Trebamo li plaćati dvostruku proviziju kod razgledavanja nekretnine?
Kako prepoznati kvalitetnu nekretninu?
Nova Koordinacija idealna je za sve one koji su u potrazi za pravom nekretninom. No, prije nego saznate koje greške trebate izbjeći prilikom odabira top lokacije za život i kako si olakšati cijeli taj proces, zavirite u Antinu Garažu.
Antina Garaža: Samo strpljivo i bez žurbe s glazurom na gradilištu
U maloj školi adaptacije, Ante Cash govori o podlozi koja se nalazi ispod podnih obloga. Jednostavno rečeno, glazura je smjesa cementa, pijeska i vode koja se izlijeva na neravne betonske površine, a može se postavljati strojno ili ručno. Koja je minimalna visina glazure? Što je nivelirajuća masa? Koliko se glazura treba sušiti prije postavljanja bilo kakve obloge? Koliko radnici koji rade na glazuri u stanu od 100 kvadrata može zaraditi za 8 sati posla? Sve odgovore skriva rubrika Antina Garaža.
Najljepši je pogled iz nekretnine koja ima uredne papire
U posljednje tri godine na hrvatskom tržištu broj agenta u prometu nekretninama porastao je s 907 na 2713. No, prema podacima iz prosinca 2023., upisano je 1115 legalnih posrednika. Koje su njihove obveze, ali i nepoštene prakse kojima pribjegavaju, objasnio je gost rubrike Notes Nikola Sluganović, pravnik specijaliziran za nekretnine.
Agenti za nekretnine za svog prodavatelja pronalaze najboljeg kupca, pomažu u određivanju cijene, najčešće vode pregovore tijekom kupnje te prate cijeli kupoprodajni proces. Nužno je da vode brigu o urednoj dokumentaciji koju nekretnina mora imati kako bi ta kupoprodaja što mirnije prošla. No, iskustvo odvjetnika za nekretnine pokazuje da često u kupoprodajama dolazi do nepoštene prakse traženja dvostruke provizije.
„Ponekad se dogodi da kupac želi razgledati nekretninu i ne traži uslugu agencije. Često agenti za nekretnine ne žele pokazati nekretninu ili obavijestiti prodavatelja o interesu potencijalnog kupca ako se ne potpiše ugovor o posredovanju u prometu nekretninom. To nije dozvoljeno i direktno šteti prodavatelju“, ističe Sluganović.
Puno je faktora koji utječu na odluku kupca o kupnji nekretnine. Iako su lokacija i kvadratura neki od onih presudnih, stručnjaci savjetuju što je sve potrebno provjeriti prilikom odabira nekretnine koja treba biti otporna na vlagu, toplinu i buku. Za to je potrebna kvalitetna provjera kako su ugrađeni prozori i vrata. Samo uvidom u papire nekretnine osoba može vidjeti kako postupati u nekretnini ako odluči rušiti određene zidove i stvoriti otvoreni prostor. Koje su zamke prilikom kupnje novogradnje? Zašto je važno provjeriti kakav je tlocrt stana? Jesu li suterenski stanovi pogodni za život? Ekipa Koordinacije provjerila je u razgovoru s građevinskim i arhitektonskim inženjerima koje su najčepće greške pri kupnji nekretnine.
Ako osoba surađuje s ovlaštenim agentom za nekretnine koji je educiran i profesionalan u svom poslu te ako se pokaže da nekretnina zadovoljava sve uvjete, nema sumnje da će svatko pronaći pravu i kvalitetnu nekretninu baš za sebe.
Miljokaz: Uz gusje perje nije bila potrebna peć za grijanje
Rubrika Miljokaz vodi nas u općinu Gorjani, nedaleko od Đakova. Domaćin je Antun Bagudić, stanovnik Gorjana koji zna sve o kući svog djeda izgrađenoj uz put ili drum daleke 1903. godine. Ovo je jedna od prvih kuća koje su izgrađene od opeke. Svi prozori okrenuti su prema jugu, odnosno nijedan ne gleda prema susjedovoj kući kako bi se poštivala privatnost.
Kakav je raspored prostorija u jednoj takvoj kući? Kako su se kuće nadograđivale nakon ženidbe sinova? Kako su se članovi obitelji grijali i održavali higijenu? Koji su slavonski običaji te što sve sadrži jedna tradicionalna slavonska kuća na jednom mjestu sažeo je Dalmatinac Matej Sunara koji se sa svojih 193 cm vješto snalazio i kretao pod niskim stropovima kuće u Gorjanima.
Branko Stričak: „Sredstva za čišćenje ne djeluju kod velikih začepljenja“
U rubrici Tips & tricks gost je iskusni vodoinstalater Branko Stričak. U ovoj epizodi govori o neugodnim mirisima koji dolaze iz cijevi u našem kućanstvu. Ako osoba nije vješta s provjerom cijevi, treba pozvati majstora koji će otkloniti uzrok. Savjetuje da treba voditi računa o trajanju cijevi, ali i rokovima proizvođača koji pokazuju kada instalacije treba zamijeniti. Koje je cijevi danas najbolje koristiti u kućanstvu? Koje su najčešće greške u odabiru cijevi? Jesu li bolje plastične ili željezne cijevi? Kako zamijeniti olovne cijevi? Koliko u odčepljivanju cijevi pomažu sredstva za čišćenje? Sve odgovore saznajte u novoj Koordinaciji.
Koordinaciju gledajte srijedom od 17:35 sati na Drugom programu HRT-a. Generalni pokrovitelji emisije su Bosch Hrvatska, Pevex i PPS Galeković, a medijski partner 24sata.
Za bezbrižan zimski odmor: Kako odabrati policu putnog osiguranja?
Zadnji broj vaše godine rođenja otkriva puno o vašoj osobnosti
Vanga je prorekla sve, čak i kad će svijet završiti: Ovo su savjeti i upozorenja koja je ostavila...