Obavijesti

Lifestyle

Komentari 15

Pozitivan razgovor spriječit će da rasprava postane svađa...

Pozitivan razgovor spriječit će da rasprava postane svađa...
1

Rečenice "bezveze se brineš" ili "dramatiziraš" samo su podsjetnik da vas sugovornik ne sluša, a "nikad" ili "uvijek" označava negativnosti i treba ih izbaciti

Problemi silaze s usana, stara je kineska poslovica koja najbolje opisuje ljude s lošim komunikacijskim vještinama. Oni najčešće podcjenjuju ili ignoriraju osjećaje sugovornika u raspravi te izgovaraju rečenice poput "bezveze se brineš", "dramatiziraš", "tvoje pritužbe su neutemeljene", "ne zanima me". Ti naučeni obrasci vrijeđaju sugovornika i onemogućuju normalan razgovor. Ovakva komunikacija teško ostvaruje skladne odnose te bi trebalo mijenjati svoj pristup čak i ako loše namjere doista nisu prisutne, savjetuju psiholozi.

Uvijek, nikad, svaki put - treba izbaciti iz rasprave

Ove naizgled jednostavne riječi imaju vrlo komplicirana značenja u kontekstu rasprave. Najčešće se odnose na loše karakteristike ili ponašanje, a  riječi poput "uvijek", "nikad", "svaki put", "ponovno", "svi" neće nikome pomoći. Smanjite ih ili još bolje, potpuno izbacite iz rasprava, i oboje ćete biti zadovoljniji.

Npr.

  • Uvijek ostavljaš podignuti dasku toaleta
  • Nikad ne pitaš kako se ja osjećam
  • Opet si lijen
  • Svaki put zaboraviš
  • Svi znaju da si razmažena

Takve univerzalne rečenice problematične su na nekoliko načina, a prvenstveno zbog toga što osuđuju onoga kome su upućene. Drugi razlog je zbog toga što su one usmjerene na ono što je pogrešno ili krivo, a ne kako nešto poboljšati. Ovakve rečenice osobito je važno izbjegavati u razgovoru s djecom, jer loše djeluju na njihovo samopouzdanje.

Strogi prema sugovorniku, a blagi prema problemu

U svakoj komunikacijskoj situaciji prisutna su dva elementa, sugovornik i predmet razgovora. Efektivni komunikatori znaju odvojiti problem o kojem žele raspraviti od sugovornika, tako da se fokusiraju na ono što žele postići. Govornici s lošim vještinama napadaju sugovornika te osuđuju njihovo ponašanje zbog postavljenog problema.

Primjer nedjelotvorne komunikacije je izjava poput "tako si glup", dok bi primjer djelotvorne komunikacije bio "Ti si pametan, a ono što si napravio jutros nije bilo pametno".

Pri skretanju pažnje sugovornika na problem, bolje je koristiti veznike "a" i "i" umjesto "ali", savjetuju komunikolozi. Riječ "ali" ima negativno značenje jer se često tumači kao suprotnost onom ranije rečenom, pa izjava zvuči neiskreno.

Posljedice loše komunikacije

Nedjelotvorna komunikacija vodi konfliktima i pogoršanju odnosa, a njezine tri najčešće posljedice za sugovornika su povlačenje u sebe, bijeg iz situacije te napadačko-obrambeni stav. Ipak, postoji izlaz iz loše komunikacije, a njeni pozitivni primjeri mogu se naučiti jednako kao što smo usvojili negativne u djetinjstvu.

- Komunikacija je vještina koja se uči, Ona je poput vožnje bicikla ili tipkanja, pa ako ste voljni raditi na njoj, možete vrlo brzo poboljšati kvalitetu svog izražavanja u svakom dijelu žvota - ističe psiholog i komunikolog Brian Tracy.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 15
Dnevni horoskop za četvrtak 28. studenog: Rak odlazi na put, a Strijelci prestaju popuštati...
ŠTO SU ZVIJEZDE 'ZAKUHALE'?

Dnevni horoskop za četvrtak 28. studenog: Rak odlazi na put, a Strijelci prestaju popuštati...

Pročitajte dnevni horoskop za četvrtak 28. studenog i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje