Nakon neželjenog prekida mozak procesuira bol na sličan način kao što bi da zadobijemo opekline, a simptomi su slični odvikavanju od ovisnosti, otkriva studija
Prekid boli poput opekline i teže se podnosi od fizičke boli
Ljubavna bol stoljećima je neiscrpan izvor inspiracije za umjetnike, no znanstvenici su napokon uspjeli dokazati da je bol uzrokovana prekidom ljubavnog odnosa mnogo više od jednostavne emocionalne reakcije. Nakon prekida, dijelovi mozga zaduženi za procesuiranje fizičke boli znatno su aktivniji nego u normalnim okolnostima.
Tada se ta bol doživljava kao opeklina, izgaranje pod kožom i žarenje što se može poistovjetiti kao reakcija organizma na opekline od vatre, otkrili su američki znanstvenici. Oni su proučavali ženske i muške volontere nakon što su ih partneri nenadano ostavili, skenirajući njihov mozak dok su gledali sliku bivšeg partnera. Otkrili su kako emocionalno prisjećanje boli više od dodirivanja s vrućom ili hladnom sondom.
- Ovi rezultati pokazali su nam da nas odbijanje partnera zaista fizički boli - utvrdio je voditelj studije. profesor Ethan Kross sa Sveučilišta Michigan.
Slike mozga pokazale su da iako mozak različito reagira na fizičku i emocionalnu bol, intenzitet osjeta u pojedinim regijama mozga mnogo je sličniji nego što se prethodno mislilo.
Simptomi "ljubavne groznice"
Prijašnja su istraživanja pokazala da prekid ljubavne veze uzrokuje slične simptome kao što to čini i odvikavanje od droge, jer smo u društvu partnera osjećali ugodu povezanu sa stvaranjem tzv. hormona sreće ili serotonina u mozgu. Iznenadna promjena okruženja i intenzivan osjećaj nedostatka javlja se kao biološka reakcija na nedostatak pozitivnih podražaja na koje smo navikli, objašnjavaju znanstvenici.
Oni navode da su najčešći simptomi boli nakon prekida veze ili braka pojačana tjeskoba, nesposobnost koncentracije, lupanje srca, pritisak u prsima i poremećaji sna.