Obavijesti

News

Komentari 97

'Povećat ćemo kapacitete, treba povećati i zdravstveni kadar'

'Povećat ćemo kapacitete, treba povećati i zdravstveni kadar'

Poručio je kako su arene tek tercijarne za smještaj bolesnika, a da će se napraviti dodatni kapaciteti u bolnicama diljem zemlje za što će biti nadležni regionalne samouprave

Potrebno je povećati kapacitete u svim regionalnim centrima. Proljetos smo razgovarali o brojevima, oni bi trebali biti dostatni, ali da budemo sigurni dali smo naputak da se poveća broj kreveta, rekao je u ponedjeljak ministar zdravstva Vili Beroš nakon sastanka s ravnateljima bolnica. 

POGLEDAJTE VIDEO: 

Razgovarali su o tome da sve zdravstvene ustanove, dodao je, trebaju povećati i svoje izolirajuće kapacitete, kako u objedinjenim hitnim bolničkim prijemima, tako i u stacionarnim odjeljenjima da budu spremne za eventualni prihvat većeg broja novooboljelih.

- Jedna novina koja se dogodila u našem promišljanju u odnosu na proljetos jer se situacija mijenja pa znamo više o virusu i težini kliničke slike je ta što smo sugerirali da se formiraju sekundarni centri u jedinicama lokalne samouprave za prihvat tih bolesnika u pojedinim specijalnim bolnicama, kao što se to sada radi u Biogradu na moru, Crikvenici i Topuskom - istaknuo je dodavši kako takvih centara ima dosta u državi ukupnog kapaciteta oko 3000 kreveta. 

- Tako da smo mišljenja da one Covid pozitivne bolesnike, koji zahtijevaju kompleksnije liječenje od običnog smještaja, kao što smo to planirali u Areni, trebalo smjestiti u te tzv regionalne sekundarne centre, a tek onda dolaze arene kao tercijarne za smještaj bolesnika - poručio je. 

Bolnički zdravstveni sustav u ovom trenutku, naglasio je, raspolaže sa 20.000 kreveta.

- Broj akutnih kreveta je 14.460 i svi smo na ekspertnoj skupini bili promišljanja da ti infrastrukturni uvjeti neće, bar se tako nadamo, limitirati smještaj bolesnika, tim više jer postoji mogućnost i širenja tih kapaciteta na tercijarne centre - rekao je. 

Dodao je i kako, uz povećanje kapaciteta kreveta, treba posebni brigu posvetiti i zdravstvenom kadru. Ako će biti potrebno zdravstveni djelatnici će se raspoređivati iz svih dijelova Hrvatske. 

- Činjenica da se doktori i sestre isto tako razbolijevaju, moglo bi predstavljati limitirajući faktor, no tu smo i dalje mišljenja da bi odluka o mobilizaciji dala odgovor jer se nadamo da neće svi dijelovi Hrvatske biti u istom trenutku jednako pogođeni širenjem i da  ćemo imati mogućnost razmjene zdravstvenog kadra - rekao je dodavši kako je slika u Gradu Zagrebu najkompleksnija. 

- Modificirali smo naš raniji model u Zagrebu gdje je KB Dubrava bila Covid bolnica u cijelosti, a sad nam se ta opcija malo mijenja. Aktivirat ćemo dodatne kapacitete koji su sada otprilike 160 kreveta na ukupno 490, ali isto tako u tzv C bloku ostavit ćemo odvijanje uobičajenih aktivnosti dokle god je to moguće - rekao je.

Poručio je da su proljetos upadi u zdravstveni sustav bili rijetki i pojedinačni, ali da su sada učestali te da je to poseban element o kojem su vodili računa. 

Naprasno je završio sastanak Beroša, Marića i predstavnika veledrogerija: Rješenja - nema
Naprasno je završio sastanak Beroša, Marića i predstavnika veledrogerija: Rješenja - nema

'Može se dogoditi i da sve zdravstvene ustanove budu samo Covid bolnice, ali se nadamo da će se odgovornim ponašanjem spriječiti širenje zaraze'

- Cilj nam je naći optimalni model. Naravno, imamo spremne još neke modele, o tome ne volimo pričati. To se svodi na to da će sve bolnice biti Covid bolnice, ali iskreno se nadamo i vjerujemo da će se odgovornim ponašanjem spriječiti širenje epidemije u tom opsegu - kazao je Beroš.

Ukoliko se pazimo, nosimo maske, stojimo dovoljno daleko jedni od drugih, naglasio je, onemogućit ćemo virusu da se širi i na taj način spriječiti punjenje zdravstvenih kapaciteta.

Ministar je još istaknuo kako će bolnice, ovisno o situaciji, morati reducirati hladni pogon.

- No, za razliku od proljetos kad smo bili u svojevrsnom zdravstvenom lockdownu, u ovom trenutku ćemo napraviti sve da do toga ne dođe u bolnicama. Ovaj koncept je tome usmjeren da omogućimo uobičajene i druge zdravstvene zaštite i drugim bolesnicima, a ne samo Covid bolesnicima. Naravno, do trenutka dok to bude moguće - rekao je. 

Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a, istaknuo je kako je epidemiološkim timovima teško obaviti sav posao što se tiče traženja kontakata te da su potražili i pomoć drugih struka. Epidemiolozi, podsjetimo, već mjesecima vape za pomoći ističući kako su na izmaku snaga.

