Prva doza stvara imunost, druga doza se daje nakon četiri tjedna i to je booster doza, koja dodatno pojačava naš imunosni odgovor i koliko sam vidio da je cjepivo jako dobro, rekao je Zlatko Trobonjača
'Procijepljenost od 60 posto bi obustavila epidemiju, cjepivo bi nas moglo čuvati koju godinu'
Imunolog Zlatko Trobonjača za Dnevnik Nove TV komentirao je pojavu dvaju cjepiva na tržištu u samo nekoliko dana, Pfizerovog i Moderninog.
- To je svakako jedna dobra vijest, nakon vijesti da je došlo Pfizerovo cjepivo. I ovo cjepivo je temeljeno na glasničkoj RNK, kao i Pfizerovo. Molekula je gotovo identična koja se koristi u cjepivu. Ne može ni biti drukčija jer se radi o molekuli koja kodira isti protein kao i Pfizerovo cjepivo. Postoje nekakve razlike - rekao je Trobonjača pa govorio o uvjetima čuvanja cjepiva, s obzirom na to da su Pfizerovom potrebne znatno niže temperature, one od oko -75 stupnjeva Celzijusovih.
- Daje se u dvije doze. Prva doza stvara imunost, druga doza se daje nakon četiri tjedna i to je booster doza, koja dodatno pojačava naš imunosni odgovor i koliko sam vidio da je cjepivo jako dobro - kaže Trobonjača i priznaje kako je teško znati procijeniti koliko će dugo trajati imunost na virus:
- Nadamo se da će ta imunost biti dovoljno duga da nas čuva nekoliko godina.
Trobonjača smatra kako neće doći do mutacija virusa koje bi tražile novo cjepivo, a smatra kako bi procijepljenost od 60% bila dovoljna da se epidemija obustavi. Savjetuje svima da se cijepe:
- Cijepiti se svakako, ja ću biti prvi koji će se cijepiti kada i ako budem mogao. Radi se o tehnološkom pripravku gdje vi dobivate samo jedan mali dio virusa koji onda kodira određeni protein, a inače kada bi se zarazili dobivate kompletan virus. Svakako se cijepiti, tu nema govora.
Skepticima je poručio da vjeruju onome što znanost kaže, a ne paraznanstvenim i neznanstvenim podacima. Dotakao se i podataka da su se u Italiji ljudi zarazili korona virusom u rujnu prošle godine:
- Ako je to istina, onda će to promijeniti cijelo naše znanje o počecima epidemije. Jer sada postoji teorija o početku u Wuhanu u studenom ili prosincu prošle godine. Sada je to jedan novi podatak i posao za forenzičku mikrobiologiju - zaključio je za Dnevnik Nove TV.