Treći BACK TOGETHER SUMMIT, najveći zdravstveno-komunikacijski summit u Hrvatskoj, ove godine okupio je čak 40 najuglednijih hrvatskih stručnjaka iz područja medicine, znanosti i komunikacija, a čija su neprocjenjiva znanja istaknula važnost još snažnijeg razmišljanja o brizi za zdravlje, te učvršćivanju mentalne stabilnosti mladih
Back Together Summit uključio alarm za mentalno zdravlje mladih: Vrijeme je za djelovanje
Na upravo održanom Back Together Summitu predstavljeni su rezultati istraživanja provedeni u suradnji s Ekonomskim fakultetom te studentima istog fakulteta.
Izv. prof. dr. sc. Jakša Krišto, prodekan Ekonomskog fakulteta u Zagrebu u uvodnom obraćanju izjavio je: „Ova konferencija je važna, jer potencira temu zdravstvene pismenosti. EFZG u fokus stavlja mentalno zdravlje studenata. Čak 25% studenata Ekonomskog fakulteta u Zagrebu ima određene poteškoće koje se tiču mentalnog zdravlja. Poteškoće u učenju, koncentraciji, problemi sa samozljeđivanjem, te teme moraju biti prepoznate i na Sveučilištu i u javnosti. Sve to ostavlja posljedice na akademski uspjeh i na razvoj profesionalca u poslovnom smislu, ali i kao cjelovite osobe. Nadam se da će konferencija polučiti konkretne inicijative i da ćemo svi zajedno – znanstvena i medicijska zajednica, ali i javna politika zajedno djelovati.“
Kroz istraživanje o mentalnom zdravlju mladih, u kojem su sudjelovali studenti Ekonomskog fakulteta provedenog ekskluzivno za Back Together Summit, Tatjana Rajković, mr.sc. MBA, konzultantica za istraživanje i analizu tržišta, kroz istraživanje „Mentalno zdravlje mladih: Revolucija uma“ pozabavila se temom fundamentalnih načina razmišljanja, percepcije svijeta i načina života pojedinca ili čitavog društva.
„Puno se o mladima govori, jako malo ih se pita, a najmanje ih se sluša. Stoga, smo za konferenciju Back Together odlučili razgovarati s mladima, studentima Ekonomskog fakulteta u Zagrebu kako oni vide problematiku mentalnog zdravlja, što njima osobno donosi najveći pritisak i na koji način se nose sa stresom. I ono najvažnije, koga vide kao svoju sigurnu zonu za potporu kada im je najteže. Provedeno istraživanje donosi kako je gotovo 40% studenata izjavilo da se često do uvijek osjećaju anksiozno i zabrinuto, 55% se slaže s tvrdnjom da su preplavljeni stresom, ali i 82% vjeruje u podršku obitelji i prijatelja kad im je teško. Rezultati ovog istraživanja na uzorku od 154 mladih studenata daje indikacije da se pitanjem mentalnog zdravlja mladih moramo što prije i ozbiljno pozabaviti“, zaključila je Tatjana Rajković.
Istraživanje na globalnoj razini je pokazalo kako je samoprocjena mentalnog zdravlja među generacijama također indikativna te tako Gen Z svoje mentalno zdravlje procjenjuje vrlo dobro ili odlično, njih 45%, Gen Y 56%, Gen X 51% za razliku od Boomersa koji svoje mentalno zdravlje procjenjuje vrlo dobro ili odlično, njih čak 70%.
Jedan od najvažnijih zaključaka ovog istraživanja donosi rezultate prema kojem oko 40% studenata smatra da si sami postavljaju previsoke ciljeve, kako kroz obaveze tako i u privatnom životu. Takvi stavovi i zaključci istraživanja ukazuju da je stanje alarmantno. Na semaforu je crveno, te je vrijeme za zajedničko djelovanje.
Dr. Natko Beck osvrnuo se na ovogodišnji Summit: „Simbolično nas broj 3 podsjeća na prošlost, sadašnjost i budućnost, a 3. Back Together Summit za mene predstavlja iskustvo prva dva summita, propitkujemo teme koje se tiču naše sadašnjosti, kako bi gradili zdraviju budućnost. Posebno mi je drago da jasno povezujemo medicinu i ekonomiju kako bi pokazali koliko trebamo interdisciplinarno razmišljati ako želimo unaprijediti te sustave. Šećer na kraju, najsretniji sam jer sve to povezujemo s ljudima. Radionice, pregledi, paneli, razgovori, sve je to tu zbog svih onih koji su željni nešto naučiti i unaprijediti sebe i svoje zdravlje. Što nas je više takvih, to smo zdraviji kao sustav. Uvijek je dobro vrijeme za zdrave ideje.
Svi zdravstveno-edukativni paneli prvog dana održavanja Summita su se mogli pratiti uživo, dok će tijekom vikenda praćenje biti dostupno online, putem streama na You Tube kanal Back Together Summita. Cilj svih edukacija je povećanje zdravstvene pismenosti i poboljšanja kvalitete života.
Za pozitivnu atmosferu, na zadovoljstvo svih gledatelja i prisutnih govornika, pobrinuli su se moderatori Tajana i Natko Beck, Vesna Babić, Antonija Mandić i Petar Štefanić, koji su u opuštenoj atmosferi Summita uz cijenjene govornike došli do zdravstvenih zaključaka koje bismo trebali usvojiti kroz svoje dnevne rutine.
Galerije fotografija, sve dodatne informacije o samom događaju, kao i o svim održanim panel-raspravama i zanimljivostima vezanim uz paneliste, pogledajte na stranici backtogether.hr, te Instagram, Facebook, YouTube i Linkedin profil summita.
Hrvatska dobila predstavnika u globalnom finalu natjecanja točenja i serviranja piva
1 sjajna ideja, 8 gradova i 50.000 ljudi koji danas malo bolje stoje!
Učinite digitalno upravljanje mirovinom mogućim