Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Prehrambene navike koje je pametno slijediti ako u vašoj obitelji postoji rizik za dijabetes

Prehrambene navike koje je pametno slijediti ako u vašoj obitelji postoji rizik za dijabetes
5

Vaša sudbina nije zapisana u kamenu čak i ako u obitelji imate dijabetes; biti tjelesno aktivan, zdravo jesti i paziti na težinu - sve su to stvari koje možete učiniti kako biste značajno smanjili rizik od oboljenja

Ako u vašoj obitelji postoji dijabetes, trebali biste slijediti posebne prehrambene navike jer je veća vjerojatnost da ćete i vi razviti predijabetes, kao i dijabetes, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC); a prema studiji objavljenoj u časopisu Diabetologia ako imate više od jednog rođaka s dijabetesom, rizik od razvoja bolesti se dodatno povećava.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Zrinka Janković VIDEO

Dobra vijest je da vaša sudbina nije zapečaćena u kamenu, iako u obitelji postoji dijagnoza. Biti tjelesno aktivan, usvojiti zdravu prehranu i izgubiti neželjenu težinu - sve su to stvari koje možete učiniti kako biste značajno smanjili rizik od dijabetesa. Da biste više vježbali, možete hodati više, trčati više, više voziti bicikl, više plivati, itd...

A, uz tjelesne aktivnosti, postoje i dobre prehrambene navike koje trebate slijediti ako želite spriječiti dijabetes u budućnosti, donosi MSN.

1. Jedite biljnu hranu

Ključna prehrambena navika za prevenciju dijabetesa je obogaćivanje prehrane s više biljne hrane. 'Velika pogreška koju ljudi čine je to što misle da bi trebali izbjegavati ugljikohidrate', kaže certificirana specijalistica za njegu i obrazovanje dijabetesa Kim Rose. To je zabluda. Preskakanje svih ugljikohidrata potkopat će vaše napore i zapravo može izazvati navalu šećera u krvi kada vaše žudnje nadvladaju vašu snagu volje. Potrebno je rasporediti ugljikohidrate tijekom dana, tako da imate stalan izvor energije.

Znate li što je miso i koje su blagodati ovog jela za zdravlje?
Znate li što je miso i koje su blagodati ovog jela za zdravlje?

Jedite više kvalitetnih složenih ugljikohidrata, bogatih vlaknima iz voća, povrća, cjelovitih žitarica, orašastih plodova i sjemenki, kaže ona. 'Ciljajte na tri grama vlakana ili više po obroku', dodaje. Studija iz 2017. u Journal of Geriatric Cardiology pokazala je da je prehrana bogata vlaknima poput graha, zobi, slatkog krumpira, voća i cjelovitih žitarica učinkovitija u poboljšanju kontrole šećera u krvi od one koja je usmjerena na ograničavanje šećera i ugljikohidrata. Sudionici studije koji su konzumirali u prosjeku 40 grama dijetalnih vlakana dnevno, jedući prvenstveno hranu biljnog porijekla, ostvarili su najveći uspjeh u poboljšanju osjetljivosti na inzulin.

2. Ograničite brzu i restoransku hranu

Ako zanemarimo šećere i ugljikohidrate, pogledajmo što se događa s kalorijama. Čak i kada se primjerice riješite lepinje, hamburger iz fast fooda ili restoranski hamburger, bogat je kalorijama i iako vam možda neće povisiti šećer u krvi kada ga pojedete, neizravno bi mogao povećati rizik od dijabetesa. 'S vremenom, višak kalorija može rezultirati debljanjem, a debljanje može dovesti do rezistencije na inzulin', upozorava Rose. Dakle, stvorite naviku da uzimate u obzir i kalorije, a ne samo ugljikohidrate i šećere kada jedete vani.

Najbolje i najgore namirnice za doručak: Odaberite zob i jaja, a ne 'nešto iz pekare' i banane
Najbolje i najgore namirnice za doručak: Odaberite zob i jaja, a ne 'nešto iz pekare' i banane

3. Jedite na zraku

Vjeruje se da vitamin D pomaže poboljšati tjelesnu osjetljivost na inzulin - hormon koji regulira razinu šećera u krvi. Studije su povezale ljude koji imaju nisku razinu vitamina D s većim rizikom od dijabetesa tipa 2. Ali, dodavanje D vitamina u tijelo nije tako jednostavno; teško ga je dobiti iz hrane, stoga biste trebali steći naviku da svoje obroke jedete vani po sunčanom vremenu kako biste unijeli 'sunčev vitamin' u svoj organizam. U medicinskom časopisu Diabetes Spectrum prikazana su istraživanja koja sugeriraju da je 5 do 30 minuta izlaganja suncu, najmanje dva puta tjedno, ono što je potrebno za sintezu vitamina D u odgovarajuće količine za poboljšanje kontrole šećera u krvi i smanjenje rizika od dijabetesa.

4. Pronađite zdravu zamjenu slatkišima

Ako volite slatko i imate naviku posezati za kolačićem ili kuglom sladoleda nakon večere, trebali biste to promijeniti. Problem s tim poslasticama je što su pune jednostavnih ugljikohidrata koji povećavaju šećer u krvi i oslobađaju inzulin. To je zato što ovi slatkiši ne sadrže vlakna, a vlakna su ta koja usporavaju apsorpciju tih šećera, držeći njihovu razinu u krvi pod kontrolom. Ne morate se boriti protiv želje za šećerom - samo zamijenite svoj tipični desert zdravijom poslasticom poput voća koje sadrži vlakna i hranjive tvari.

Pet pogrešnih razloga zbog kojih idemo na dijetu - i što bi trebali napraviti umjesto toga
Pet pogrešnih razloga zbog kojih idemo na dijetu - i što bi trebali napraviti umjesto toga

Zamrznite crveno grožđe bez sjemenki, umočite bananu u tamnu čokoladu ili izrežite lubenicu na komade i čuvajte pri ruci u hladnjaku. Kada pojedete zdraviju varijantu slatkiša, ne biste smjeli čeznuti za grickalicama koje želite eliminirati, objašnjava registrirana dijetetičarka i nutricionistica Grace A. Derocha, nacionalna glasnogovornica američke Akademije za prehranu i dijetetiku.

POGLEDAJTE KAKO IZGLEDA DOM SLAVICE DE JONG: 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Izradite adventski vijenac sami: Sušeno voće je odličan ukras!
UPUTE ZA IZRADU

Izradite adventski vijenac sami: Sušeno voće je odličan ukras!

Zimi postoji obilje biljnog materijala koji je savršen za izradu vijenca, a uz malo truda možete sami napraviti prekrasan adventski vijenac. Uz božikovinu i grančice masline, lažna naranča odličan je izbor