Branko Bačić naglasio je, ponavljajući riječi premijera Plenkovića, kako je Hrvatska iskazala principijelan stav prilikom protivljenja UN-ovoj Rezoluciji o humanitarnom primirju u Gazi jer se u njoj nije osudio Hamas
'Principijelnim stavom kod glasanja o UN-ovoj Rezoluciji nije kompromitirana sigurnost'
Živimo u trenutku vrlo složenih međunarodnih odnosa, koji su uvjetovani, s jedne strane, ruskom agresijom na Ukrajinu, a dodatno je tome doprinio i rat na Bliskom istoku. Hrvatski sigurnosni obavještajni sustav aktivno prati sva događanja i moguće reperkusije na Hrvatsku. Ja ne držim da je principijelnim stavom, kada je u pitanju Rezolucija UN-a, kompromitiran sigurnosni sustav Hrvatske, poručuje potpredsjednik Vlade Branko Bačić komentirajući oštru kritiku predsjednika Zorana Milanovića jer nismo ostali suzdržani prilikom glasanja o UN-ovoj Rezoluciji o humanitarnom primirju u Gazi smatrajući da je jasnim protivljenjem Vlada stavila metu na našu zemlju.
Hrvatska je glasovanjem jasno pokazala principijelni stav, naglasio je Bačić ponavljajući riječi premijera Andreja Plenkovića.
- Mi smo prije 30-ak godina bili žrtva agresije, kada smo i mi tražili da se, prije svega, osudi agresor na RH. Prilikom rasprave o donošenju ove Rezolucije, Hrvatska je istaknula, kao i brojne druge države EU i SAD, da se osudi Hamas, koji je svojim terorističkim činom pokrenuo taj rat na Bliskom istoku i ostali smo pri tom čvrstom stavu, a posebice nakon što je Kanada zatražila da se amandmanom jasno osudi Hamas - kazao je.
No, Kanada koja je podnijela taj amandman, a koji nije usvojen, glasala je suzdržano, dok smo mi glasali protiv. Na pitanje zašto smo išli biti veći Kanađani od samih Kanađana, Bačić poručuje kako je Hrvatska ostala pri svojem stavu da je nužno osuditi Hamas za teroristički čin.
- Naši stavovi su od samog početka, pa tako i u slučaju ruske agresije na Ukrajinu, jasni i tu za mene nema kompromisa. I nismo bili jedina članica koja je tako glasala. Hrvatska se zalaže za mir i humanitarnu pomoć palestinskom narodu i pojasu Gaze, na sjednici Vlade smo donijeli i odluku o tome, nema uopće dileme oko našeg stava da je nužan mir, ali je zbog budućnosti odnosa nužna osuda međunarodne zajednice tog terorističkog čina - dodao je.
Na pitanje treba li sazvati sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost obzirom i na migrantsku krizu i terorizam diljem Europe, Bačić poručuje da je to stvar dogovora predsjednika Vlade i Republike.
Obzirom da na stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova ne stoje nikakve obavijesti s preporukama za putovanja, potpredsjednik Vlade smatra da bi bilo poželjno naglasiti koja bi područja trebalo izbjegavati.
- Sigurno će se dati potrebne informacije. Treba biti vrlo oprezan kod svih putovanja u inozemstvo, a nije baš poželjno putovati u blizinu sukoba na Bliskom istoku - istaknuo je.
Komentirao je i situaciju oko arbitraže i slučaja Ivice Todorića protiv RH nakon što se Međunarodni sud za investicijske sporove proglasio nadležnim. Ne smatra da to stavlja Hrvatsku u teži položaj nego što je bila do sada.
- Bitno je da Hrvatska ima još na raspolaganju drugih mogućnosti oko utvrđivanja prethodnih pitanja prije nego što se uđe u meritum, a o tome će DORH zajedno s međunarodnim timom odvjetnika. Ono što je važno što je Hrvatska napravila, a to je da je Vlada u trenutku kada je prijetio slom financijskog i gospodarskog sustava otvaranjem stečaja Agrokoru morala, kao odgovoran nositelj izvršne vlasti, poduzeti radnje kako se kriza u Agrokoru ne bi prelila na cjelokupno gospodarstvo. I zahvaljujući tom posebnom zakonu, za kojeg je i Ustavni sud utvrdio da je u skladu s Ustavom, kao i brojni međunarodni sudovi, riješila se kriza Agrokora, zaštitili smo i tvrtku i zaposlenike i nismo dozvolili da se prelije na cjelokupno hrvatsko gospodarstvo - istaknuo je Bačić naglasivši kako su tim postupkom doprinijeli gospodarskoj sigurnosti Hrvatske.
- A što se godinama kasnije pokazalo ispravnim. U meritumu mi u Vladi držimo da smo postupili u najboljem interesu gospodarstva i zaposlenika i njihovih vjerovnika - kazao je.