Organizmu će u proljeće posebno dobro doći kratkotrajni post ili program detoksikacije koji uključuje dovoljno svježeg voća i povrća te tekućine, posebno vode, bistrih juha...
Proljetni umor vas je dotukao? Ovo će dati injekciju energije
Iako je to mnogima najdraže godišnje doba, proljeće sa sobom nosi i mnoštvo neugodnih zdravstvenih tegoba, poput alergija, glavobolja, problema sa želucem, depresije, umora i slabijeg imuniteta.
- Tijekom zime većina ljudi se manje kreće, prehrana je obilnija i masnija, a obrocima često manjka vitamina i minerala. Posljedica svega toga su nakupljeni toksini u organizmu, koji onda uzrokuju sve navedene tegobe - ističe kaže Maja Žalac, inženjerka agronomije i fitoterapeutkinja.
Upravo zbog toga u mnogim tradicionalnim sustavima liječenja, kao što je, primjerice, ayurveda, preporučuje se početkom proljeća provesti čišćenje organizma – prije svega jetre i crijeva – te promjenom načina prehrane i korištenjem ljekovitog bilja pomoći organizmu da se prilagodi toplijem vremenu i promjenama koje dolaze s proljetnim danima.
Organizmu će u proljeće posebno dobro doći kratkotrajni post ili program detoksikacije koji uključuje dovoljno svježeg voća i povrća te tekućine, posebno vode, bistrih juha i svježe iscijeđenih sokova te dodataka prehrani koji služe izlučivanju skupljenih toksina iz organizma. Zbog bogatstva povrća i voća na tržnicama proljeće je idealno vrijeme da prehranu organiziramo u tri glavna obroka i dva do tri međuobroka tijekom dana.
Ograničite unos alkohola, kave i gaziranih pića te izbacite margarin, rafinirana ulja, a posebno bijeli šećer. Općenito, na proljeće treba izbjegavati tešku, prženu i masnu hranu. Preporučljivo je jesti hranu niskoga glikemijskog indeksa da biste spriječili naglu hipoglikemiju i umor koji je prati.
Poželjno je izbaciti bijeli kruh, tjesteninu i proizvode od bijelog pšeničnog brašna, a zamijeniti ih integralnim, cjelovitim žitaricama, koje zbog sadržaja prehrambenih vlakana sporije otpuštaju šećer u krv. Posebno dobar učinak na organizam imat će šparoge, gorko zeleno povrće, artičoke, jagode, avokado te namirnice bogate vitaminom C, poput agruma, raznih voćnih i povrtnih salata.
- Priroda nam nudi mnoga rješenja u obliku ljekovitog bilja. Za jačanje imuniteta, na primjer, odlična biljka je bazga, koja će ujedno djelovati diuretski na čišćenje organizma. Kopriva je puna željeza i ostalih korisnih minerala, a ujedno čisti jetru i krv te djeluje diuretički i na jačanje imuniteta. I općenito je najbolja biljka u borbi protiv proljetnog umora - ističe Maja Žalac. Ne treba žaliti ni vrijeme koje ćete uložiti u čišćenje šipka, koji je prepun prirodnog vitamina C i vrlo koristan u čajnim mješavinama, osim kod onih koji pate od problema sa želucem.
- Kod problema sa želucem, koji se vrlo često javljaju u proljeće, preporučujem piti čaj od stolisnika i komorača. Lazarkinja je odlična biljka za one koje muče česte proljetne glavobolje, a ujedno smiruje i pročišćuje. A kod depresije najbolji je prirodni lijek gospina trava, u obliku čaja ili biljnih kapi (tinkture). Nesanicu će sigurno odagnati topli čaj od melise i hmelja - kaže naša sugovornica.
Čajna mješavina protiv proljetnog umora
- Sastojci: Kopriva (30 grama), Bazga (25 grama), Šipak (20 grama), Stolisnik (10 grama), Melisa (10 grama), Menta (5 grama), Lazarkinja (5 grama), Komorač (5 grama)
- Priprema: 2 jušne žlice čajne mješavine stavite kuhati u 1 litru hladne vode. Kad zakipi, ugasiti vatru, poklopiti te procijediti nakon 10 minuta. Dodati med i limun po želji te čaj pijuckati tijekom dana.
Tinktura protiv depresije
Gospinom travom napunite 2/3 staklenke (750 ml) te do vrha dolijte 70-postotni alkohol. Ostavite da stoji tri tjedna te procijedite i spremite u tamnu staklenu bocu. Kad vas uhvati vrijeme depresije i slabijeg raspoloženja, uzmite 2-3 puta dnevno po 30 kapi ove tinkture u 1/2 dl vode.
Ulja citrusa, ruže, geranija i ružmarina uklanjaju umor
Aromaterapija, odnosno eterična ulja mogu dodatno pomoći u borbi protiv depresije i umora. Za to su osobito učinkovita eterična ulja citrusa poput limuna, mandarine, naranče ili grejpa, bergamota, zatim ruža, geranij i ružmarin. Dovoljno je nekoliko kapi ukapati u duft lampicu ili kupku da potaknu dobro raspoloženje te da uklone vašu potištenost i umor.
Top 5 najbolji savjeti
- Krećite se Uvedite u praksu jutarnje vježbanje (korisno je za razbuđivanje organizma) i izađite u prirodu i na sunce – ono potiče proizvodnju endorfina, hormona sreće, i najbolji je lijek protiv proljetne depresije.
- Pavilno odijevanje Slojevito se odijevajte kako biste izbjegli preznojavanje, ali i zaštitili se od vjetra. Maramom zaštitite vrat i grlo da izbjegnete prehlade.
- Pazite na bioritam Uspostavite redoviti dnevni bioritam kad je riječ o buđenju i odlasku u krevet, prilagođen novom godišnjem dobu. Pomaknite odlazak u krevet pola sata ranije kako biste ujutro mogli ustati pola sata ranije.
- Pronađite novu aktivnost Upišite se na vježbanje, tečaj plesa ili vrtlarenja – pomoći će vam da pobijedite naviku sjedenja ispred televizora pod dekicom, čemu se često prepustimo zimi.
- Odmorko Ako je potrebno, uvedite u praksu kraći poslijepodnevni odmor. No drijemež će vas najbolje oporaviti ako traje između 20 minuta i sat vremena. Sve više od toga može djelovati suprotno.