Pozdrav, ja sam Morana Zibar. Možda me poznaješ kao prevoditeljicu, malo teže kao bonvivanku i vjevericu zarobljenu u tijelu žene, ali gotovo sigurno kao lovkinju u Potjeri, nemilosrdnom kvizu znanja i koncentracije. A ovdje sam u potjeri za istinom, crno na bijelom, da ju svi vide. Slobodno pročitaj i saznat ćeš što je to točno hibridna stvarnost.
Hibridna stvarnost je zbilja (uzbudljivija od obične stvarnosti)
Pa nema se tu što objašnjavati – naravno da znaš što je stvarnost! Prostor i vrijeme u kojem se nalazimo, sve što postoji oko nas, sad i ovdje. Samo je jedna stvarnost, kakva god bila. Bravo, svi poklonici logičkog pozitivizma zdušno plješću toj definiciji. No, svatko tko je ikad zavirio u čašicu previše na dobrom tulumu zna da stvarnost uvelike ovisi o stanju u glavi promatrača. Međutim, i tehnologija ima reći ponešto na temu stvarnosti i petljanja s umom.
Već neko vrijeme tu je pojava zvana virtualna stvarnost. Popularni VR. Natakneš si futurističke očale u kojima izgledaš kao lik iz SF-a, ali to više nije nikakva fantastika. To je portal za novu dimenziju! Tvoje tijelo i dalje je tu gdje fizički jest, možda u potkošulji sjediš doma na fotelji s mačkom u krilu, ali digitalna čarolija prebaci te na posve drugo mjesto. To može biti jurska šetnja s dinosaurima, let u borbenom avionu kao iz Topa Guna ili posjet površini Marsa. Čak i nešto potpuno izmišljeno. Mjesto koje materijalno ne postoji, ali je nevjerojatno realistično, trodimenzionalno i, dakako, vrlo uzbudljivo. Svrha može biti čista zabava ili pak ozbiljna edukacija.
Nadalje, posljednjih godina imamo i proširenu stvarnost. Popularni AR. Dok je virtualna stvarnost jedan zaseban, umjetan, softverom stvoren svijet, proširena stvarnost ulazi u naš svakidašnji svijet. Spaja stvarno i virtualno, na kreativan način. Počiva na mobilnim uređajima. Nema boljeg primjera od lova na Pokemone, odnosno igre zvane Pokemon Go koja je prije nekoliko godina harala svijetom. Lunjaš okolo s mobitelom u ruci, uperiš ga u grm i iskoči Bulbasaur! Na ekranu, jel. Virtualna slika pomiješa se sa stvarnom. Dosta zgodno u turizmu. Usmjeriš tablet ili mobitel u neku znamenitost pa dobiješ prikaz kako je isto mjesto izgledalo u prošlosti, a animacija slavne povijesne ličnosti objašnjava ti što gledaš.
Dobro, kao da sve ovo već nije dovoljno ludo i nestvarno, što bi sad bila ta hibridna stvarnost? Ajmo reći da je to korak dalje u razvoju i da ima elemente i VR-a i AR-a. Kao što riječ hibrid kaže, tu se nešto miješa. Digitalni elementi miješaju se s realnim okolišem, a korisnik nije pasivan, nego sve frca od interakcije. Zašto ne, neka se miješaju! Malo materijalnog, malo virtualnog i stvara se jedan novi nivo stvarnosti. U toj novoj vizualizaciji predmeti iz pravog života ravnopravni su s predmetima iz digitalnog svijeta – dapače, surađuju i komuniciraju. Dušu dalo za gaming. Ali i korisnije stvari. Ne znaš koji namještaj kupiti? Hibridna tehnologija napravi 3D projekciju tvog doma po kojoj raspoređuješ virtualno pokućstvo iz kataloga. Studenti medicine uz pomoć 3D simulacija uče o anatomiji i čine stvari za koje se prije nekoliko stoljeća trebalo rezuckati trupla. I tako dalje, i tako dalje... Pa, tko god da je mislio da postoji samo jedna stvarnost, prevario se. Zvuči nestvarno, no još malo i bit će normalno izabrati stvarnost po volji. A stvarnost je i ovo - Ookla®, svjetski lider u testiranju i analizi interneta i tvrtka koja stoji iza Speedtesta®, je od svih mobilnih operatora u Hrvatskoj potvrdio da Telemach postiže stvarno najveće 5G brzine downloada i uploada*. Ako vam je stalo do stvarno jakog signala i stvarno velikih brzina, zbilja bi bilo šteta barem ne probati Telemachovu 5G mrežu.
Hrvatska broji 2500 sati sunca godišnje: Iskoristi ih uz besplatnu elektranu
Robert Lewandowski – u srcu Poljske i Poljaka
Otkrijte skrivena značenja božićnih simbola u vašem domu!