Međuobroci poboljšavaju prehranu djece tako što pomažu kontrolirati njihovu glad i spriječiti prejedanje tijekom obroka. A za izbirljivu djecu međuobroci su prilika da svojoj prehrani dodaju više hranjivih tvari. Evo što jesti za međuobrok
Jednostavni međuobroci koje može pripremiti čak i dijete
Za razliku od odraslih, djeca su u dobi intenzivnog rasta, to jest tjelesnog, intelektualnog i psihičkog razvoja, te im upravo zato prehrana mora osigurati sve potrebno za zdrav i pravilan razvoj. Mame i tate uglavnom brinu o kvaliteti glavnih obroka, a međuobroci često bivaju zanemareni. Da dijete ne bi grickalo sve što mu dođe pod ruku, donosimo nekoliko zanimljivih prijedloga međuobroka koje dijete može pripremiti uz vašu pomoć ili čak samostalno. U ovoj "win-win" situaciji svi su na dobitku! Osim što će pojesti kvalitetan zalogaj, dijete će se dobro zabaviti.
1. Sladoled od voćne salate
Iako je ljeto već na iščeznulo te su se svi vratili u vrtiće i škole, još možete probuditi u svojem djetetu sjećanja na bezbrižne ljetne trenutke. Jednostavno je. Sve što trebate su voće, jogurt i kornet i dobit ćete najpopularniju dječju svevremensku poslasticu, ali u zdravoj verziji.
Sastojci:
- 4 kivija
- 1 manja banana
- 1/2 manga
- 8 korneta
- 2 šalice kokosova jogurta
Priprema:
Voće narežite na kockice i pomiješajte ga u zdjeli. Zatim žlicom ravnomjerno rasporedite jogurt u unutrašnjost korneta i dodajte prethodno narezano voće. Kivi možete kombinirati i s drugim voćem, poput ananasa, naranče i bobičastog voća.
2. Smoothie od banane
Bogate hranjivim tvarima, kalijem, magnezijem, vitaminom C i željezom, banane pomažu u regulaciji krvnog tlaka, poboljšanju vida, jačanju kostiju i prevenciji anemije. Pokazalo se da također djeluju kao gorivo za bolje pamćenje i održavanje energije. Banana je vrlo zahvalna namirnica jer se može kombinirati sa slatkim i slanim proizvodima.
Sastojci:
- 1 šalica (sojina) mlijeka
- 1 banana
- 1 žlica maslaca od kikirikija
- 1/4 šalice zobi
- 1/4 šalice kuhane bijele kvinoje
- 1 žličica meda
Priprema:
Sve sastojke stavite u blender i miksajte ih dok smjesa ne postane potpuno glatka. Ako dijete preferira hladniju verziju, dodajte u blender i nekoliko kockica leda.
3. Krekeri i pileća pašteta CEKIN KIDS
Tijekom djetinjstva djeca na razne načine testiraju i bruse svoje fine i grube motoričke sposobnosti. Jedan od tih načina uključuje kuhanje, zato im dajte priliku da, primjerice, zamijese tijesto za slane krekere, koje, kad su gotovi, mogu kombinirati sa svježom pilećom jetrenom paštetom CEKIN KIDS. Ona je, kao što joj i ime govori, svježa, a to je na tržištu mesnih prerađevina prava rijetkost. U odnosu na konzervirane, prednosti paštete CEKIN KIDS su više nutritivne vrijednosti i bogatiji okus. Ova se pašteta čuva u hladnjaku, ima kratak rok trajanja, smanjen udio soli te je blago začinjena.
Sastojci:
- 1/2 šalice rastopljenog maslaca
- 1/2 šalice glatkog brašna
- 1/2 žličice soli
- 1 žličica praška za pecivo
- 3 žličice kajenskog papra
- 2 šalice naribanog sira cheddar
Priprema:
Sve sastojke sjedinite u multipraktiku s tri žlice hladne vode ili dopustite djetetu da ga zamijesi vlastitim rukama. Oblikujte tijesto u krugove ili neke druge oblike te ga stavite u hladnjak na 30 minuta. Sirove krekere ispecite na papiru za pečenje u pećnici zagrijanoj na 180°C oko 10 minuta. Poslužite s paštetom CEKIN KIDS.
4. Zalogaji od jogurta
Jeste li znali da djeca od malih nogu preferiraju jarkije boje jer im oči još nisu potpuno razvijene? Oni zapravo mnogo bolje percipiraju te boje nego bljeđe nijanse. Neprestano nastojeći shvatiti svoje okruženje, čini se da su u dječjim očima jasni i jarki objekti mnogo poticajniji i zanimljiviji od drugih. Možda će ih zbog toga zaintrigirati i ovi dugini zalogajčići od jogurta.
Sastojci:
- 1 šalica grčkog jogurta
- 1/4 šalice voćnog pirea:
- oko 1 šalica jagoda (crveno)
- 1-2 breskve (narančasto)
- 1 mango (žuta)
- 1/2 kruške i šačica grožđa (zeleno)
- oko 3/4 šalice borovnica (plavo)
- 1 šalica kupina (ljubičasto)
- 1 žličica meda
Priprema:
Usitnite voće prema svojem izboru pomoću štapnog miksera, a ako želite ukloniti sjemenke, protisnite ga kroz sito. Pasirano voće, jogurt i med mutite dok se smjesa ne sjedini. Žličicom oblikujte male zalogaje na lim za pečenje, koji ste prethodno obložili papirom za pečenje. Lim za pečenje stavite u zamrzivač najmanje na jedan sat.
5. Vege muffini
Imate li osjećaj kao da vaše dijete voli samo namirnice bogate šećerom i škrobom? Te odbija isprobati bilo što novo? Jedan od savjeta o tome kako natjerati izbirljivo dijete da pojede nešto zdravo je biti kreativan u pripremi jela. Zato u ovom slučaju preporučujemo pripremu vegetarijanskih muffina.
Sastojci:
- 3 šalice kuhane i nasjeckane brokule
- 1 veliko jaje
- 12 mljevenih krekera
- 1 šalica naribanog sira cheddar
- 1/2 žličice češnjaka u prahu
- 1/2 žličice soli
Priprema:
Miješajte sve sastojke dok se dobro ne sjedine. Obilno namastite kalup za muffine i ravnomjerno rasporedite smjesu u otprilike 16 kalupa. Pospite s još sira i pecite na 190°C oko 15 minuta ili dok sir ne počne smeđiti. Pustite ih da se ohlade barem pet minuta prije nego što ih izvadite iz kalupa.
Samo zapamtite, bilo da je riječ o slanom ili slatkome međuobroku, nemojte dopustiti da dijete pojede onoliko koliko bi pojelo za glavni obrok jer time može pokvariti ručak ili večeru. Uz to, pokušajte se svakodnevno pridržavati istog rasporeda obroka - preporuka je inače da između svakog jela bude oko tri sata razmaka - kako bi dijete razvilo pravilne navike prehrane, a s tim i osjećaj gladi za svaki obrok i međuobrok.
Preporučujemo da djeca, a pogotovo oni najmlađi, ipak ne koriste samostalno električne kuhinjske uređaje i pećnicu te da budu pod nadzorom roditelja u slučajevima u kojima treba nešto narezati.