Neka predloži, ali konkretno, kako riješiti probleme ovršenih; koje izmjene treba provesti u Ovršnom zakonu. Kako zaustaviti populacijski slom? Koje bi “mjere štednje” Vlada trebala obustaviti?
Predsjednice, dajte nam neke mjere, da vidimo što vi nudite
Predsjednica u zadnje vrijeme intenzivno kritizira Vladu. Njezine su kritike uglavnom orijentirane na vidljive rak rane ovog društva - populacijski slom, nedostatan rast, neuspješne reforme, egzodus, težak položaj mladih ljudi...
Prema Ustavu, predsjednik Republike brine se za redovito i usklađeno djelovanje te za stabilnost državne vlasti (članak 93). Upitno je - premda to nije glavna primjedba - pomaže li predsjednica usklađenom djelovanju državne vlasti ako ona vodi jednu politiku a premijer drugu. Andrej Plenković dosad nigdje nije podržao njene vanjskopolitičke zamisli (politika Uspravnice, ideja Tri mora itd.) a zbog odlazaka u Bruxelles ili New York često se pojavljuju trzavice. Je li pametno da šef države bude i šef oporbe? Je li to u duhu Ustava, motivirano nekim pozitivnim ciljem? Ili je riječ o korištenju državničke pozicije za vođenje preuranjene, populističke, pernaroidne predizborne kampanje? Opet se čuju i ideje kako predsjednica kani sazvati sjednicu Vlade. Kad ju je Milanović pozvao na sjednicu - ali uz obvezu da sama predloži konkretne reforme, obrazloži provedbene mjere i cijenu koju za njih moramo platiti - predsjednica je naglo odustala od odlaska na Markov trg. Sad ima više iskustva. Neka predloži, ali konkretno, kako riješiti probleme ovršenih; koje izmjene treba provesti u Ovršnom zakonu. Kako zaustaviti populacijski slom? Koje bi “mjere štednje” Vlada trebala obustaviti? Ovdje od štednje nema ni “Š”. Kako riješiti Savudrijsku valu? Problem Ine, rafinerija u Sisku i Rijeci?
Lako je samo kritizirati. To svatko zna. Svi vidimo da nam ljudi bježe, industrija propada, da gubimo sve arbitraže, da smo u slobodnom padu, da nas uhljebi i uhljebništvo žderu, ali nitko ne nudi konkretna rješenja kako to zaustaviti. Predsjednice, recite ih!