu ekonomiju. IBM-ova je studija pokazala da će se u iduće tri godine čak 120 milijuna radnika u svijetu trebati prekvalificirati samo kao posljedica razvoja umjetne inteligencije.
Poslovi i vještine budućnosti
- Mi danas živimo u najsporijim vremenima. Dakle, svako buduće vrijeme bit će puno brže i zahtijevat će puno više transformacija. Zbog toga je najvažnije da mlade ljude, osim specifičnih i tehnoloških znanja i soft skillova, naučimo i kako učiti i kako se brzo prilagođavati novim promjenama, koje su neminovne u sljedećim godinama - ističe Hrvoje Balen, član Uprave Algebre.
Nikola Biondić, suosnivač i CTO inovativne platforme za zapošljavanje TalentLyft, čiji su blogovi među sto najčitanijih iz područja ljudskih resursa, najveće prilike za inovativne poslove, kao što su stručnjaci za obradu i monetizaciju podataka, vidi upravo u ICT sektoru, koji je u Hrvatskoj već premašio prihode od 41 milijardu kuna godišnje i zapošljava 41.500 ljudi.
- Strojno učenje, odnosno umjetna inteligencija sljedeća su industrijska revolucija. To su područja koja će za pet ili deset godina činiti razliku i u njima će biti velika potražnja za stručnjacima svih profila", procjenjuje Nikola Biondić.
Kultura znanja i razvoja
U A1 Hrvatska otkrivaju da već zapošljavaju data analitičare, specijaliste za AI i strojno učenje, dizajnere korisničkog iskustva i stručnjake za robotizaciju. Riječ je o poslovima koji do prije pet godina nisu niti postojali.
- Da bi kompanije ostale konkurentne, trebaju se fokusirati na razvoj novih vještina svojih zaposlenika i snažno poticati kulturu znanja i neprestanog učenja. U posljednjih 12 mjeseci kod nas je 87% zaposlenika prošlo barem jedan oblik edukacije u svrhu svojeg osobnog i profesionalnog razvoja i usvajanja novih vještina. Osim klasičnih edukacija, uveli smo i interne programe mentoringa i coachinga u kojem zaposlenici dijele znanje međusobno. Nama kao kompaniji bitno je da čovjek kojeg zapošljavamo doprinosi kolektivnom znanju i napretku tima i da svoje vještine konstantno usavršava i razvija te da ih dijeli i s ostalim ljudima", poručuje Tomislav Makar, glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije A1 Hrvatska.
Taxi prijevoz u poslovnom svijetu: Može li smanjiti troškove poslovanja?
U Dzierżoniówu, gdje je kruna u grbu, nalazi se početak nogometaša Piąteka
Posjetili smo adrenalinski park u Vukovaru