UNIQA osiguranje u svojoj mreži okuplja vrhunske zdravstvene ustanove širom Hrvatske, liječnike koje možete birati sami i što je najvažnije - omogućava vam pregled bez uputnica i bez dugih lista čekanja
9 loših navika koje štete ženskom zdravlju
Na tome kako izgledamo i kako se osjećamo u određenoj dobi možemo u velikoj mjeri zahvaliti genetici, no i svakodnevnim navikama o kojima previše ne razmišljamo ili ih svjesno zanemarujemo dok nam ne počnu uzrokovati zdravstvene teškoće. Te se navike se obično vežu uz životni stil i način na koji se odnosimo prema našem tijelu, odnosno fizičkom i mentalnom zdravlju.
Visoke potpetice i neudobna odjeća
Mnoge žene ne mogu zamisliti dan bez visokih peta, pa ih nose u svako godišnje doba i u svakoj prilici. Liječnici ističu da učestalo nošenje visokih potpetica i uske obuće negativno djeluje na liniju ravnoteže našeg tijela, uzrokuje bol u kralježnici i nogama, te može rezultirati deformacijama i degenerativnim promjenama određenih dijelova tijela, kao i oštećenjem živaca. Zbog neprirodnog držanja tijela i pritiska na stopala, danak nošenja visokih peta najprije plaća donji dio leđa, koljena i kukovi, što u zrelijim godinama može predstavljati ozbiljan zdravstveni problem.
Nošenje ženskog rublja na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće iz današnje perspektive nalikovalo je kazni: ideal ljepote bilo je korzetom stisnuto tijelo. Žene su s vremenom odbacile oklope, no neke loše navike su ostale, poput nošenja sintetičkog i čipkastog rublja, tanga gaćica te neodgovarajućih modela i veličina grudnjaka. Istraživanja pokazuju da čak 85 posto žena odabire pogrešan broj grudnjaka. Kod grudnjaka treba uskladiti veličinu košarica s naramenicama pa je dobar savjet prije kupnje isprobati što više modela jer grudnjak mora savršeni pristajati i biti udoban.
Velike i preteške torbe
Što je torba veća, to je više stvari koje ćemo u nju utrpati! Velike torbe su već godinama u modi, najviše iz praktičnih razloga. Danas sa sobom nosimo mnogo više stvari nego prije: laptop, mobitel, punjače, sredstva za higijenu, kozmetičke torbice, rokovnike, mini kišobrane i mnoštvo drugih sitnica koje nisu neophodne, ali volimo ih imati pri ruci.
Nedavno provedeno istraživanje među ženama u dobi od 21 do 55 godina u Americi je pokazalo da žene danas nose torbe koje teže od tri do čak devet kilograma što opterećuje kralježnicu i utječe na ispravan hod i pravilno držanje tijela. Ovo se najčešće manifestira ukočenošću i bolovima u vratu i ramenima, te koljenima.
Kako bi izbjegle ove probleme, liječnici i fizioterapeuti ženama savjetuju da torbu uvijek prebacuju s jednog ramena na drugo, te da jednostavno - iz torbe izbace nepotrebne stvari!
Alkohol i/ili cigarete
Činjenica da neumjereno konzumiranje alkohola i pušenje ozbiljno štete zdravlju nije nikakva novost, a ove se loše navike najčešće povezuju s oboljenjima dišnih i probavnih organa i žlijezda. Pušenje i pretjerano konzumiranje alkohola također utječu na naše mentalno zdravlje, izgled te opće stanje organizma.
Veće količine alkohola dehidriraju organizam i ubrzavaju rad bubrega što se negativno odražava na zdravlje ali i na izgled kože, kose i zuba. Kosa postaje suha i lomljiva, koža lica crvena i natečena, a nerijetko dolazi i do pucanja kapilara na licu koje teško prekriva i najbolja šminka.
Pušenje ometa normalnu opskrbu stanica kisikom i uzrokuje brojne tegobe i bolesti kojih se teško i mukotrpno rješavamo. Pored toga što izaziva ovisnost, nikotin iz cigareta uzrokuje brže starenje organizma, te baš kao i alkohol, doprinosi lošem izgledu zuba, kose i kože.
Zanemarivanje stresa
Iako je stres potpuno normalna reakcija organizma na određena dešavanja iz naše okoline, izloženost dugotrajnom stresu i zanemarivanje njegovih simptoma može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
Liječnici ističu da stres sam po sebi ne izaziva bolest, nego upravo njegovo dugotrajno djelovanje na koje se organizam navikao te ga više ne prepoznaje kao stres. Ta kronična količina stresa postepeno dovodi do poremećaja u cijelom organizmu, a prvo se manifestira ukočenošću mišića vrata, brzim umaranjem i glavoboljama. Postepeno, nagomilani stres izaziva nesanicu, pad imuniteta, promjene u krvnom tlaku, pa čak i razvoj infekcija, pretilost, a u ekstremnim slučajevima srčani i moždani udar.
Stresu su posebno izložene žene koje se u moderno vrijeme zbog mnogobrojnih poslovnih i obiteljskih obaveza svakodnevno bore s nedostatkom vremena, nedovoljnom količinom sna i neredovitim obrocima. Najbolji lijek za smanjenje stresa je pronalazak dragocjenog vremena za odmor u kojem se možete u potpunosti posvetiti sebi, bilo da se radi o hobiju, rekreaciji ili prijeko potrebnom snu. Uz ovo, ne zaboravite da namirnice bogate određenim vitaminima i mineralima bitno pospješuju borbu organizma sa stresom, a to su banane, jabuke, smokve i datulje, te riba i cjelovite žitarice.