- Ministar je potpisao više od sto suglasnosti za zapošljavanje u zavodima za javno zdravstvo koji se odnose na epidemiološku i mikrobiološku struku - rekao je dodavši kako će epidemiolozima pomagati i liječnici primarne zdravstvene zaštite.

- Ekspertna skupina se slaže sa prijedlogom epidemiologa da u slučaju kad je to moguće, a kad se radi o školama, vrtićima da ne traže oni podatke o kontaktima, nego da ih zatraže iz tih ustanova. A u slučajevima gdje je to nemoguće da se nastavi s postojećom praksom. Dogovoreno je da će liječnici primarne zdravstvene zaštite pomoći s upisima i oboljelih i njihovih kontakata i u traženju kontakata kada se radi o njihovim pacijentima - pojasnio je Capak.

Beroš apelira: Trebamo hitno dodatne punktove za testiranje
Beroš apelira: Trebamo hitno  dodatne punktove za testiranje

Razgovarali su, dodao je, i o tzv brzim antivirusnim testovima, koji sad dolaze na tržište od više proizvođača. Naglasio je kako je napravljeno nekoliko validacija više vrsta tih testova u HZJZ-u i Infektivnoj klinici, ali da za sada ne preporučuju njihovo korištenje

- Zaključeno je da su još uvijek nedovoljno specifični i osjetljivi da bi ih se preporučilo za dijagnostiku, ali imaju svoju primjenu u nekim situacijama kad se mora brzo riješiti situacija u kojoj ima više ljudi sa simptomima u nekom kolektivnu, kao u školi, vrtiću, na aerodromu kad doleti avion sa više osoba koje imaju simptome, a ne zna se jesu li pozitivni ili negativni. Tu mogu pružiti pomoć u dijagnostici, no nakon toga je potrebno rezultate potvrditi PCR-om jer ovi testovi još nisu dovoljno pouzdani - rekao je Capak dodavši kako će se registrirati i nekoliko novih laboratorija za testiranje.

- Za sad ih imamo 27 u cijeloj Hrvatskoj, koji redovito obavljaju dijagnostiku. Ovom trenutku je problem, ne nedostatak aparature, nego reagencija i potrošnog materijala, na tome se intenzivno radi. A o registraciji novih laboratorija i testiranja ćemo još razgovarati - rekao je.

'Intenzivno se radi na tome da se poveća broj Covid ambulanti u Zagrebu koje će raditi vikendom'

Osvrnuo se na ogromnu gužvu tijekom vikenda u Zavodu Andrija Štampar i kilometarsku kolonu automobila za drive in testiranje istaknuvši kako je to neprihvatljivo i s prometnog aspekta, ali i s aspekta čekanja rezultata.

- Intenzivno se radi na tome da se poveća broj Covid ambulanti u Zagrebu koje će raditi vikendom. Od strane Grada je to već obećano da će se razmotriti već od idućeg vikenda. Što se tiče HZJZ-a, traži se prometno rješenje, a traži se i nova lokacija za dodatna testiranja - kazao je Capak.

Ministar Beroš se osvrnuo na sastanak s predstavnicima veledrogerija, kojeg su oni naprasno prekinuli nezadovoljni ponuđenom svotom za saniranje duga. 

- Ministar Marić je u aktualnom trenutku, do rebalansa Državnog proračuna, ponudio onu sumu koja je u ovom trenutku realna i jedino moguća i realna. Vjerujem da će do rebalansa biti dostatna. Treba razgovarati i dalje i strpiti se do rebalansa kad će se, vjerujem, naći dodatna sredstva  koja će garantirani neometanu opskrbu lijekovima bolničkog sustava - poručio je ne otkrivši koliki iznos je ponudio ministar financija Zdravko Marić. 

Što se tiče cjepiva za gripu, Capak je poručio kako je naručeno 100.000 doza više, odnosno 460.000, još u veljači dok se nije znalo za ovaj virus.

- Tijekom epidemije smo vidjeli da će interes biti i veći pa smo pokušali nabaviti dodatne doze. Proizvođač s kojim imamo ugovor za ovih 460.000 doza nam je otkazao jer naprosto nema na tržištu mogućnosti za dostaviti nam dodatne doze pa smo s drugim proizvođačem dogovorili isporuku 130.000 doza početkom 12. mjeseca, tako da će te doze doći. Ono što je sad distribuirano je 45 posto ove početne količine, a sljedeći tjedan će doći još 55 posto - rekao je dodavši kako ne zna hoće li to biti dovoljno s obzirom na interes.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 97
FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'
NA TERENU I VATROGASCI

FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'

U nesreći je, kako su nam potvrdili iz JVP Šibenik, sudjelovao jedan automobil. Za sada nema službenih informacija o ozlijeđenim ili stradalim osobama
Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena
ZAGREBAČKI VIZIONAR

Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena

Spisateljica i arhitektica Ena Katarina Haler za Express je pisala feljton povodom 130. godišnjice rođenja arhitekta Drage Iblera, Zagrepčanina koji će uz taj grad ostati vezan tijekom cijelog profesionalnog života
Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'
HMPV NIJE NOVA KORONA

Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'

Kina bilježi porast oboljelih zbog HMPV virusa. Epidemiolozi kažu da on nije nov, dugo je među nama pa onda postoji iimunitet, koji na koronu nismo uopće imali. Cjepiva nema pa je rizik za malu djecu i starije veći