Ugljični dioksid nusproizvod je kemijskih tvrtki, a prehrambena industrija stavlja ga u gazirana i pjenušava pića, a koristi ga i za rashlađivanje proizvoda tijekom transporta
Prehrambena industrija Europe strahuje od nestašice ugljičnog dioksida zbog cijena plina
Skupi plin prisilio je kemijske tvrtke da smanje proizvodnju, što znači i manje ugljičnog dioksida, a nestašica bi mogla utjecati na proizvodnju hrane i pića, upozoravaju kompanije.
Ugljični dioksid nusproizvod je kemijskih tvrtki, a prehrambena industrija stavlja ga u gazirana i pjenušava pića, a koristi ga i za rashlađivanje proizvoda tijekom transporta i za omamljivanje peradi i svinja prije usmrćivanja.
Kemijske tvrtke smanjuju pak proizvodnju zbog ogromnog poskupljenja plina, pa prehrambene tvrtke strahuju od nestašice CO2.
U Velikoj Britaniji predstavnici industrije hrane i pića pozvali su u petak vladu da pripremi krizni plan kako bi osigurala opskrbu ugljičnim dioksidom nakon što je britanska podružnica američkog CF Fertilizersa obustavila proizvodnju amonijaka u Billinghamu.
Talijanski proizvođači pića prognozirali su pak u srpnju da će biti prisiljeni smanjiti proizvodnju zbog problema s nabavom CO2 nakon smanjenih proizvodnih kapaciteta u kemijskoj industriji koja se žali na visoke cijene plina.
I poljska podružnica danske pivovare Carlsberg upozorila je da bi mogla smanjiti ili zaustaviti proizvodnju piva zbog nedostatnih isporuka ugljičnog diokisa.
Obustava isporuka predstavlja opasnost i za opskrbu hranom u Poljskoj, poručio je glavni tajnik Poljske federacije prehrambene industrije Andrzej Gantner.