Pretjerano izlaganje suncu
Baš kao i alkohol i cigarete, pretjerano sunčanje i česte posjete solariju ozbiljno narušavaju izgled i stanje kože tijela, odnosno vode do njenog ubrzanog starenja. Ova navika dovodi i do stvaranje trajnih mrlja na koži, odnosno hiperpigmentacije koju je, kad je jednom dobijemo, izuzetno teško ukloniti s lica i drugih dijelova tijela kao što su vrat, dekolte, te ruke i šake.
Kako istraživanja pokazuju da vanjski faktori doprinose starenju kože više od 80 posto, dobra je vijest to što ih možemo izbjeći, te tako znatno produžiti mladolik izgled kože. Pored izbjegavanja jakih UV zraka, izgled kože možemo poboljšati zdravom prehranom, dovoljnom količinom sna te unošenjem namirnica koje sadrže visoku količinu antioksidansa. U ovo ubrajamo i preparativnu kozmetiku obogaćenu antioksidansima čime možemo usporiti prirodne, oksidativne procese koji mijenjaju stanje i izgled naše kože.
Izbjegavanje preventivnih pregleda i samopregleda dojki
Rak dojke najčešći je oblik malignog oboljenja žena u cijelom svijetu, a samo u Europi od ove bolesti svake godine oboli oko pola milijuna žena. U Hrvatskoj od raka dojke godišnje oboli 2500 žena. Ove brojke jesu zastrašujuće, no dobra vijest je da je rak dojke izlječiv u čak 95 posto slučajeva ako se otkrije na vrijeme. Zbog toga se redoviti preventivni pregledi i samopregledi ne smiju odgađati. Prvi ultrazvuk dojki preporuča se već nakon 20. godine života, a nakon 40. i obvezi mamografski pregledi.
Neredoviti posjeti ginekologu
Žensko tijelo tijekom života prolazi i doživljava razne promjene, te svaka žena treba obratiti posebnu pažnju na bolesti vezane uz spolne i reproduktivne organe i one uzrokovane promjenom razine hormona u tijelu. Iako se svim ženama preporučuje barem jedan kompletan ginekološki pregled godišnje, žene bez zdravstvenih tegoba ga često preskaču ili odgađaju. Ipak, činjenica je da je maligna oboljenja maternice i jajnika u ranoj fazi veoma teško otkriti, pa su vaginalni ultrazvuk i redovni papa-test jedini načini na koji se ove bolesti otkrivaju u ranim fazama.
Redovni pregledi također otkrivaju i prate rast mioma - najčešćih dobroćudnih tumora kod žena. Miomi nisu fatalni po život, no mogu izazvati dugotrajno i obilno menstrualno krvarenje te neugodne bolove u trbuhu i zdjelici.
Pretjerano konzumiranje soli, šećera i 'opasnih' masti
Srčani i moždani udar su u današnje vrijeme vodeći uzrok smrtnosti kod muškaraca ali i kod žena. Rizik od od kardiovaskularnih bolesti kod mlađih žena je niži, no već od 50. godine života, srčani i moždani udar te bolesti krvnih žila u istoj mjeri pogađaju i žene i muškarce.
I u ovom slučaju, prevencija spašava život. To se prvenstveno odnosi na smanjenje unosa soli, šećera i nezdravih masnoća, te prelazak na prehranu bogatu vlaknima. Izbacivanjem slatkiša, brze hrane i grickalica nećete samo povećati nivo energije, već ćete uvelike smanjiti rizik od ovih, najčešće fatalnih bolesti i stanja.
Isto tako nije loše ponoviti da fizička aktivnost i rekreacija čine apsolutno čudo za vaš organizam, te da se ljudi koji dnevno na rekreaciju izdvoje samo 30 minuta, osjećaju i izgledaju bolje te - žive duže!
Premalo vremena za sebe
Puno žena se žali na previše obaveza zbog kojih jednostavno nema vremena za sebe. Ako ste među njima, zapitajte se koliko minuta u danu koji traje 1440 minuta posvećujete sebi? Uzmite predah ili nekoliko njih u danu i posvetite se sebi. Radite nešto u čemu uživate. To može biti obično koncentrirano disanje u pauzi od posla, šetnja, čitanje knjige ili gledanje dobre serije, bavljenje hobijem…štogod da vas veseli, nađite vremena za to. Sve je u dobroj organizaciji i postavljanju prioriteta. A nema važnijeg od vas!
Zdravi i vitalni uz UNIQA osiguranje
Zdravlje i vitalnost nam uvijek trebaju biti na prvom mjestu jer samo zdravi možemo biti zaista sretni. Zdrave životne navike, preventivni pregledi i odgovarajuće zdravstveno osiguranje nam doslovno mogu spasiti život u svakoj životnoj dobi, te ih ni u kom slučaju ne bi trebali uzimati olako.
UNIQA osiguranje u svojoj mreži okuplja vrhunske zdravstvene ustanove širom Hrvatske, liječnike koje možete birati sami i što je najvažnije - omogućava vam pregled bez uputnica i bez dugih lista čekanja. Više o UNIQA dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju pročitajte u Vodiču kroz dopunsko zdravstveno osiguranje i Vodiču kroz dodatno zdravstveno osiguranje.
Pekara Dubravica nudi primanja i do 1.400 eura
Sedam stvari koje trebate napraviti prije kupnje novog doma (na kredit)
Around Plitvice: 3 lokacije - jedan nezaboravan doživljaj