Osteoartritis najčešće se javlja oko 55 godine života, a bolest zahvaća zglobove šaka, kukova, koljena i kralježnice. Oboljeli često nauče živjeti s bolovima, no tome ne mora biti tako jer postoje terapije koje značajno olakšavaju simptome bolesti
Kako liječiti i usporiti razvoj bolesti od koje pati čak 240 milijuna ljudi na svijetu?
Osteoartritis je kronična degenerativna i progresivna bolest zglobova, a procjenjuje se da u svijetu od nje boluje čak 240 milijuna ljudi. Bolest se razvija postupno tijekom 10-15 godina, a najčešće se prvi simptomi javljaju u dobi od 55 godina, što znači da bolesnici s osteoartritisom u prosjeku žive više od 20 godina.
S obzirom na bolove i nemogućnost kretanja, oboljeli imaju značajnih problema u obavljanju svakodnevnih obaveza pa ova bolest uvelike utječe i na njihovu sveopću kvalitetu života i produktivnost. Štoviše, zbog sjedilačkog načina života, smanjene razine tjelesne aktivnosti i starenja stanovništva očekuje se da će broj oboljelih od ove bolesti i dalje rasti. A kako bi se taj rast usporio, stručnjaci se slažu da edukacija i rana dijagnoza trebaju biti prioritet!
Najvažniji korak u liječenju
Osteoartritis nastaje zbog propadanja zglobne hrskavice, što uzrokuje trljanje kostiju jedne o drugu, što je popraćeno bolovima. Neki od najčešćih simptoma osteoartritisa upravo su bol u zglobovima, i to tijekom ili poslije kretanja, neugodan bol u zglobu uoči ili tijekom promjene vremena, oticanje i ukočenost zglobova, pogotovo nakon kretanja, koštane izbočine na sredini ili na kraju zglobova prstiju i u konačnici gubitak fleksibilnosti zgloba.
Jedan je od velikih problema, ističu stručnjaci, to što oboljeli tretiraju i trpe bol i onesposobljenost misleći kako su to neizbježne posljedice starenja te često zajedno sa zdravstvenim djelatnicima pasivno čekaju konačnu ireverzibilnu fazu osteoartritisa, zamjenu bolesnog zgloba endoprotezom.
Osim dobi, čimbenici rizika ove bolesti su ozljede zglobova, pretilost i oslabljena funkcija mišića. Zato reumatolozi ističu da su kretanje i regulacija tjelesne težine neophodni i presudni za zdravlje i vitalnost u starijoj dobi.
Liječenje osteoartritisa važno je početi na vrijeme jer neliječena bolest dovodi do smanjene tjelesne aktivnosti i kondicije, bolova koji ometaju san, a dovodi i do umora, depresije i opće onesposobljenosti. Dobra je vijest pritom da se u slučaju ranog otkrivanja bolesti osteoartritis liječi mnogo jednostavnije i učinkovitije!
Lijek koji suzbija bol
Europsko društvo za kliničke bolesti i ekonomske aspekte osteoporoze i osteoartritisa ističe kako uporaba lijekova poput kristaličnoga glukozaminsulfata značajno može usporiti napredovanje bolesti. U prilog tome idu i kliničke studije koje su dokazale da ovaj lijek snažnije suzbija bol od paracetamola te jednako dobro kao nesteroidni antireumatici.
Naime, prema kliničkoj studiji, kod onih bolesnika koji su u liječenju osteoartritisa koljena koristili kristalični glukozaminsulfat najmanje 12 mjeseci značajno se smanjila potreba za totalnom endoprotezom.
Na tržištu postoje mnogi pripravci koji sadrže glukozamin, ali jedino je, napominju stručnjaci, kristalični glukozaminsulfat registriran kao lijek s protuupalnim i antireumatskim djelovanjem. No kod lijeka kao što je kristalični glukozaminsulfat možda je najvažnije to što, osim što suzbija bol, odgađa progresiju bolesti, zbog čega je već spomenuta rana dijagnoza od velike važnosti kako bi kvaliteta života oboljelih ostala na zadovoljavajućoj razini.
Ostale terapijske metode u liječenju osteoartritisa uključuju primjenu glukokortikoida ili hijalurona, koji se apliciraju izravno u zglob. Za bolesnike kod kojih prethodna liječenja nemaju zadovoljavajući učinak preporuka je primjena slabih ili jakih opioidnih analgetika te, kao krajnja mjera, i kirurško liječenje.
Kristalični glukozaminsulfat dostupan je bez recepta u svim ljekarnama pod nazivom Arthryl®.
PRIJE UPOTREBE PAŽLJIVO PROČITATI UPUTU O LIJEKU. ZA OBAVIJESTI O INDIKACIJAMA, MJERAMA OPREZA I NUSPOJAVAMA UPITAJTE SVOG LIJEČNIKA ILI LJEKARNIKA.
Plaćeni oglas o lijeku