Riječ je o hrani koja uz osnovne nutritivne sastojke sadrži i aktivne komponente koje pozitivno djeluju na fiziološke procese u organizmu, uz blagotvoran utjecaj na ljudsko zdravlje i smanjenje rizika od razvoja raznih bolesti
Jeste li u prehranu uključili jaja iz slobodnog uzgoja?
Jaja su jedna od onih namirnica o kojima mislimo da znamo sve, no je li vam poznato da se ona mogu ubrajati i u kategoriju funkcionalne hrane? Riječ je o hrani koja uz osnovne nutritivne sastojke sadrži i aktivne komponente koje pozitivno djeluju na fiziološke procese u organizmu, uz blagotvoran utjecaj na ljudsko zdravlje i smanjenje rizika od razvoja raznih bolesti. Posljednjih godina pojam funkcionalne hrane sve je zastupljeniji u medijima i svakodnevnom životu te iz godine u godinu sve većem broju ljudi takva hrana predstavlja neizostavan dio njihove prehrane. Nisu, doduše, sva jaja dio funkcionalne prehrane, već samo ona iz slobodnog uzgoja.
Koje su prednosti slobodnog uzgoja?
Slobodan uzgoj, kako mu i samo ime kaže, podrazumijeva da kokoši nesilice nisu smještene u kavezima, već žive na otvorenom i slobodno se hrane prirodnom hranom koja ih okružuje. Zbog takvog načina života i ishrane takva se jaja nazivaju i „jajima sretnih koka“, a odlikuje ih vrlo kvalitetan nutritivan sastav. Jaja su i inače, prema tvrdnjama nutricionista, jedna od najhranjivijih namirnica koja nam donosi i do sedam grama proteina te samo 85 kalorija. Vrlo su dobar izvor selena, joda, fosfora, vitamina B2, B5, B12 i vitamina D, a od svih izvora proteina najbogatija su kombinacijom aminokiselina koja je ključna za razvoj djece i adolescenata. Jaja osim toga sadrže i lutein, karatenoid neophodan za zdravlje kože i očiju koji štiti od katarakte, odnosno sive mrene, primarnog uzroka nastanka sljepoće u svijetu, a utječe i na smanjivanje rizika od srčanih bolesti i nekih oblika karcinoma. Osim što reguliraju apsorpciju kolesterola u tijelu, konzumiranje jaja za doručak pomaže nam i pri gubitku kilograma. Jaja iz slobodnog uzgoja dodatno su bogatija antioksidantima, osobito vitaminima E i C te betakarotenom, a pritom su i osjetno ukusnija. Način uzgoja utječe čak i na sam izgled jaja pa ćete jaje iz slobodnog uzgoja moći prepoznati i po boji žumanjka – što je intenzivnija, veća je vjerojatnost da ga je snijela kokoš koja se slobodno kreće.
Slobodan uzgoj jaja u Hrvatskoj
Prema posljednjim podacima iz zemalja Europske unije, slobodan uzgoj čini samo 16 posto ukupnog uzgoja kokoši nesilica. Ipak, trendovi se polako mijenjaju, i to ponajprije na zahtjev potrošača čija je svijest o važnosti kvalitetne i pravilne prehrane iz dana u dan sve veća. Za Igora Poropata i njegov poljoprivredni obrt iz Poreča, koji je jedan od najvećih proizvođača jaja u Hrvatskoj, upravo je to bio poticaj da se posveti proizvodnji jaja iz slobodnog uzgoja.
„Takav su nam savjet dali naši veliki klijenti iz hotelske industrije, upozorivši nas da sve više njihovih gostiju želi konzumirati jaja iz slobodnog uzgoja, pri čemu takav oblik proizvodnje još nije dovoljno prepoznat pa postoji značajan prostor na tržištu. Danas imamo tisuću nesilica s kojima možemo isporučiti oko 27.000 jaja mjesečno, a u planu nam je do kraja godine povećati broj nesilica na 7.000“, pojašnjava Igor Poropat.
Među značajnim proizvođačima jaja iz slobodnog uzgoja u Hrvatskoj nalaze se i oni iz Agro klastera, koji trenutno okuplja njih 15 s područja cijele Vukovarsko-srijemske županije.
„Kod ovakvog je uzgoja iznimno važno brinuti o zdravlju i prehrani kokoši. Izuzetno kvalitetnu hranu za njih naručujemo preko Belja jer ona u svojoj mješavini ne sadrži GMO, a svaka tri mjeseca kokoši se testiraju i na salmonelu. Mjesečno možemo isporučiti oko 30.000 jaja“, izjavila je Mirela Klisurić iz sektora za proizvodnju jaja iz slobodnog uzgoja Agro klastera.
Suradnja domaćih proizvođača i Konzuma
Jaja iz slobodnog uzgoja poljoprivrednog obrta Poropat te Agro klastera moguće je po cijeni već od 17,99 kuna za pakiranje od 10 komada pronaći na policama Konzuma, najvećeg maloprodajnog lanca u Hrvatskoj kojem je podržavanje hrvatske proizvodnje i domaćih proizvođača oduvijek bio prioritet. To potvrđuje i partnerski odnos i suradnja s više od 4.000 proizvođača iz svih dijelova Hrvatske, kao i najnoviji projekt „Najbolje iz Hrvatske“, u okviru kojeg se značajan naglasak stavlja upravo na suradnju s malim domaćim proizvođačima s ciljem daljnjeg snažnog podupiranja lokalne proizvodnje.
„Suradnja s Konzumom iznimno nam je važna jer se na taj način razvija svijest kupaca o važnosti i blagodatima prirodnih proizvoda. Smatramo da Konzum ovakvim otkupom dodatno podržava hrvatske proizvođače te potiče na kupovinu domaćih proizvoda“, zaključuje Mirela Klisurić iz Agro klastera.
Taxi prijevoz u poslovnom svijetu: Može li smanjiti troškove poslovanja?
Posjetili smo adrenalinski park u Vukovaru
U Dzierżoniówu, gdje je kruna u grbu, nalazi se početak nogometaša Piąteka