Obavijesti

Promo sadržaj

Bavljenje sportom nije i ne smije biti privilegija samo zdrave djece

Bavljenje sportom nije i ne smije biti privilegija samo zdrave djece
3

Sport donosi brojne benefite djeci s invaliditetom. Sposobnost da se bave sportom u jednakoj mjeri kao i zdrava djeca može im dati osjećaj da pripadaju društvu i da su jednako važan dio njega.

U današnjem svijetu, sve je više svijesti o važnosti sportskih aktivnosti za razvoj djece, pri čemu nikad ne treba zaboraviti ni na djecu s invaliditetom i njihovu mogućnost da se uključe u sportske aktivnosti.

Sportske aktivnosti mogu imati izvanredne benefite za djecu s invaliditetom, kako u fizičkom, tako i u emocionalnom i socijalnom smislu. Bavljenje sportom može značajno podići samopouzdanje djece s invaliditetom.

Bavljenje sportom može smanjiti osjećaj izolacije

Kroz zajedničke treninge i natjecanja, djeca mogu upoznati nove prijatelje i razviti važne socijalne vještine. Sudjelovanje u sportskim aktivnostima može smanjiti osjećaj izolacije i usamljenosti koji često prate djecu s invaliditetom.

Kada je riječ o psihološkim benefitima, sport može pomoći djeci s invaliditetom u razvoju samopouzdanja, socijalnih vještina te poboljšanju raspoloženja. Kroz sportske aktivnosti, djeca mogu osjećati da pripadaju grupi, postizati ciljeve i prevladavati izazove.

Bavljenje sportom može donijeti i brojne fizičke benefite za djecu s invaliditetom. Redovita tjelesna aktivnost može poboljšati motoričke vještine, koordinaciju i snagu mišića, što može znatno olakšati svakodnevne aktivnosti i poboljšati kvalitetu života djeteta.

U konačnici, bavljenje sportom može transformirati živote djece s invaliditetom, pružajući im priliku za samorazvoj, osnaživanje i ostvarivanje svojih potencijala, te ih potičući na aktivnu i zdravu životnu filozofiju.

Lorena Niče kao pozitivan primjer

Pozitivan primjer svakako je Lorena Niče, gluhonijema učenica OŠ Dragutina Kušlana iz Zagreba, koja je na prošlogodišnjem finalu Erste Plave lige osvojila brončanu medalju u bacanju kugle u konkurenciji učenica sedmih razreda iz cijele Hrvatske.

„Moj savjet djeci koja su u sličnoj situaciji kao ja je da budu uporna, aktivna, da se posvete zdravom načinu života i sportu jer će na taj način steći nove prijatelje i biti uključena u zajednicu i društvo i samim time se osjećati bolje i imati puno više samopouzdanja“, poručuje Lorena svima koji misle da su djeca s invaliditetom ne mogu biti ravnopravna zdravoj djeci.

Roditelji djece s invaliditetom bi, stoga, trebali poticati svoju djecu da se uključe u sportske aktivnosti, što je zasigurno velik korak ka njihovom boljem životu. Pri tome ne trebaju zapostaviti ni dodatnu edukaciju, kao ni svi oni koji se bave odgojem, obrazovanjem i razvojem djece.

Link za prijavu na Erste Plavu ligu

Link za prijavu na NTC seminare doktora Rajovića

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Sport i mentalno zdravlje
PROMO

Sport i mentalno zdravlje

Kroz sportske aktivnosti djeca i mladi mogu iskusiti pozitivne ali i negativne osjećaje kroz pobjede odnosno poraze, što nužno ne mora biti loše
Je li taekwondo idealan sport za vaše dijete?
PROMO

Je li taekwondo idealan sport za vaše dijete?

Trenirajući taekwondo vaše dijete će naučiti osnove pravilnog disanja i opuštanja u situacijama kada je pod pritiskom
Zašto je HVK Mornar Split veslački klub u kojem se zauvijek ostaje?
PROMO

Zašto je HVK Mornar Split veslački klub u kojem se zauvijek ostaje?

Kad k nama dođu djeca, dođu i njihovi roditelji, dođu i njihovi prijatelji, pa se kod nas osjeća prava obiteljska atmosfera. Svi kod nas imaju jednake šanse i nitko nije već u startu diskriminiran, nitko nije bolji ili lošiji, kaže predsjednik HVK Mornar Marko Pešić