Obavijesti

News

Komentari 59

Predator 'ljigavac' na Jadranu: Sliči bombonu i - uništava sve

Predator 'ljigavac' na Jadranu: Sliči bombonu i - uništava sve
1

Presijavaju se u duginim bojama jer na njihovim trepetljikama dolazi do loma svjetlosti. Čine ogromnu štetu jer se hrane zooplanktonom, hranom za inćune i srdele. Rapidno se razmnožavaju...

Mala je počela vikati: "Mama nešto ljigavo je u moru!". Zakolutala sam očima, mislila sam da je opet stala na travu. Ali kad sam ušla u more u njemu su bili pravi ljigavci. Na tisuće njih! Ma milijuni! Odmah smo viknuli djeci da izađu van i primijetili smo komešanje drugih turista na plaži. Svi su zurili u plićak i s oprezom umakali prvo jednu pa drugu nogu. I mi smo se odvažili i shvatili da ljigavci ne peku. Bilo je to ovo ljeto početkom kolovoza na uređenoj plaži Lanterna kraj Poreča, kazala nam je mama koja je s obitelji svjedočila najezdi milijuna 'ljigavaca' sličnih meduzama.

 - Počeli smo ljigavce grabiti s dječjom kanticom. U jednom mahu bi u kantici zagrabili i desetak njih. Bili su veliki od tek jednog centimetra do najviše šest ili sedam centimetara. Potpuno prozirni, a u bistrom moru se vidio lom svjetlosti kroz njih pa bi i naoko zasvijetlili. Odvažili smo se još malo i zaplivali. U svakom zamahu rukom osjetili bi nekoliko ljigavaca na dlanu. 'Kao da se kupamo s Haribo bombonima!' smijala se moja 11- godišnja kći Laura. Na kraju su se svi na plaži kupali s ljigavcima, pomalo njurgali i radili kisela lica i lica gađenja, ali smo svi istrpjeli ove goste. Dva dana nakon toga, isti su se ljigavci pojavili i na plaži u Červar Poratu, također kraj Poreča. Bilo  ih je manje, ali su svi kupači primijetili. - ispričala nam je gospođa.

Nije opasan za ljude ali jest za riblji fond

Ti 'ljigavci' se zovu Mnemiopsis leidyi, rebraši su ali vrlo sličan meduzama. Doneseni su balastnim vodama brodova, a čine ogromnu štetu jer se hrane zooplanktonom, hranom za inćune i srdele.
Institut za oceanografiju i ribarstvo na svojim Facebook stranicama objavio je seriju fotografija Mnemiopsis leidyi kod Pule.

Problem je i njihovo rapidno razmnožavanje, jer ova vrsta to čini samooplodnjom. Najgore od svega je što su rebraši i mesožderi koji se hrane jajašcima i ličinkama ribe, pa posljedično mogu dovesti do kolapsa gospodarski najznačajnije riblje populacije Jadrana, od koje, od ribara do trgovaca i prerađivača, živi veliki broj ljudi.

Iz Instituta pišu: “Mnemiopsis leidyi, planktonski organizam iz skupine rebraša prošlog je ljeta dosegao iznimnu brojnost na području Sjevernog Jadrana uključujući i zapadnu obalu Istre. Kod nas nije zavičajna vrsta, a porijeklom je iz zapadnog Atlantika. U Crnom je moru uzrokovao kolaps populacije inćuna zbog hranjenja njihovom mlađi, a nadamo se da se nešto slično neće dogoditi i kod nas.

Ovih smo ih dana fotografirali u blizini Pule. Kako su rebraši građeni od 97% vode, gotovo su potpuno prozirni pa je uz fotografiranje potrebna i značajna naknadna obrada slika da bi se istaknule nježne strukture, što je i ovdje napravljeno osim u jednom slučaju da vidite razliku. 

Na njihovim trepetljikama dolazi do loma svjetla pa se one presijavaju u duginim bojama. U nekim slučajevima je spektar boja vidljiv na cijelom tijelu. Međutim, taj je rasap svjetla nastao u valovima na površini, a spektralni snop samo je prošao kroz rebraševo tijelo.”, stoji u opisu. Fotografije možete pogledati na Facebook stranicama instituta.


 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 59
Vili Beroš je istaknuti član masonske lože! Plenkovićevi ljudi: 'To nam je prvi glas'
EKSKLUZIVNO: TAJNI ŽIVOT MINISTRA

Vili Beroš je istaknuti član masonske lože! Plenkovićevi ljudi: 'To nam je prvi glas'

Beroš je bio član lože Pravednost. Činjenica masonerije politički je relevantna. Prije četiri godine glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić smijenjen je kad je otkriveno da je mason, donosi novi Express