Obavijesti

News

Komentari 7

Priprema za moderna tržišta: Turska provodi e-revoluciju

Priprema za moderna tržišta: Turska provodi e-revoluciju
3

Za potpunu digitalizaciju škola u projektu FATIH ulažu sedam milijardi dolara. Svi će đaci imati pristup internetu, obrazovali su nastavnike, a svoje izume već prodaju

Svaki dan u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.

Možete imati najbolje opremljene učionice i najprestižniju tehnologiju u školama, ali ako nemate učitelje koji se s njom služe bez ikakvog problema, koji su spremni preći na novu razinu obrazovanja, cijeli projekt propada, govori o svojim iskustvima Mustafa Hakan Bücük, direktor odjela istraživanja i razvoja u Ministarstvu nacionalnog obrazovanja Turske, koji je i učitelj. Na predavanju u Zagrebu na konferenciji eSkills for Jobs objasnio je kako će Turska projektom FATIH potpuno modernizirati državne škole, opremiti digitalnom tehnologijom 17 milijuna učenika i studenata te oko milijun nastavnika. Vlada u to ulaže sedam milijardi dolara. S pripremom su počeli 2010. godine, a u idućoj godini trebao bi potpuno zaživjeti.

- Prije su postojale granice među državama. Danas postoji Facebook - pokušao je Hakan najjednostavnije objasniti poticaj s kojim su krenuli u revoluciju školstva.

- Turska ima 80 milijuna ljudi, od toga 45 posto populacije - znači 35 milijuna stanovnika koristi internet, a prosjek je pet sati na dan. Čak 84 posto posjeduje mobitele. Društveni mediji su postali jako bitni. Danas trebamo pristup informacijama i znanju u svakom trenu. Postojeći obrazovni programi jednostavno ne odgovaraju potrebama današnje djece.

Oni koriste drugačiji jezik pa ako želite komunicirati s njima, morate promijeniti obrazovno okružje - nastavlja. Prisjetio se i kako su 90-ih u Turskoj bili sretni s jednim računalom u školi, od 2000. počeli su s informatičkim učionicama, a danas je cilj vrlo jasan.

- U 2023. želimo biti među deset najjačih zemalja na svijetu i postati jedna od najvažnijih ekonomskih sila. Samo predan rad nije dovoljan. Kako bismo ostvarili viziju, moramo ulagati u obrazovanje - govori. No naglašava da to nije projekt samo njegova ministarstva nego cijele zemlje. Morali su pripremiti infrastrukturu kako bi baš svaka škola imala brzi internet.

- Djeca moraju u svakom trenu moći u nekoliko sekundi skinuti neki video ili vježbu za nastavu - kaže. Još jedan korak koji su morali proći je educirati nastavnike koji moraju provoditi plan.

- Učitelji su se možda u početku bojali jer nisu znali koristiti tehnologiju i zato što većina nas svaku promjenu proživljava emocionalno. No sveukupna korist je višestruka.

Osim toga što ćemo obrazovati ljude spremne za budućnost, angažirali smo i pokrenuli cijeli IT sektor u Turskoj koji nas je morao pripremiti za FATIH - kaže. Pohvalio se i kako već sad prodaju svoje izume. Osmislili su ploču 3u1. Ima virtualni dio, bijelu podlogu na kojoj se piše flomićem i tradicionalnu zelenu ploču. Prodali su 5000 primjeraka Velikoj Britaniji. Smatra da bi Hrvatska teško preuzela njihov model jer svaka država mora naći svoj put. Ministar obrazovanja Vedran Mornar najavio je i promjenu kurikuluma koji bi i u hrvatsko školstvo trebao donijeti moderne tehnologije. Ipak, u vrlo malom postotku.

- Strategija je dobro naglasila značaj informacijske tehnologije u obrazovnom sustavu. Ona propisuje da ćemo u 2020. šest posto BDP-a ulagati u obrazovanje. To znači da bi počevši od sad svake godine trebali povećati ulaganja za milijardu kuna. Krenuli smo tako da smo povećali za minus 214 milijuna kuna. To nije realno i u ovoj kroničnoj besparici moramo se snalaziti. Turska ulaže novac koji je sedam mojih godišnjih proračuna. Toliko o tome - smatra Mornar. Dodaje kako bi u pilot projekt e-Škole trebali investirati sljedeće godine barem 2,5 milijarde kuna, a rezervirano je samo 20 milijuna kuna.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 7
FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'
NA TERENU I VATROGASCI

FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'

U nesreći je, kako su nam potvrdili iz JVP Šibenik, sudjelovao jedan automobil. Za sada nema službenih informacija o ozlijeđenim ili stradalim osobama
Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena
ZAGREBAČKI VIZIONAR

Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena

Spisateljica i arhitektica Ena Katarina Haler za Express je pisala feljton povodom 130. godišnjice rođenja arhitekta Drage Iblera, Zagrepčanina koji će uz taj grad ostati vezan tijekom cijelog profesionalnog života
Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'
HMPV NIJE NOVA KORONA

Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'

Kina bilježi porast oboljelih zbog HMPV virusa. Epidemiolozi kažu da on nije nov, dugo je među nama pa onda postoji iimunitet, koji na koronu nismo uopće imali. Cjepiva nema pa je rizik za malu djecu i starije veći