Obavijesti

Promo sadržaj

HDLU i MSU Zagreb predstavljaju retrospektivnu izložbu Picelj i prijatelji

HDLU i MSU Zagreb predstavljaju retrospektivnu izložbu Picelj i prijatelji
12

Prva sveobuhvatna retrospektiva Piceljevog stvaralaštva nakon smrti organizira se povodom stogodišnjice njegovog rođenja (1924.- 2011.), a autor izložbe je prof.dr.sc. Zvonko Maković.

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika i Muzej suvremene umjetnosti Zagreb pozivaju vas na otvorenje retrospektivne izložbe Picelj i prijatelji jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća, Ivana Picelja, koje će se održati u četvrtak, 19. rujna u 19: 30 sati u MSU Zagreb. Prva sveobuhvatna retrospektiva Piceljevog stvaralaštva nakon smrti organizira se povodom stogodišnjice njegovog rođenja (1924.- 2011.), a autor izložbe je prof.dr.sc. Zvonko Maković.  Retrospektiva ostaje otvorena do 17. studenog, a tijekom njenog trajanja bit će organiziran bogat i raznovrstan popratni filmski, edukativni i diskurzivni program te brojna stručna vodstva.  
 


Izložbom Picelj i prijatelji predstavlja se izvanredan i širok Piceljev opus, osvjetljuju se njegovi inovativni doprinosi umjetničkom području te se podcrtava njegova ključna uloga na međunarodnoj umjetničkoj sceni. Ivan Picelj predvodnik je apstraktne umjetnosti 1950-ih godina te je član umjetničkih grupa EXAT-51 i pokreta Nove tendencije koji je grad Zagreb stavio na globalnu kartu umjetničkih zbivanja. Njegovi radovi zastupljeni su u fundusima istaknutih svjetskih muzeja poput Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku, muzeja Tate Modern te Victoria & Albert muzeja u Londonu, Centra Georges Pompidou u Parizu, muzeja Sztuki u Łódźu, među ostalima.  

Kako ističe kustos izložbe Zvonko Maković, Ivan Picelj važan je ne samo kao istaknuti pojedinac i umjetnik koji je u teškim vremenima inaugurirao apstraktnu umjetnost svjesno se pozivajući na velike prethodnike iz avangardi s početka stoljeća, što je u tadašnjoj društvenoj i političkoj praksi imalo negativni odjek, nego je svoju umjetnost uvijek vezao s umjetnošću bliskih suradnika i prijatelja. Od najranijih dana Picelj je težio kolektivnoj afirmaciji, ne individualnoj. On je bio taj koji je uspostavljao veze u inozemstvu i tako stvarao mogućnosti da se već na početku pedesetih naši umjetnici, a ne samo on predstavljaju na relevantnim izložbama u svijetu i to u respektabilnim galerijama. Također, kroz Piceljevo su se djelo nalazile jasne poveznice koje su hrvatsku umjetnost pedesetih godina uključivale u tokove koji su nastajali  u velikim, mahom europskim središtima toga doba.  

Vladimir Bonačić i Ivan Picelj, 1968. MSU

Upravo sve nabrojano glavni je razlog proširivanja retrospektivne izložbe Picelj i prijatelji uključivanjem svih segmenata njegova djelovanja  od slikarstva do objekata, preko grafičkog dizajna, kako plakata, tako i opreme knjiga, kataloga i časopisa, a paralelno s njima i djela umjetnikovih prijatelja, odreda istaknutih protagonista njegova vremena: Yaacova Agama,, Getulia Alvianija, Hansa Arpa, Mihajla Arsovskog, Vojina Bakića, Vladimira Bonačića, Carlosa Cruz-Dieza, Iva Kaline, Julija Knifera, Almira Mavigniera, Francoisa Morelleta, Vladimira Kristla, Božidara Rašice, Jesúsa Rafaela Sota, Aleksandra Srneca i Victora Vasarelyja. 

Iznimno stvaralaštvo Ivana Picelja dodatno će se aktualizirati raznovrsnim tematskim popratnim programom u MSU Zagreb namijenjenim širokom dobnom rasponu posjetitelja. Organizirat će se radionica Mali i veliki (5. listopada) namijenjena djeci od 4 do 10 godina i roditeljima ili starijoj pratnji, radionica KreARTivka (9. studenog) namijenjena djeci od 6 do 10 godina te izložba učenika osnovnih i srednjih škola CreArtivci (14.-17. studenog). Prikazat će se film Nove tendencije (15. studenog, 18 sati) uz razgovor s relevantnim stručnjacima te će se organizirati diskurzivni program na kojem će sa stručnim predavanjima sudjelovati: autor izložbe prof. dr.sc. Zvonko Maković (Ivan Picelj – formativne godine i EXAT 51, 3. listopada, 18 sati), voditeljica Zbirke slikarstva u Muzeju suvremene umjetnosti, suradnica na izložbi i urednica monografije Ivana Picelja dr.sc. Snježana Pintarić (Piceljevi reljefi, 7. studenog, 18 sati), voditeljica Zbirke grafičkog dizajna u Muzeju za umjetnost i obrt dr.sc. Koraljka Vlajo (Vizualni identiteti Ivana Picelja, 24. listopada, u 18 sati) i voditeljica Arhiva Tošo Dabac Bella Rupena (Picelj i Dabac – dugogodišnje kreativno prijateljstvo, 30. listopada, 18 sati). Organizirat će se brojna stručna vodstva za javnost nedjeljama u 11:30 sati i to 29. rujna, 27. listopada te 17. studenog dok će stručno vodstvo za javnost uz kustosa izložbe biti upriličeno 17. listopada u 18 sati. Zagrebačka uspješnica, posljednja ovogodišnja pješačka tura Art ex Machina koja tematizira Nove tendencije, održat će se 19. listopada s posebnim fokusom na stvaralaštvo Ivana Picelja, a povodom izložbe Picelj i prijatelji. 
Sve informacije o izložbi Picelj i prijatelji pratite na stranici piceljiprijatelji.hdlu.hr

Retrospektivu Picelj i prijatelji financijski podupiru: Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba, Program Europske Unije Kreativna Europa, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske 

Glavni medijski pokrovitelj: Večernji list 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Stigao i u Hrvatsku najprodavaniji na svijetu Mister Džirlo mini električni automobil
PROMO

Stigao i u Hrvatsku najprodavaniji na svijetu Mister Džirlo mini električni automobil

FOTKAJ i zaradi 200€
Mlinar te izaziva na Sourdough Challenge! Prihvaćaš?
PROMO

Mlinar te izaziva na Sourdough Challenge! Prihvaćaš?

Novi Mlinarov challenge Mi imamo svoj, a kakav je tvoj? donosi puno smijeha i zabave, otkriva tips and tricks pripreme najpopularnijeg kruha na svijetu, a nagrađuje samo jedno - trud i hrabrost!
Pronađite mjesto gdje se krije sreća
PROMO

Pronađite mjesto gdje se krije sreća

Dođite i uživajte u atmosferi koja slavi pisanu riječ. Jer sreća se često krije upravo među stranicama dobre knjige