Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Površine u domu koje i nije baš najpametnije čistiti s vodom

Površine u domu koje i nije baš najpametnije čistiti s vodom

Ako srebro čistite vodom, moglo bi još više potamniti. To vrijedi i za mjedene površine. Najbolje je koristiti sredstvo za poliranje srebra. Svilu radije prepustite kemijskim čistionicama

Iako je voda neutralna u pogledu čišćenja, ipak nije primjerena za sve površine. Ponekad može napraviti više štete nego koristi, stoga je bolje birati sredstva koja su namijenjena određenim površinama, piše Reader's Digest. 

1. Baršun 

Nikada ne koristite vodu za čišćenje baršuna i drugih sličnih materijala. Kada se takva tkanina navlaži i osuši može promijeniti oblik. 

2. Tvrdo drvo i laminat

Iako na takvim površinama postoji vodootporna završna obrada, ona se s vremenom istroši pa njihovo čišćenje vodom može prouzročiti štetu. Ako voda uđe u drvo, može nabubriti i postati crno. Najbolja opcija je krpa od mikrovlakana i sredstvo za čišćenje u spreju. Isto tako, vodom ne perite drveni namještaj. Čistite ga krpom od mikrovlakana. 

POGLEDAJTE VIDEO: Olakšajte si dezinficiranje doma

Pokretanje videa...

Trikovi za čišćenje doma 01:51

3. Drveni instrumenti 

Glazbene instrumente je vrlo teško očistiti jer su izrađeni od mnogo različitih materijala. Kao i kod drvenih podova, mogu se oštetiti ako ih čistite vodom. Najbolje je da birate sredstva namijenjena baš za glazbene instrumente. 

4. Elektronika

Opće je poznato da struja i voda ne idu zajedno. Elektroniku je najbolje čistiti suhom krpom. 

Čišćenje drvenih podova: Neka sredstva ne koristite baš nikad
Čišćenje drvenih podova: Neka sredstva ne koristite baš nikad

5. Srebro

Ako srebro čistite vodom, moglo bi još više potamniti. To vrijedi i za mjedene površine. Najbolje je koristiti sredstvo za poliranje srebra. Od domaćih pripravaka pomoći će kečap. Njegova kiselost lakše će odstraniti tamne mrlje. Ostavite srebrninu u kečapu na 5 do 10 minuta, nakon toga isperite, u ovom slučaju vodom, i odmah pobrišite čistom krpom. 

6. Kontaktne leće

Za njih su potrebna posebna sredstva koja sprječavaju rast bakterija. Kontaktna leća koja je bila u vodi mogla bi na površini imati bakterije. 

7. Rasvjetna tijela

Voda u doticaju sa svjetiljkama može dovesti do strujnog udara ili požara. Radije koristite suhu krpu ili četku za prašinu. 

Očistite tri sobe dnevno, svaku po 5 minuta i vaše čišćenje je gotovo za samo 15 minuta
Očistite tri sobe dnevno, svaku po 5 minuta i vaše čišćenje je gotovo za samo 15 minuta

8. Cigla

Porozni materijali poput opeke i cigle imaju zaštitimo brtvilo koje se kod čišćenja vodom može oštetiti. Treba pripaziti kod biranja sredstava za čišćenje. 

9. Koža

Ako namještaj i odjevne komade od kože čistite vodom, nastat će tragovi pa će koža s vremenom puknuti. Birajte sredstva koja su posebno namijenjena za kožu. 

10. Mramor

Slično kao i kod cigle, mramor je porozni materijal koji se može oštetiti vodom. Najbolje ga je čistiti mekom četkom i krpicom. 

11. Svila

Upotreba vode na svili može uzrokovati pojavu mrlja i mijenjanje boja. Svilu bolje prepustite profesionalcima i kemijskim čistionicama. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču