Nakon pandemije Covida-19 modeli rada postali su najaktualnija tema među zaposlenicima i poslodavcima, a promijene koje su se zbile ne odnose se samo na prilagodbu novim uvjetima, već su u mnogim slučajevima transformirale cijele poslovne strategije
Bruna Kostelac Košir iz Mplusa: "Optimalan radni model trenutno je sveti gral HR-a"
Nakon pandemije Covida-19 modeli rada postali su najaktualnija tema među zaposlenicima i poslodavcima, a promjene koje su se zbile ne odnose se samo na prilagodbu novim uvjetima, već su u mnogim slučajevima transformirale cijele poslovne strategije. O ovoj važnoj temi razgovarali smo s Brunom Kostelac Košir, Chief People Officer u Mplusu, koja će sudjelovati na ovogodišnjem HR.Weekendu u Rovinju od 19. do 22. rujna.
Transformacija radnih modela
Kada govorimo o promjenama modela rada nastalih u pandemiji, Kostelac Košir smatra da su one imale dubok utjecaj na društvo i pojedinca na mnogim razinama — ekonomskoj, socijalnoj, pa čak i na mentalno zdravlje. "Kako to obično nakon velikih socioekonomskih promjena biva, posljedice se mogu objektivno analizirati tek s vremenskim odmakom", ističe Kostelac Košir, dodajući kako istraživanja već ukazuju na dalekosežne efekte. Prema njenim riječima, poslodavci su oduvijek u potrazi za optimalnim modelom rada koji će donijeti najveću produktivnost, a uz sve veće zahtjeve zaposlenih za ravnotežom privatnog i poslovnog života, ta potraga postaje sve kompleksnija. Oni najuspješniji u toj potrazi definirat će ujedno i budućnost radnih modela.
Hibridni rad: Prednosti i izazovi
Hibridni radni model postao je sve popularniji, a na pitanje „Koje su prednosti, a koji nedostaci takvog rada za zaposlenika i poslodavce?“, Kostelac Košir navodi kako nema univerzalnog odgovora. „Neke od glavnih prednosti hibridnog modela rada za pojedinca uključuju mogućnost izbora i prilagodbe privatnoj situaciji“, dok, s druge strane, za poslodavce, pružanje te vrste fleksibilnosti često predstavlja financijski najzahtjevniji model. „Poslodavcima je i dalje najveći izazov u hibridnom načinu rada upravljanje svim resursima na optimalan način, a kada se radi o ljudskim resursima, to se prije svega odnosi na izazove vođenja i upravljanja radnim učinkom“, dodala je.
Izazovi u implementaciji
Prilikom implementacije hibridnog ili remote modela rada, kompanije se suočavaju s nizom izazova, a oni, kako kaže Kostelec Košir "proizlaze iz razine digitalizacije poslovnih procesa, troškova nekretnina i režija, tipa industrije, pa sve do kvalitete vođenja i suradnje menadžmenta s odjelima ljudskih resursa. Ukoliko se implementaciji ne pristupi projektno sa svih aspekata, može doći do smanjenja zadovoljstva zaposlenika, povećanog odljeva ili smanjene kvalitete timskog rada.
Više od benefita
Jedan od ključnih zaključaka koji će biti predstavljen na HR.Weekendu je da fleksibilnost rada više nije benefit, već standard koji zaposlenici očekuju. "Istraživanje koje upravo provode sestrinske tvrtke Mplus i Manpower Croatia potvrđuje da većina osoba koje aktivno traže posao očekuje tu vrstu fleksibilnosti," ističe Kostelac Košir. Ova promjena očekivanja zaposlenika ukazuje na duboku transformaciju radne kulture koja će oblikovati budućnost poslovanja. Kako se radni modeli nastavljaju razvijati, poslodavci i zaposlenici morat će nastaviti prilagođavati svoje pristupe kako bi osigurali optimalne uvjete rada. "Mplus je svjestan izazova i želi biti lider i u novim tehnologijama koje u tim izazovima mogu pomoći," zaključuje Kostelac Košir, dodajući kako će se radna kultura neizbježno mijenjati pod utjecajem novih generacija koje će težiti većoj ravnoteži između privatnog i poslovnog života, a poslodavci koji budu najuspješniji u pronalaženju optimalnih modela - ujedno će postaviti trendove.
Sve o još većem i još boljem HR.Weekendu možete pronaći ovdje, ali i na profilima društvenih mreža Instagram, LinkedIn i Facebook.
Taxi prijevoz u poslovnom svijetu: Može li smanjiti troškove poslovanja?
Posjetili smo adrenalinski park u Vukovaru
U Dzierżoniówu, gdje je kruna u grbu, nalazi se početak nogometaša Piąteka